Potto

Potto (''Perodicticus potto''), Batı Afrika ve Orta Amerika'da yağmur ormanlarında yaşayan Lorigiller (Lorisidae) ailesinden olan tek türü bulunan maymun cinsidir.

Potto hakkında ansiklopedik bilgi

Potto (Perodicticus potto), Batı Afrika ve Orta Amerika'da yağmur ormanlarında yaşayan Lorigiller (Lorisidae) ailesinden olan tek türü bulunan maymun cinsidir.

Pottoların görünüşleri

Pottolar 35-40 cm boyundadırlar ve kuyruk uzunlukları da 10 cm'yi bulabilir. Kısa-yumuşak tüylü olan cinsinin tek türü pottonun sırtı kahverengi; başı, ayakları ve karnı kurşunidir.

Yaşantıları

Pottolar ağaçlarda yaşarlar. Gececil hayvanlardır. Geceleyin iri gözleriyle kolayca seçtikleri böcek,meyve ve küçük kuşlarla beslenirler. Dişisi, 5 ay süren gebelik dönemi sonucunda tek yavru doğurur ve yavrusunu kendi başına yaşayabilecek dereceye gelene kadar sırtında taşır.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Potto maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Potto) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.