Mete Han

Mete veya Mao-tun (Japonca: 冒頓單于 pinyin: Mòdú dānyú; d. M.Ö. 234 - ö. M.Ö. 174), M.Ö. 209 - M.Ö. 174 arasındaki Hun (Hiung-nu) hükümdarıdır.

Ç ince Mao-du veya Mo-du, büyük Türk-Hun imparatoru (hük. M.Ö. 209 -174). Babası Teoman (Tuman) Mete'yi karısının etkisiyle veliahtlıktan uzaklaştırdı. Bu olay üzerine kuvvet toplayan Mete, Teoman'ın üstüne yürüdü. Onu öldürerek yerine geçti (M.Ö. 209). Otuz beş yıl Hun tahtında kaldı. Bu süre içinde sınırlarını genişleterek Hun devletini bir imparatorluk haline getirdi.

Bütün Altay kavimlerini (Türk, Moğol-Tunguz) biraraya topladı. Hindistan'ı, Hazar denizine kadar Asya'yı ele geçirdi. Mete'nin karşısında güçlü bir devlet olarak Çin vardı. Mete, Çin'e her yıl akın yaptı. Bir kere ünlü Çin şeddini de aşan Mete, Çin imparatoru Gao-Di'yi Peteng kalesinde kuşattı. 320,000 kişilik Çin ordusu yok olma tehlikesiyle karşılaştı. İmparator Gao-Di, Mete'nin bütün tekliflerini (yıllık vergi, kuzey eyaletlerinin bırakılması gibi) kabul ederek barış istedi.

Barış şartları yerine getirilince Mete geri döndü. Mete bundan sonra her fırsatta Çinliler üstüne yürümek istedi, fakat Çinliler her isteğine boyun eğdiklerinden bu teşebbüslere son verdi. Mete, büyük bir imparatorluk bırakarak öldü. öldüğü zaman Hun imparatorluğu, Büyük Okyanus'tan Hazar denizine, Tibet ve Keşmir'den Kuzey Sibirya'ya kadar uzanıyordu. İmparatorluğun yayıldığı topraklar 18 milyon km² kadardı. Türk destanlarında Çin ve Hindistan fetihleri anlatılan Oğuz Hanın Mete olduğu sanılıyor.

Hayatı

Tahta çıkış

Babası Teoman, kendisi yerine üvey annesi Yenşi'nin oğlunu tahta çıkarmak istedi ve Mete'yi komşu kavim olan Yüeçilere(Yuezhi) rehin olarak gönderdi. Babası, ardından Yüezhi'lere savaş ilan ederek Mete'yi öldürttürmek istedi. Mete, babası Teoman Yüeçilerin topraklarına girmeden Yüeçilerin elinden kaçtı. Babası bu kadar zorlukları atlatmasının ardından hakkını vermek için emrine bir birlik versi .Sonunda da Mete babasını üvey annesi ve kardeşini öldürüp kağan oldu. (M.Ö. 209).

Ok hikayesi

Çin kaynaklarına göre eğer okunu bir yöne yöneltirse emrindeki askerlerin hepsi o hedefe ok atarak hemen yokederdi. Bunu sıkça yapardı. Bir gün okunu en sevdiği atına çevirdi. Askerlerinden bazıları tereddüt etti. Bunun üzerine okunu sırayla tereddüt edenlerin üzerine çevirdi. Atına ok atmakta tereddüt eden askerlerinin hepsi atılan oklarla öldürüldü. Böylece küçüklükten beri oynadığı okunu hedefe çevirme oyunu emirlerinin tartışılmazlığını da perçinledi. Bir gün emrinde demir disiplini ile yetiştirdiği 10 bin askeri varken okunu babasının üzerine çevirdiğinde askerlerinden hiçbiri tereddüt etmemişti.

Hun'un (Hiung-nu) yükselişi

Mete Önce Hunlardan toprak talebinde bulunan doğu komşuları
Büyük Türk Hakanlığının kurucusu. Doğum târihi belli değildir. Kendisine Tuman Yabgu da denir. Târihî araştırmalardan anlaşıldığına göre M.Ö. 220’de hâkan oldu. Zamânında Çin’de büyük kargaşalıklar vardı. Bundan istifâde ederek ayrı krallık ve prenslikler hâlinde yaşayan Türkleri birleştirdi. Çin’den önemli topraklar aldı.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
üzerine yürüdü ve onları ağır bir yenilgiye uğrattı. Yapılan anşlaşmada Donghular yıllık sığır, at ve deveden oluşan bir vergi ödemeyi kabul ettiler ve yılında onları hakimiyetine aldı.

