Manavlar

Manavlar

Manavlar hakkında ansiklopedik bilgi

Manavlar

Manav Türkleri

Anadolu'ya ilk yerleşen Türkler'e verilen addır. Anadolu'ya göç ederek gelen Türkler'den bazıları yerleşik hayata geçerek tarım faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. “Batı Anadolu'ya dışarıdan gelen (göçmen/muhacir) ve göçebelikten yerleşmiş (Yörük) nüfus dışında eskiden yerleşmiş köylere / köylülere verilen ad veya “Yerli Halk”, “Yerleşik Türk / Türkmen Topluluğu” ya da “Yerli olan, muhacir olmayan” ve yahut “hareketli nüfusa karşın yerini değiştirmeyen, devamlı olarak orada oturan “Türkçe dışında dil bilmeyen” topluluk üyeleri olarak tanımlanmaktadır. Manav sözcüğünün; Türkistan'daki Kazak-Kırgız ve Sibirya'daki Yakut (Saha) Türkleri'nde kullanılan, koruyucu soylu kişi ve boy beyi anlamına gelen “Manap” ve “Manag”dan geldiği sanılmaktadır. Eski Türkçe'de “v” sesinin olmamasından dolayı, “Manap” sözcüğündeki “p” ve “Manag” sözcüğündeki “g” sesinin yumuşayarak “Manav” sözcüğünün ortaya çıktığı düşünülmektedir. (Örneğin; berim=verim, takuk=tavuk, kagun=kavun vb gibi.) “Manap”ın; Çağatay Türkçesi'nde “asilzâde, asâlet, beyzadelik”, Kırgız Türkçesi'nde “feodal kabilelik üst tabakasının mümessili” veya “Kırgız Lideri”, Kazak Türkçesi'nde “ağa, bey” ile “Manag”ın; Yakut (Saha) Türkçesi'nde “koruyucu, güdücü, bakıcı” anlamlarını taşıması ve de Türkistan'ın kuzey bozkırlarında yaşayan Kırgız ve Kazakların boy ve oymak başlarına “Manap” demeleri ile 1860'larda Kırgızlar'dan Bugu (Geyik) kabilesi ve Sari Bağış boylarının başlarında Manapların yer alması olguları da, “Manavlar=Yerli Türk/Türkmen” görüşünü desteklemektedir.Manav deyimine "Orhun hitabeleri"nde de rastlanmaktadır. Bey anlamına gelmektedir. Anadolu'ya ilk yerleşen Türkler'e verilen addır. Anadolu'ya göç ederek gelen Türkler'den bazıları yerleşik hayata geçerek tarım faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. Buna karşı olarak da konar-göçer Türk grupları alaylı bir tabirle "manav" sıfatını kullanmaya başlamışlardır. Osmanlı zamanında saraya tarım ürünleri yetiştiren Türk köylerine'de "manav köyü" adı verilmekteydi. Bu sıfat daha sonraları manavları yörüklerden ayırmak amacıyla kullanılagelmiştir. Öyle ki Manavlar'da yörükleri "kaba,haydut,çete" gibi mahlaslarla anmışlardır. Bazı köylerde yapılan araştırmalarda Balkanlar'dan Anadolu'ya geçen ve Bizanslılar tarafından Batı Anadolu'ya tampon maksatlı yerleştirilen Kuman-Kıpçak-Peçenek Türkleri'nin Oğuz Türkleri'yle kaynaşmasıyla ortaya çıkan Türk grubu anlamına da ulaşılmaktadır.

