Mayonez

Mayonez, Fransız mutfağı kökenli soğuk sos.

Mayonez, Fransız mutfağı kökenli soğuk sos. Çiğ yumurta sarısı ve

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
karışımından oluşur.Sürekli çırpılan yumurta sarılarına koyu bir
yok|right|300px|Tavuk yumurtası ve bıldırcın yumurtalarıYumurta dişi hayvanların ve özellikle kuşların embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlerdir. Bir çok hayvanın yumurtaları yiyecek olarak kullanılabildiği halde yumurta denince akla ilk gelen şey tavuk yumurtasıdır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
kremaya dönüşünceye değin yavaş yavaş
Krema, süt bekletildiğinde kendiliğinden yüzeye çıkan, yağ kürecikleri açısından zengin sarımsı bileşim. Süt ürünleri sanayisinde krema sütten makineyle ayrılır (kaymak makinesi). Kremanın homojenize edilmesi yağ küreciklerinin büyüklüğünü azalttığından, bu yolla elde edilen ürün çırpılmaya uygun değildir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
yağ eklenmesiyle elde edilir.
Lipit, hem bitki hem de hayvan hücrelerinde yedek madde olarak depolanan maddeler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Limon suyu,
Limon, ılıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan küçük ağaçların meyvesidir. En çok bilinen Narenciye türlerinden biridir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
hardal ya da
Turpgillerden bir bitki. Tadı sert ve yakıcı tohumları vardır. Hekimlikte ve yenecek, içecek bazı maddelerde kullanılır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
sirke ile tatlandırılan bu bileşim, mayonnaise verte (yeşil sebze püreli), sauce remoulade (ançüez, tuşu ve kaparili), sauce aioli (bol sarmısaklı Provans mayonezi), Bin Adalar (Thousand Islands) ve Rus usulü salata sosları gibi çok sayıda mayonez türünün temelini oluşturur.Mayonez terimi, üzerine bu sosun konduğu soğuk
Sirke, bilhassa yiyeceklere lezzet vermek maksadıyla kullanılan, ekşi tattaki asitik sıvı. Genel olarak meyvelerden elde edilen seyreltik alkollü çözeltilerin, asetik aside, oksidatif bakteriyel dönüşümüyle elde edilir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
yemekler ve

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
salatalar için de kullanılır. yiyecek-taslak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
Ayfa salatası
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Mayonez) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.