Maliki

Malik Bin Enes tarafından kurulan ve adını kurucusundan alan Ehl-i sünnet mezhebi. Amelde mezhep Kitap, sünnet, icma ve kıyasın hepsini, şer`i meselelerin kaynağı olarak kullanır. Kıyas ve içtihadı Hanefi mezhebinde olduğu kadar çok kullanmaz.

Maliki hakkında ansiklopedik bilgi

Malik Bin Enes tarafından kurulan ve adını kurucusundan alan Ehl-i sünnet mezhebi. Amelde mezhep Kitap, sünnet, icma ve kıyasın hepsini, şer'i meselelerin kaynağı olarak kullanır. Kıyas ve içtihadı Hanefi mezhebinde olduğu kadar çok kullanmaz. Medine halkının ameline büyük önem verir. "Mesalih-i Mürsele" (kamu menfaat ve maslahatı) ye büyük önem verir. Tunus ve Fas'ın resmi meshebidir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Maliki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Maliki) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.