Patlıcan

Mor renkli bir sebze. Sıcak iklim sebzesidir. Soğuk havayı sevmez ve sıcaklık -1, -2 olduğunda hemen ölür.

Patlıcanİnce uzun patlıcanlar

Patlıcan hakkında ansiklopedik bilgi

Mor renkli bir sebze. Sıcak iklim sebzesidir. Soğuk havayı sevmez ve sıcaklık -1, -2 olduğunda hemen ölür. Familyası: Patlıcangiller (Solanaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Ülkemizde yetiştirilen bir kültür bitkisidir.

Sebze olarak yenilen, mor renkli, uzunca silindirik veya yuvarlak bir yaz sebzesi. Vatanı tropik Hindistan’dır. Sıcak memleketlerde yetiştirilir. Orta ve kuzey Avrupa’da çok az tanınmış olmasına rağmen, memleketimizde yazın çok yaygın yenen bir sebzedir.

Patlıcan, bol gübreli topraklarda iyi yetişir. Daha çok fideden yetiştirilir. Patlıcanın uzunca olanlarına daha çok kemer patlıcanı, yuvarlak olanına tophâne veya bostan patlıcanı adı verilir. Patlıcanın az çekirdekli veya çekirdeksiz ve eti yumuşak olanı makbuldür. Çeşitli yemekler ve turşusu yapılır. Hadîs-i şerîfte patlıcan meth olundu ve zeytinyağlı yapınız buyuruldu.

Patlıcan Resimleri


  • Dalında beyaz renkli bir patlıcan

  • Dalında bir patlıcan

  • Patlıcan çiçeği

  • İnce uzun patlıcanlarYorumlar - Lütfen konu (Patlıcan) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.