Kommensalizm

Ekosistemdeki üç yaşam türünden biri. (Diğer ikisi Parazit yaşam ve Mutualizmdir.) Birlikte yaşayan iki farklı tür canlıdan, ortak yaşamdan birinin yarar gördüğü, diğerinin hiç etkilenmediği ortak yaşam çeşidine dinir. Koomensal yaşamda türlerden biri birlikten mutlaka fayda sağlar. Diğer tür ise bu birliktelikten ne fayda ne zarar görür. Örneğin; köpek balığına tutunarak onunla taşınan küçük bir balık (Echeneis) köpek balığına herhangi bir zarar vermeden yaşamını sürdürür. Köpek

Kommensalizm hakkında ansiklopedik bilgi

Ekosistemdeki üç yaşam türünden biri. (Diğer ikisi Parazit yaşam ve Mutualizmdir.) Birlikte yaşayan iki farklı tür canlıdan, ortak yaşamdan birinin yarar gördüğü, diğerinin hiç etkilenmediği ortak yaşam çeşidine dinir.

Koomensal yaşamda türlerden biri birlikten mutlaka fayda sağlar. Diğer tür ise bu birliktelikten ne fayda ne zarar görür.

Örneğin; köpek balığına tutunarak onunla taşınan küçük bir balık (Echeneis) köpek balığına herhangi bir zarar vermeden yaşamını sürdürür. Köpek balığının parçalayarak yediği besinlerden dökülen kırıntılarla beslenir.Yorumlar - Lütfen konu (Kommensalizm) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.