Orman yangını

düzenle|Şubat 2007

Orman yangını hakkında ansiklopedik bilgi

düzenle|Şubat 2007 thumb|300px|right|Yangın üçgeni Orman yangını, yaşama birliğine katılan canlı ve cansız bütün yanabilir varlıkları yakıp yok edebilen ateşli ögedir. Sıcaklık, yağış, nisbi nem, don basıncı, rüzgar hızı ve rüzgar ile orman yangınlar arasında etkileşim bulunuyor. Orman yangınlarının %94′ü insanlardan kaynaklanırken sadece %6'sı doğal afetlerden kaynaklanıyor. İnsan kaynaklı bu yangınların önemli iki ana sebebi dikkatsizlik ve kasıt.

Ormanları yangınlara karşı korumak için öncelikle şunlara dikkat edilmesi gerekir:

#Ormanlarda cam ve cam kırıkları atılmamalı, cam güneş ışığını çimenlere yansıtıyor cam aynı yerde durduğu için ısıda aynı yerde duracak ısınacak ısınacak ve ateş olacak.Ateş büyüyecek ve yangını oluşturacak. #Mangal küllerini soğutmadan dökmemeliyiz çünkü çimenler sıcak olabilir mangal külüde sıcak olabilir ve yangını oluşturabilir. #Sigara izmariti yanık olarak atılmamalı,çünkü sigara izmariti çimenleri yakar ve yangın oluşur. #Bir yangın gördüğümüz zaman 177 yangın ihbar hattına bildirmeliyiz. #Yangın çıkmaması için herkesi uyarmalıyız. #Halka orman yangınları ile ilgili bilgi verilmelidir. Örneğin broşür dağıtılmalı, seminerler (okul gibi yerlerde) verilmelidir.

Orman Yangınlarının Sebepleri Şunlardır

İhmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıkan orman yangınları

#Ormanda güvenlik tedbiri almadan ateş yakmak. #Yakılan ateşi söndürmeden bırakmak. Özellikle mangal için yakılan ateşin söndürülmeden bırakılması. #Sönmemiş sigara izmariti ve kibriti yere atmak. #Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen otları veya tarla anızını yakmak. #Gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşmak. #Cam ve cam kırıklarını ormanda bırakmak, güneş ışığının camdan yansıyarak otları yakması. #Çocukların orman içinde ateşle oynamaları #Eğlence veya gösteri için ormanda ateşle bişeyler yapılması ateş yakılması

Kasıtlı çıkarılan orman yangınları

#Orman içinde veya bitişiğindeki tarla veya otlakları genişletmek. #Orman içinde yapılan kanunsuz işleri gizlemek için çıkarılan yangınlar. Öyleki öldürdüğü adamı gizlemek için orman yakan kişiler ele geçirildi. #Birilerinden intikam almak için, bir düğünü veya siyasi mitingi sabote etmek için yangın çıkarıp adam toplanmasını engellemek. #Yabani hayvanları uzaklaştırmak. #İş ve çıkar elde etmek. Commons|Wildfire|Orman yangını <gallery> Resim:Waldbrand.jpg| Resim:Waldbrand-Bodenfeuer.jpg| Resim:Löschhubschrauber.jpg| Resim:Deerfire.jpg| Bitterroot National Forest Montana, USA 2000 Resim:Waldbrandgoslar20030811.JPG Image:Waldrand in Nationalpark Böhmische Schweiz .JPG Resim:Trappe fg02.jpg Resim:Balkan Fires, Earth from Aqua (EOS PM-1) (2007-07-25).jpg| 25 Temmuz 2007 de çekilmiş Balkanlardaki yangına ait uydu fotoğrafı </gallery>

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Orman yangını maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Orman yangını) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.