Manavların kişisel ve geleneksel özellikleri

Son derece çekingen, uysal, mülâyim ve başkası tarafından söylenenlere fazla karşı çıkmayarak yani tartışmayarak geleneksel yaşamlarını sürdüren Manavlar kendi ifadeleri ile; “yedi kez düşünmeden adım atmayan”(yavaş davranan) bir yapıya sahiptirler. Bu uyumlu ve uysal yapıları, başkalarına “sen bilirsin” ya da “siz bilirsiniz” ifadesinin sık kullanılmasında da kendini göstermektedir. Çekingen yapıları nedeniyle köylerinden pek çıkmayan ve geleneklerini koruyabilmiş bir topluluktur. Manav köylerinde özellikle Bursa'ya yakın köylerde Orta Asyadan gelen alışkanlıklarıyla ipek böceği üreticiliği yapılmaktadır. Bursa'daki ipek kumaşların üretiminde bu ipek böceği üretimini yapan manav köylerinin payı büyüktür.

Manavların Anadoluya ilk gelişleri

Batı Anadolu yöresine, Manavların (Yerli Türklerin) ilk yerleşimin 1291 tarihinden olduğu bilinmektedir. Ayrıca Yıldırım Bayezıd döneminde İstanbul'un alınması amacıyla yapılan kuşatma kaldırılırken, yapılan anlaşma gereği Sirkeci'de bir Türk mahallesi kurulması şartına uygun olarak Göynük ve Taraklı'dan 760 hane Manav İstanbul'a yerleştirilmiştir. Yani İstanbul'a yerleştirilen ilk yerli Türklerin, bu yöreden giden “Manavlar” olduğu kaynaklarca da doğrulanmaktadır.Ayrıca İstanbulun anadolu yakasındaki bircok yerli halk manavdır.

Manavların Yaşadığı Yerler

Balıkesir, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Bilecik, Manisa, İzmir, Antalya-Manavgat, Konya,Afyon, Uşak, Kütahya, Bolu, Ankara-Nallıhan, Kastamonu, Mersin, Isparta ve bu şehirlerin birçok köyünde kendilerini manav olarak ifade eden türkler yaşamaktadırlar.Ayrıca Güneydoğu Anadolu'nun Çermik ve Çüngüş ilçelerinde de manavlar olduğu bilinmektedir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Manavlar maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Manavlar) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

