Polis Koleji

Polis koleji, Polis enstitüsüne öğrenci yetiştirmek üzere, 3452 Sayılı kanunla Ankara'da kurulan (1938) kolej. Emniyet Genel müdürlüğüne bağlı, parasız yatılı meslek lisesidir. Ortaokul mezunlarının seçme sınavıyle alındığı kolejde normal lise eğitimi yapılır. Burayı bitirerek meslek hayatına atılanlar 15 yıllık mecburi hizmetle yükümlüdür.

Polis KolejiAnkara Polis Koleji öğrencileri 19 Mayıs törenlerinde.

Polis Koleji hakkında ansiklopedik bilgi

Polis koleji, Lise denginde ilköğretim sonunda OKS sınavı ile öğrenci alan 4 yıllık parasız yatılı okuldur.Eğitimi Anadolu liselerinin fen bilimleri bıranşının aynısıdır. Mezunları ülkemizde polis amiri yetiştiren tek üniversite olan polis akademisinde dört (4) yıl lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra komiser yardımcısı olarak mesleki yaşamlarına başlarlar.

Dış bağlantılar

  • http://www.poliskoleji.k12.tr Ankara Polis Koleji

  • http://www.bursapoliskoleji.k12.tr Bursa Polis koleji


    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Polis Koleji maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

    Polis Koleji Resimleri


    • Ankara Polis Koleji öğrencileri 19 Mayıs törenlerinde.    Yorumlar - Lütfen konu (Polis Koleji) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.