Nemrut Dağı

Bitlis il sınırları içinde, Van Gölünün batısında, volkanik bir dağ. Çember biçimli olan dağın yukarı bölümü şiddetli patlamalarla eski sivriliğini kaybetmiş, genişlemiş ve bir krater meydana getirmiştir. Genç bir yanardağ olan Nemrud Dağının volkan bacasından püskürtülen lavlar, yanlarda eğimli olarak üst üste katlar hâsıl etmiştir.

Nemrut DağıNemrut Dağı 'nda bulunan bir heykel

Nemrut Dağı hakkında ansiklopedik bilgi

Nemrut Dağı, Bitlis il sınırları içinde, Van Gölünün batısında, volkanik bir dağ. Çember biçimli olan dağın yukarı bölümü şiddetli patlamalarla eski sivriliğini kaybetmiş, genişlemiş ve bir krater meydana getirmiştir. Genç bir yanardağ olan Nemrud Dağının volkan bacasından püskürtülen lavlar, yanlarda eğimli olarak üst üste katlar hâsıl etmiştir. Çok şiddetli patlamalarla birlikte püskürmeler olmuş ve bunun netîcesinde 4000 metrenin üstünde yüksekliği olan dağ bugünkü seviyeye gelmiştir. Yanındaki Süphan Dağının 4000 metrenin üstünde olması, etrâfındaki lav birikintileri ve krater ağzındaki göl bunu göstermektedir.

Dağın yüksekliği kuzeyde 3050, batıda 2910 ve güney tarafında 3000 m’dir. Üzerindeki göl, sönmüş volkanik bir dağ olması, ayrıca yüksekliklerinden Van Gölünün görünüş güzelliği bu dağa turistik bir değer kazandırmaktadır.

Nemrut Dağı Resimleri


  • Nemrut Dağı

  • Nemrut Dağı 'nda bulunan bir heykelYorumlar - Lütfen konu (Nemrut Dağı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

esme: Nemrut Dağı bitlistedir. adıyamanda olan nemrut dağı milli parkı'dır. - 3 yıl, 0 ay önce yazıldı.
fatih: Nemrut dağının bitlisle alakası yok ESME.. adıyamandadır... - 3 yıl, 4 ay önce yazıldı.
dojo66: nemrut dağı adıyaman kahta ilçesi sınırları içeriside olup hala komagene krallığı zamanında kalma heykeller bulunmaktadır bitlis ilimizle hiçbir bağlantısı bulnmamaktadır. - 3 yıl, 4 ay önce yazıldı.
esme: Nemrut Dağı bitlistedir. adıyamanda olan nemrut dağı milli parkı'dır. - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.
Misafir: nemrut dağı bi kere adıyamandaaaaaaa - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.