Meksika

Meksika batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda Karayip Denizi ve kuzey doğusunda Meksika Körfezi bulunan Orta Amerika ülkesi. Meksika, kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri sınırında geniş olup, Guatemala ve Belize ile komşu olduğu güneydoğuya doğru daralarak, bir üçgeni andırır. Yucatan Yarımadası ve kuzeybatıdan Pasifik Okyanusuna sokulan Baja (Aşağı) Kaliforniya bu görüntüyü bozar.

Meksika

Estados Unidos Mexicanos
Meksika Bayrağı></td><td align=
( Meksika Bayrağı)
Milli felsefesi: None, though sufragio efectivo – no reelección (İspanyolca: effective suffrage - no re-election) devlet evraklarında kullanılır
Meksika bayrağı günümüzdeki hali ile 16 Eylül 1968 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Resmi dil
Resmî dil bir ülkede anayasa veya kanun ile kabul edilen dili tanımlamak için kullanılan terimdir. Örneğin Türkiye'de resmî dil anayasa ile Türkçe olarak belirlenmiştir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İspanyolca
İspanyolca, Hint-Avrupa dil ailesine bağlı Romans dillerinden biridir. Dünyada en çok konuşulan üç dilden biridir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Başkent ve en büyük şehir
Başkent ülkelerin yönetim merkezlerinin olduğu şehirleri ifade eder. Politika'da başkent (ya da başşehir), bir devletin yönetim merkezi olan şehiri ; devletin merkezini temsil eder.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Mexico City

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Devlet Başkanı
Başkanlık sistemi uygulanan devletlerde, devleti yöneten kişiye "devlet başkanı" denir. Genelde demokratik bir şekilde seçilir. Yönetim şekli cumhuriyet olan ülkelerdeki "Cumhurbaşkanı" ile "Başbakan" yetkilerini, başkanlık sisteminde devlet başkanı kendi üzerinde toplar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Felipe Calderón
Yüzölçümü

- Toplam

- Su %'si

13. sırada

1,972,550 (km²)

2.5%

Nüfus

- Toplam (2009)

- Nüfus Yoğunluğu

11. sırada

111,211,789

54/km²

Bağımsızlık

- İlan

- Tanındı

İspanya tarafından

16 Eylül 1810

27 Eylül 1821
Felipe de Jesús Calderón Hinojosa (d. 18 Ağustos 1962) Meksika Başkanı'dır. Makamını 1 Aralık 2006 tarihinden 2012'ye kadar, bir daha seçilememek üzere devralmıştır. Serbest ekonomi fikirleri ile bilinen muhafazakar National Action Party (PAN)(=Milli Hareket Partisi)'sine bağlıdır. Resmi ikameti Los Pinos'tur.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

GSMH (SAP) (2003)

- Toplam

- Kişi başına

$935 milyar (12.)

$9,138 (58.)

Ulusal bir ekonomide belirli bir sürede (genellikle bir yıl) üretilen mal ve hizmetlerin piyasa fiyatlarıyla ifade edilen değerlerinin toplamı. Buna alıcı fiyatlarıyla GSMH denir. ...
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Para birimi
Meksika pezosu (MXN)
Saat dilimiUTC -6 to -8
Ulusal marşMexicanos, al grito de guerra
İnternet Ülke Alan Kodu.mx
Telefon kodu52
Meksika batısında