Donghu'yu yendikten sonra ( Sien Pi ile
Çin tarihi
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'ın Donghu kökenli olduğuna dair tez mevcuttur) Kuzey Moğolistan'da yaşayan Tunguz gibi halkları da içine kattı. M.Ö. 177-165 yılları arasında Hunların güney batısında,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Tanrı Dağları ile
Tanrı Dağları, (İngilizce 'Celestial Mountains'), Orta Asya'da bulunan büyük dağ sistemlerinden birini oluşturan sıradağlar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Gansu arasında yaşayan Yüeçilein üzerine seferler düzenledi.
{| border="1" cellpadding="2" cellspacing="0" align="right" width="300"
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'de 'yi mağlup ederek kendi toprağna kattı.

'da hakim olmaya çalışan Tahin Türklerini yendi. Çin üzerine sürekli seferler düzenleyerek Sarı Irmak'ın güneyindeki kaleleri egemenliğine aldı. Bu zaferlerle, sonradan Hunlara büyük gelirler getirecek önemli ticari yollarının kontrolüne sahip oldu.

Bölgede yaşayan Altay (Moğol, Tunguz ve Türk vb.) kavimlerini egemenliği altına alarak askeri ve stratejik olarak daha güçlü bir hale geldi.

Sarı Irmak, Huangho ya da Altın Nehir, (Çince: 黄河, pinyin: Huí¡ng Híé, Wade-Giles: Hwangho, Huang Ho, Huangho, Uygurca: Serik Derya), Çin'in Yangtze'den sonra ikinci, ve dünyanın en uzun altıncı nehri. Uzunluğu 5.464 km olup, Çin'in batısından Bohai Denizi'ne akar. Adını çığırının üst bölümlerindeki yüksek çamur oranına borçludur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
M.Ö. 200'de

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Han Hanedanı imparatoru
Çin, M.Ö 206 ila M.S 8 yılı arasında Batı Han hanedanının yönetimi altında bulunuyordu. İmparator Han Gaozu olarak adlandırılan Liu Bang tarafından kurulan Han hanedanının başkenti Chang’an’dı...
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'nun (Gao-Di) 320.000 kişilik ordusunu ile Kuzey seferine çıktığında Han piyade birliklerinin ulaşmadan önce 400.000 seçkin süvarisiyle Gaozu ve mahiyetindeki birlikleri Baideng (bugünkü Datong,
Baideng Muharebesi, MÖ 200 yılında, Hunlarla Çinliler arasındaki en ünlü çarpışmalardan biridir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Şanşi)'de Peteng Kalesinde kuşatmıştır. Gaozu (Gao-Di) Mete'nin eşine hediye göndermesi ve Mete'nin kuzey eyaletlerini Hunlara bırakma ve yıllık vergi ödeme gibi bütün şartlarını kabul etmesi sonucu kuşatmadan kurtuldu.Atsız'ın görüşlerini benimseyen
ShanXi, Çin'in kuzeyinde olan bir eyalet.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Yılmaz Öztuna da
Yılmaz Öztuna, eski milletvekili, yazar. 20 Eylül 1930 İstanbul doğumludur. İstanbul'da lise tahsilinin yanında İstanbul Konservatuarı'na devam etti. 1950 eylülünden 1957 temmuzuna kadar Paris'de kaldı. Paris'in büyük kütübhanelerinde çalıştı. Paris Üniversitesi Siyasî İlimler Enstitüsü'nde Sorbonne'da Fransız Medeniyeti kısmında, Alliance Française'nin yüksek kısmında okudu ve Paris Konservatuarı'na devam etti. 13 yaşında ilk makalesi ve 15 yaşında ilk kita
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1968'de
1968 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Cemal Tural'a Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihinin M.Ö. 209 olması teklifini yaptı. Sonraları, K.K.K kuruluş tarihi M.Ö. 209 olarak değiştirildi.

