Kutup

*Kutup (Fizik`te) bir mıknatıs|mıknatısın farklı özellikler gösteren iki ucuna verilen isim.

Kutup hakkında ansiklopedik bilgi

  • Kutup (Fizik'te) bir mıknatısın farklı özellikler gösteren iki ucuna verilen isim.
  • Kutup (Ezoterizm)'de #Arapça kökenli olup, aslında "eksen" anlamına gelen bu terim, bir çarkın veya benzer bir şeklin ekseni olarak sembolik kullanımında, yatay tekamülden dikey tekamüle geçişin sözkonusu olduğu "tezahür etmemiş alem"i simgeler. #İnsanlar arasında her dönemde var olmuş, tekâmül düzeyi çok yüksek, yüce bir amaca hizmet için doğmuş varlıkları ifade eder. Bunlar insanlığa tekâmül yolunda önemli katkıları olmuş, fakat genellikle isimleri bilinmeyen, ünlü olmayan kimselerdir. #Uzakdoğu ezoterizminde yerküre çakralarını ifede eder.
  • Kutup (Tasavvuf'ta) Devrin en büyük velîsi anlamında kullanılır. Her devrin ayrı bir kutbu olmuştur. Örneğin Musa peygamber zamanının kutbudur.
  • Kutup (Bektaşilik'te) en yüksek derece anlamına gelir.

    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kutup maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.    Yorumlar - Lütfen konu (Kutup) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.