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Pasifik Okyanusu, doğusunda
Amerika ve Asya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Karayip Denizi ve kuzey doğusunda
Antil Denizi olarak da bilinir. Büyük ve küçük Karayip adaları ve Orta ve Güney Amerika kıyılarıyla çevrilidir. Karayip adı, adalarda yaşayan Carib yerlilerinden gelir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Meksika Körfezi bulunan
Meksika Körfezi, Kuzey Amerika kıtası tarafından neredeyse tamamen kapatılmış büyük bir su kütlesidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Orta Amerika ülkesi. Meksika, kuzeyde
Amerika Kıtası'nın kuzeyi ile güneyi arasında yer alan orta bölümü.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Amerika Birleşik Devletleri sınırında geniş olup,
Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. ABD Amerika kıtasında yer alır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biridir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Guatemala ve
Guatemala Cumhuriyeti kısaca Guatemala (İspanyolca:República de Guatemala). Orta Amerika'da Kıstas bölgesinde bir ülke. Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde El Salvador'la komşudur. Ayrıca doğuda Karayib Denizine, batıda Büyük Okyanus'a kıyısı vardır. Başkenti Guatemala'dır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Belize ile komşu olduğu güneydoğuya doğru daralarak, bir üçgeni andırır.
Belize, Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973’e kadar İngiliz Honduras’ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Yucatan Yarımadası ve kuzeybatıdan Pasifik Okyanusuna sokulan Baja (Aşağı) Kaliforniya bu görüntüyü bozar. Yengeç dönencesi, ülkeyi hemen hemen eşit iki parçaya ayırır. Yüzölçümü bakımından
Yucatan yarımadası, Meksika Körfezi’yle (Campeche koyu) Antil Denizi arasında uzanan geniş, kireçtaşlı platform. Üç federe eyalet (Yucatan, Campeche, Quintana Roo) arasında paylaşılan yarımada, yaklaşık
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Latin Amerika’nın üçüncü büyük ülkesi olan Meksika, 14° ve 32° 43’ Kuzey enlemleri ile 86° 47’ ve 117° 07’ Batı boylamları arasında yer alır.

Mexico-City, Ecatepec de Morelos, Guadalajara, Puebla, Juárez, Tijuana, Nezahualcóyotl, Monterrey ve León Meksika'nın en büyük illeri.

Nüfus yapısı

111 milyona varan nüfusuyla Latin Amerika ülkelerinin en kalabalık olanlarındandır. Nüfusun %60' ı melez, %10' u beyaz, geri kalanlar ise yerli Halktır. Resmi dil İspanyolca'dır ve Meksika dünya üzerinde anadili olarak İspanyolca konuşan insan sayısının en yüksek olduğu ülkedir.

ABD ve

Latin Amerika Latin dilleri konuşan Amerika kıtası ülkelerine ve çevresine işaret eder. Diğer bir deyişle bu bölgenin Anglo-Amerikan ve Germen dilleri konuşan bölgeler ile zıtlık oluşturduğu da söylenir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kanada'yla beraber
Kanada, eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur. Yüzölçümü 9,984,670 km² (2.), nüfusu 33.426.600 (2010 yılı 36. sırada) kişidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
NAFTA'yı oluşturan ülke, hızlı nüfus artış oranı, yüksek işsizlik gibi tipik bir gelişmekte olan ülke görünümündedir. ABD'de yaklaşık onbeş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.

Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: APEC (Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu), BCIE, BIS (Uluslararası İmar Bankası), Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı), CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), CDB (Karayipler Kalkınma Bankası), CE (Avrupa Konseyi), EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası), ECLAC (Birleşmiş Milletler Latin Amerika ve Karayipler Komisyonu), FAO (Tarım ve Gıda Örgütü), G-3, G-6, G-11, G-15, G-19, G-24, IADB (Amerika Bölgesi Kalkınma Bankası), IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı), IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederastonu), ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi), IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği), IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), IFC (Uluslararası Finansman Kurumu), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü), Inmarsat (Uluslararası Denizcilik Uydu Teşkilatı), Intelsat (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), IOM (Uluslararası Göçmen Teşkilatı), ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü), ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği), LAES, LAIA (Latin Amerika Entegrasyon Birliği), NAM, NEA (Nükleer Enerji Ajansı), OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı), OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü),OPANAL, OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu), PCA (Daimi Hakemlik Mahkemesi), RG, UN (Birleşmiş Milletler), UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı), UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü), UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü), UNITAR (BM Eğitim Araştırma Enstitüsü), UNU, UPU (Dünya Posta Birliği), WCL (Dünya Emek Konfederasyonu), WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), WToO (Dünya Turizm Örgütü), WTrO (Dünya Ticaret Örgütü)

Tarihi

NAFTA Kanada, ABD ve Meksika devletlerinin 1989'da kurdukları ticari ve ekonomik birlik. NAFTA olarak bilinen ekonomik entegrasyonun kuruluşu aşağıdaki safhalardan sonra gerçekleşmiştir.