akcakoca: Beyler manav milleti orhan gazi zamnında yerleske olarak burada yerlesmıstır.ıskembeden degıl.gelin düzce akcakoca çayagzı köyune orada görün nezaman buralara geldıgımızı.700 sene önce yapılan camimiz ve mezarlıklarımız hala durmaktadır.orhan gazi hem burada asayısı saglamak amacıyla ecdadımızı vatan sahıbı yapmak ıcın buralara aşiretler olarak yerlesmeye ızın vermıstır.ve buralar da zamanla büyük köyler olarak cıkmıstır.saygılar - 2 yıl, 7 ay önce yazıldı.
sakaryalı murat : gerçek olan şudurki orta asyadan gelen ve ilk yerleşim olarak yaşayan bu ülke için can veren ülsesini seven hiç bir zaman vatan haini olmayan ve hayinleri barındırmayan bir illettir ve çok da uysal bir toplumdurlar hangi millet manavlar hakkında ne söylerse söylesinler gerçek olan birşey varki manavlar türklerin özüdürler gerçek türkler öz ve öz türkler vede türk soyundan geliyorlar ben de bir manav olarak milletimi çok seveyorum manavlarla onur ve gurur duyuyorum hiç bir zaman içimizde vatan hayini çıkmamıştır çıkmayacaktırda benim bildigim türkiyede yaklaşık yirmi milyonun üstünde manav vardır ve yorum yaparken lütfen kimse manavlar hakkında bilgileri yoksa manavları rencide edecek yorumlar yazmasınlar önce manavların nerden geldigini örensinler manavlar kimdir nedir nerden gelmişlerdir örenin manavlar hakkında yok rumlar yok ermenidir falan diye yorum yapmayın hiç bir milleti tanımadan araştırmadan yorum yapmayın manavları tanımak isteyenlere bir araştırma yapmalarını istiyorum manavların oldugu yerleri araştırın nekadar milliyetci vatan sever bir milliyetci oldugunu görebilirsiniz bende bir manav olarak türklügümden özümden atalarımdan ve manavlıgımdan onur ve mutluluk duyuyorum ben sakaryalıyım herkez sakaryayı çovunlula karadenizli bilir ama sakaryanın yarısı manavdır bunuda çok iyi araştırın manavlar bu ürkenin her yerinde vardırlar ben türkiyesiz ve türkler olmadan dünya olmaz ve manavlar olmadanda türkiye olmaz bugün güzel ülkemiz ayakta duruyorsa manavların ve yörüklerin sayesinde ayaktayız içimizde kim ve hangi milletler baş kaldırırsa kaldırsın her zaman karşılarında manavları vede yörükleri karşılarında bulurlar bu ülkenin herçek sayipleri manavlar vede yörüklerdir bilmeyenler bilsinler bu ülkenin gerçek sayipleri onlardır ve türkiyenin yüzde yetmiş nufusu manavlar ve yörüklerdedirler isteyen herkez araştırsın lütfen manav ve yörüklerin türkiye genelinde elli milyonu aşkın nufusa sayiptirler bu ülke hepimizin ama lütfen hiç bir millet için rencide edici yorumlar yapmayalım bu ülke hepimizin her millet bir birinden kız almıştır kız vermiştır bizler akrama olmuşuk huzurla saygıyla yaşayalım ülkemize sayip çıkalım bölücülük yapanlara kendimizi kullandırmayalım ve bu fırsatı vermeyelim bizler bir yumruk olalım bu ülke bizim milliyetci olalım özellikle manavlar ve yörükler bir birimizi tutalım başka milletler gibi bizde milliyetci olalım artık özümüze sayip çıkalım ben her milleti seviyorum vede saygı duyuyorum ama vatan hayinlerini hariç bu ülke kanla alındı kanlada almak isteyen ülke yada millet varsa kanlada olsa alamazlar alamayacaklar şunu kimse unutmasın bu ülkede manavlar ve yörükler oldugu sürece kimse alamaz bu ülke bizim gerçek sahipleriyiz bizler - 2 yıl, 8 ay önce yazıldı.
Bir yörük: Manavlar türklerin anadoluya göçettiklerinde yerleşik hayata geçen grubudur.Eski konar göçer hayatını devam ettiren gruba ise yörük denmiştir.Yani ikisininde türkçeden başka dili yoktur.Tarım dan ve hayvancılıktan dolayı çok az bir kültür farkı oluşmuştur.Konuşmaları lehçeleri bile aynıdır. - 3 yıl, 11 ay önce yazıldı.
manavoğlu: sayın adı belli olmayan müstear. siz bilim mi yapıyorsunuz. hani referanslarınız. oyle işkembe-i kübradan atmakla olmaz. manavların rum olduklarını ne ile ispatlıyorsunuz. el-insaf. - 3 yıl, 6 ay önce yazıldı.
Mehmet Adıbelli: Manavlara dair

Burası, eğer bir bilim sitesiyse bu tür safsatalara yer verilmemelidir. Manavlar, Anadolu’nun, Türklerden önceki Rum denilen halkının İslama girip artık Türkleşmiş unsurlarıdırlar. Hıristiyan kalanlarıysa, Cumhuriyet sonrası gerçekleşen Mübadeleyle Yunanistan’a gönderilmişlerdir.

Aynı Manavlar, bugün Türkler olarak içimizden birileri ve değerli vatandaşlarımızdırlar. Hiçbir komplekse kapılmalarına da mahal yoktur. Her hangi bir Türk vatandaşının durumu gibi.

Manavların, burada yazdıkları ve kendi düzdükleri belli (çünkü bunlara başka hiçbir yerde rastlamak mümkün değildir) ilim dışı masallara keza yer olmamalıdır.

- 5 yıl, 8 ay önce yazıldı.