Mulan çizgi filmi

Çin halk

16 Mart 1966 - 16 Mart 1969

Orgeneral A.Cemal TURAL; 1905 yılında Erzincan'da doğdu. 1923 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1925 yılında Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1930 yılına kadar Meclis Muhafız Takım Komutanlığı yaptı. 1930 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1933 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1954 yılına kadar çeşitli Karargah ve Birliklerde görev yaptı. 1954 yılında Tuğgeneral, 1956 yılında Tümgeneral, 1959 yılında Korgeneral ve 1961 yılında Orgeneralliğe
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
destanlarında
Efsanelerle değişikliğe uğramış tarihi bir olayın izlerini taşıyan destan, bir milletin hayal gücünü en çok doyurabilecek en eski edebiyat biçimidir. Hangi edebiyat söz konusu olursa olsun kendiliğinden doğmuş ilkel halk destanlarının var olabileceğine bugün artık inanılmaz.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Göktürk'lere karşı yapılan savaşa katıldığı sanılan
Göktürk, 552-745 yılları arasında orta asya'da hüküm süren türk devleti
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
adlı kadın karakterinden esinlenen Disney'in
 • Walt Disney Şirketi
 • Walt Disney Feature Animation
 • Disney Kanalı
 • Walt Disney Thetrical
 • Walt Disney Television
 • Walt Disney Television Animation
 • Walt Disney Parks and Resorts
 • Disney Ailesi, Disney imparatorluğunun aile üyeleri:
 • Walt Disney
 • Roy O. Disney Walt'ın erkek kardeşi
 • Roy E.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • Mulan
  çizgi filminde
  Mulan film afişi
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Çin seddi'ni aşarak
  Çin Seddi (Alm. Grosse Nouer, Chinesische Mauer, Fr. La Grande Muraille de Chine, İng. Great Wall) M. Ö. 221-210 yılları arasında, Çin İmparatoru Si-Huangti tarafından yaptırılan sed, Sarı Denizin kuzeyindeki Liaotung Körfezi kıyılarından başlar, dağları ve boyun noktalarını takib ederek Kansu eyaletine kadar devam eder. 5000 km uzunluğunda ve 5-10 m yüksekliğinde, 5-8 m genişliğinde, kalın ve yüksek duvarlardan ibaret uzaydan görülebilen tek insan yapısı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Han Hanedanı'na saldıran acımasız "
  Çin, M.Ö 206 ila M.S 8 yılı arasında Batı Han hanedanının yönetimi altında bulunuyordu. İmparator Han Gaozu olarak adlandırılan Liu Bang tarafından kurulan Han hanedanının başkenti Chang’an’dı...
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Hun" reisi "Şan-Yu"'nun motifi Mete'den alınmıştır.

  Prince of Qin Oyunu

  Mete Prince of Qin, Qin (Hanedanı) Prensi bilgisayar oyununda kahramanlardan biri olarak görülür. Kaslı adam karakter sınıfına aittir. Bu oyunda, kötü kalpli babası Tuman'ı(Teoman) öldürmesi ve Hiyugnu'nun idaresini alması konu edilir.

  Kaynak

  Vikipedi

  1. ^ Mete ismi insan ismi olarak Türkçe'de en çok kullanılan 223ncü isimdir. Türkiye'de yaşayan her 950 kişiden birinin ismi Mete'dir. Bahadır ise en yaygın 310ncu isimdir ve her Türk vatandaşında 1280'inden birisinin ismi Bahadır'dır. Batur ismi ise yaygınlık listesinde 1280nci sırada yer alır. 14,724 kişiden birinin ismi Batur'dur. ismididikle.com

  2. ^ Central Asian arts, Mongolian Huns. Encyclopædia Britannica. 11 Haziran 2008 tarihinde erişildi.

  3. ^ a b c d e f g (1986) Ana Britaannica, Mete maddesi. Ana. “Hun hükümdarı”

  4. ^ a b c d e (1970) Meydan Larousse, Mete maddesi. Meydan yayıncılık. “Büyük Türk - Hun İmparatoru”

  5. ^ a b c d (1986) Büyük Larousse, Mete maddesi. İnterpres. “Hun İmparatoru, Hun Hakanı Tuman(Teoman)'ın büyük oğlu”

  6. ^ s:zh:史記/卷110 (6. paragrafı)

  7. ^ Roux, Jean Paul (1984). Türklerin Tarihi (Historie des Turks). Ad. ISBN 9755060189. “Batıda Yüeçiler ile çatışarak onları 177-176 ve 174-165 yılları arasında yapıldığı sanılan iki sefer ile Kansudan(Gansu)kovdular. Heredot'a göre İskitlerden bile bilinen bir geleneğe uyarak savaşta yendikleri kralların kafatasını kadeh olarak kullandılar (M.Ö. 165)”

  8. ^ Nihal Atsız, 'Türk Kara Ordusu Ne Zaman Kuruldu?', Orkun, Sayı: 18 (15 Temmuz 1963)

  9. ^ Nihal Atsız, 'Türk Karaordusunun Kuruluşu Meselesi', Ötüken, Sayı: 4 (1973)

  10. ^ Yılmaz Öztuna, 'Türk Ordusu 605 yıl önce kurulmadı', Hayat Tarih Mecmuası, Sayı: 8 (Ekim 1968)

 • Hunlar
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız. • Yorumlar - Lütfen konu (Mete Han) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.