ABD ile Kanada arasındaki ticari engellerin kaldırılmasına yönelik görüşmeler GATT (Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması)ın imzalanmasından sonra başlatılmıştır. Bu iki ülke arasındaki ticaret, dünyadaki en büyük ikili ticaret akımını oluşturmaktadır. Bu ülkeler dış ticarette olduğu kadar dış y
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1519 yılında, Meksika'nın yerli uygarlıkları
1519 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İspanya tarafından işgal edildi. İki sene sonra
İspanya İber Yarımadasının beşte dördünü kaplayan bir Avrupa devleti. Doğu ve kuzeydoğusunda Akdeniz, kuzey, kuzeybatı ve güneybatısında Atlas Okyanusu, kuzeydoğusunda Fransa ve Andoro Cumhûriyeti, batısında Portekiz bulunmaktadır. Akdeniz’deki Balear, Atlas Okyanusundaki Kanarya Adaları İspanya’ya aittir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1521'de
1521 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Aztek başkenti olan

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Tenochtitlan fethedildi.
Tenochtitlan antik Aztek İmparatorluğu’nun başkentidir. Texcoco Gölü’nde bulunan bir ada üzerine inşa edilmiştir. 1520lerde Hernan Kortez yönetimindeki İspanyol “Conquistador” lar (fatih) tarafından çok büyük oranda tahrip edilen şehrin üzerine, o zaman kurulan Yeni İspanya’nın başkenti olarak Mexico şehri kuruldu. Şehri çevreleyen Texcoco Gölü’de belli bir süre sonra büyük bir oranda kurutuldu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
, 1517 senesinde
1517 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
kıyılarını araştırdı, onu 1518'de
1518 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
izledi.

Erken dönem Conquistador'larının en önemlisi,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1519 yılında yerli bir kıyı yerleşimi olan "Puerto de la Villa Rica de la Vera Cruz"dan ülkeye giren
1519 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Hernán Cortés'di. Burası günümüzün


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Veracruz şehridir.

Yaygın kanının aksine,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İspanya, Cortes'in 1521 yılında Tenochtitlan şehrini ele geçirmesiyle Meksika'yı fethetmiş olmadı. Tenochtitlan kuşatmasında sonra işgalin tamamlanması için diğer bir iki yüz senenin geçmesi gerekti.

Bu süre zarfında yerli halk tarafından İspanya'ya karşı isyanlar, saldırılar ve savaşlar sürmeye devam etti.

Meksika tarihi için ayrıca bakınız: Meksika tarihi

Coğrafyası

Kuzey Amerika'da, Karayip denizi ve Meksika körfezi kıyısında, Belize ve ABD arasında, Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında, Guatemala ve ABD arasında yer alır. İklimi Tropikalden çöl iklimine kadar değişiklik gösterir.Yüksek, kayalıklı dağlar, alçak kıyı ovaları, yüksek platolar, çöller ülkenin önemli yeryüzü şekilleridir.

En alçak noktası: -10 m ve en yüksek noktası: 5,700 m'dir. Petrol, gümüş, altın, kurşun, çinko, doğal gaz, kereste doğal kaynkalarıdır.

İklim ve doğal kaynaklar

Ülkenin bitki örtüsü iklimi kadar çeşitlidir. Çöllerden tropikal yağmur ormanlarına kadar değişen bir bitki örtüsü vardır. Doğal kaynaklar arasında petrol, doğalgaz, gümüş ve altının önemli bir yeri vardır.

