Paris Antlaşması (1947)

İTALYA`nın siyasi birliğini geç tamamlaması ve sömürgecilik yarışın da geç kalmasın dan dolayı.İtalya sömürge arayışına ve ekonomik gelir arayışına girmiştir.İtalya 1911 yılı da zengin maden yataklarına sahip olan osmanlı topraklarına ait olan trablusgarp ve tobtuk`a askeri müdahalede bulunmuştur.

Paris Antlaşması (1947) hakkında ansiklopedik bilgi

İTALYA'nın siyasi birliğini geç tamamlaması ve sömürgecilik yarışın da geç kalmasın dan dolayı.İtalya sömürge arayışına ve ekonomik gelir arayışına girmiştir.İtalya 1911 yılı da zengin maden yataklarına sahip olan osmanlı topraklarına ait olan trablusgarp ve tobtuk'a askeri müdahalede bulunmuştur.1 Balkan savaşınında başlamasıyla afrikada bulunan son asmanı toprakları kaybedilmiş ve olası yunan tehtidine karşı 12 adalar italyanlara bırakılmıştır. İtalyanın 2.dünya savaşından malup ülke olarak ayrılmasından sonra Almanya 12 adaları himayesinde tutmuştur.1947 de yapılan PARİS SÖZLEŞMESİ nde 12 adalar ve adacıklar YUNANİSTAN ın himayesine geçmiştir. Yunan adaları Limni ve Semadirek ile Türk adaları İmroz ve Bozcaada, Lozan Barış Antlaşmasının 4.maddesiyle askerlerden arındırılmıştır.Semadirek ile Limni gine 14. maddesiyle silahsızlandırılmıştır

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Paris Antlaşması (1947) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Paris Antlaşması (1947)) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.