Ekonomik göstergeler

 • GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 1.134 trilyon $ (2006 verileri)

 • GSYİH - reel büyüme: %4.5 (2006 verileri)

 • GSYİH - sektörel bileşim:

 • Tarım: %3.9

 • Endüstri: %25.7

 • Hizmet: %70.5 (2006)

 • Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %3.4 (2006 verileri)

 • İş gücü: 38.09 milyon (2006)

 • Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %18, endüstri %24, hizmet %58 (2003)

 • İşsizlik oranı: %3.2 (2006)

 • Endüstri: Yiyecek, içecek, tütün, kimyasal ürünler, demir ve çelik, petrol, madencilik, tekstil, giysi, motorlu araçlar, tüketim malları, turizm

 • Endüstrinin büyüme oranı: %3.6 (2006 verileri)

 • Elektrik üretimi: 242.4 milyar kWh (2004)

 • Elektrik tüketimi: 224.6 milyar kWh (2004)

 • Elektrik ihracatı: 1.203 milyar kWh (2004)

 • Elektrik ithalatı: 416 milyon kWh (2004)

 • Tarım ürünleri: Mısır, buğday, soya fasulyesi, pirinç, baklagiller, pamuk, kahve, meyve, domates, sığır eti, kümes hayvanları, süt ürünleri, ağaç ürünleri

 • İhracat: 248.8 milyar $ ( 2006)

 • İhracat ürünleri: Sanayi malları, petrol ürünleri, gümüş, meyve, sebze, kahve, pamuk

 • İhracat ortakları: ABD %85.7, Kanada %2, İspanya %1.4 (2005)

 • İthalat: 253.1 milyar $ (2006)

 • İthalat ürünleri: Metal kesme makineleri, çelik ürünleri, tarım makineleri, elektrik cihazları, motorlu araçlar için yedek parçalar, uçak ve uçak parçaları

 • İthalat ortakları: ABD %53.4, Çin %8, Japonya %5.9 (2005)

 • Dış borç tutarı: 178.3 milyar $ (2006)

 • Para birimi: Meksika Pesosu (MXN)

 • Para birimi kodu: MXN

 • Mali yıl: Takvim yılı

  Meksika'da Eğitim  Meksika'da son yıllarda önemli ölçüde, 2000 yılında yüzde 9,2, için 6.055.000 dan cahil yükselen,% 7.9 'a, 5.915.000 kişiyle altında cehalet oranlarını azalttı 2007 yılında bu durum, yakın ülke yerleştirerek okuryazarlığı yılında Milli Eğitim Bakanlığı, 4 Eylül 2008 bülten amaçlara ulaşılmasında için Meksika'ya yakın olarak yayınlanan göre, Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmada okuryazarlık ve eğitim kapsamında Gol. 2009 için, Meksika 98,1 oranında bir okuryazarlık oranı vardır.

  Meksika'da Kültür

  Tarihsel, etkin, toplumsal ve ekonomik etkenlerden kaynaklanan bölgesel farklılaşmalara karşın, yerel halk sanatlarının yanı sıra Avrupa kaynaklı klasik sanatlara dayanan özgün bir Meksika kültüründen bahsedilebilir. 1930'larda güçlenen akımı Yerli kültür mirasına ilgiyi canlandırmıştır.

  Daha çok kırsal kesimde yaygın olan ve hem günlük kullanıma, hem de süslemeye dönük işlevler taşıyan geleneksel halk sanatları ülke çapında çok tutulur. En ilginç örenekler arasında Oaxaca Vadisine özgü kil çömleklerle Tomala köyünde üretilen kuş ve hayvan figürleri sayılabilir. Renkli süslemeler taşıyan pamuk giysilere, pamuk ya da yünden yapılan omuz atkılarına (rebozo) ve serape'lere, renkli sepetlere ve değişik desenli kilimlere ülkenin hemen her yanında rastlanır. Halk müziği Meksika tarihi boyunca en önemli sanat biçimlerinden biri olmuştur. Eski charro'lar (sığır çobanı) gibi giyinen şarkıcılar, günümüzde de şenliklerde ve özel günlerde gitar ve davul eşliğinde şarkı söyler.

  Meksika Devrimi'ne ilişkin temalar uzun bir dönem Meksika edebiyatına damga vuran başlıca öğe olmuştur.Köylülerin sorunları ve acıları günümüzde de Juan Rulfo gibi yazarların yapıtlarına konu olmakla birlikte, Meksika edebiyatında evrensel temalara yöneliş belirgin bir ağırlık kazanmıştır. Bu yeni kuşak edebiyatçılar arasında uluslararası düzeyde ün kazanmış , Octavio Paz, Carlos Fuentes, ve gibi adlar öne çıkar. Oyun yazarı 'nin yapıtlarında da benzer bir yönelim görülür. Meksika tiyatrosuna katkıda bulunmuş öteki çağdaş yazarlar arasında ve sayılabilir. Müzikte evrenselleşme çığırına öncülük eden 'i başka bazı genç besteciler de izlemiştir.

  Duvar resmi Meksika'nın dünya çapında adını duyurduğu sanat dallarının başında gelir. Diego Rivera, ve gibi ressamlar Meksika tarihi ve kültürünü kalabalık, canlı, figüratif kompozisyonlarla yansıtan yapıtlarıyla tanınmıştır.

  Önde gelen kültür kurumlarından Ulusal Güzel Sanatlar Enstitüsü güzel sanatları yaymaya ve bu alandaki incelemeleri desteklemeye yönelik etkinlikler yürütür. ve çeşitli bale toplulukları da devletten önemli çapta destek görür. Yerli Enstitüsü geleneksel el sanatlarını korumak ve geliştirmekle görevlidir.

  Boğa Güreşi Meksika'da bugün de çok sevilen bir eğlencedir.En yaygın spor olan futbolun yanı sıra beyzbol da büyük ilgi toplar. Meksika hafif sıklette birçok dünya şampiyonu boksör yetiştirmiştir.

  Basın dünyasında özel sektör egemendir; ülkenin iki büyük televizyon kanalı olan Televisa ve ile , ve gazeteleri en etkili medya organlarıdır.

  Meksika devleti tarafından Beyaz saray da düzenlenen 2001 yılındaki bir partide meksikanın en ünlü şarkıcılarından olan ve devlet başkanları tarafından meksikanın kültürünü yurtdışndaki uluslara çok doğru bir şekilde ulaştıran meksikalı şarkıcı ve oyuncu Thalía,, George Bush ve diğer devlet başkanlarına karşı bir konser vermiştir.

  Diğer bilgiler

  ABD ve Kanada'yla beraber NAFTA'yı oluşturan ülke, hızlı nüfus artış oranı, yüksek işsizlik gibi tipik bir gelişmekte olan ülke görünümündedir. ABD'de yaklaşık on beş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.

  Yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlar. Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulur. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanılır.


  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  Meksika Resimleri
  Yorumlar - Lütfen konu (Meksika) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

  riki1905: ben bu yaz gittim bi kac hafta oluyo geleli berbat bi trafiği düvenlik olarak ist gibi bazı yerleri tehlikeli bazı yerleride bizim levent besiktas gibi daha sosyal insanların yasadıgı yerler kalabalık süper mutfagı olan alısveris merkezlerinin cok oldugu parası olan aileler daha cok amerika aile tarzını benimsemis benzin ucuz sigara alkol ucuz her yere park ucretinin ödendiği tarihi olarak ispanyadan cok kalıntının oldugu ulasım sistemi berbat taksilerin güvenilir olmadıgı ama ole ama böle güzel bi şehirdi mexico city insanı acayip sıcakkanlıdır ama paraya cook duskundurle - 3 yıl, 2 ay önce yazıldı.
  güler: gidip görmek istediğim tek yer. we tek hayalim diyebilirim. nekadar sürer bilmiyorum ama birgün mutlaka gidicem. bekle beni mexico city... - 3 yıl, 3 ay önce yazıldı.