Ringa Balığı

Ringa Balığı Yaşadığı yerler: Kuzey denizlerinde. Özellikleri: 30 cm boyunda, vücudu yandan basık. Sırtı mavi-yeşil, karnı gümüşi renklidir. Büyük sürüler halinde dolaşır. Planktonlarla beslenir. Ömrü: 18 sene. Çeşitleri: İki türü vardır. Bir çeşidi denizlerden ayrılmaz, diğeri üreme zamanı nehir ağızlarına gelir.Hamsigiller ailesinden, boyu 30 cm kadar olan bir balık türü. Vücudu yandan basık ve mavimtrak renklidir. Karın tarafı gümüşidir. Kuzey denizlerinde büyük sürüler halinde yaş

Ringa Balığı hakkında ansiklopedik bilgi

Ringa Balığı Yaşadığı yerler: Kuzey denizlerinde. Özellikleri: 30 cm boyunda, vücudu yandan basık. Sırtı mavi-yeşil, karnı gümüşi renklidir. Büyük sürüler halinde dolaşır. Planktonlarla beslenir. Ömrü: 18 sene. Çeşitleri: İki türü vardır. Bir çeşidi denizlerden ayrılmaz, diğeri üreme zamanı nehir ağızlarına gelir.

Hamsigiller ailesinden, boyu 30 cm kadar olan bir balık türü. Vücudu yandan basık ve mavimtrak renklidir. Karın tarafı gümüşidir. Kuzey denizlerinde büyük sürüler halinde yaşar. Planktonlarla (mikroskobik canlılar) beslenirler. Planktonların yer değiştirmesine bağlı olarak uzun mesafeler katederler. Eskiden göç ettikleri sanılırdı. Kuyruk yüzgeçleri derin çatallıdır. Dokununca pulları kolayca dökülür. Eti çok beğenilir. Üreme zamanları, milyonlarca bireyden oluşan sürüler meydana getirirler.

Kuzey Atlantik, Manş Denizi ve Kuzey Denizinde ağlarla her yıl yüzlerce ton avlanır. Taze ve konserve olarak tüketilir. İngiltere, Hollanda, İrlanda, Almanya ve Norveç ülkeleri ringa avcılığını sanat haline getirmişlerdir.

Her dişi, dibe yakın kıyılarda 30 bin kadar yumurta döker. Taş ve yosunlara yapışan yumurtalar, bazı yerlerde bir cm kalınlığında tabakalar ortaya çıkarır. Yumurtadan çıkan yavru deniz anaları ve diğer hayvanlar tarafından avlanır. Bu sebepten çok azı büyüyebildiği halde yine de büyük sürüler meydana getirirler. Ringa balıkları, deniz hayvanları ve insanlar için önemli bir besin kaynağıdır.

Kaynak: Rehber AnsiklopedisiYorumlar - Lütfen konu (Ringa Balığı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

mert: boyunda, vücudu yandan basık. Sırtı mavi-yeşil, karnı gümüşi renklidir. Büyük sürüler halinde dolaşır. Planktonlarla beslenir. Ömrü: 18 sene. Çeşitleri: İki türü vardır. Bir çeşidi denizlerden ayrılmaz, diğeri üreme zamanı nehir ağızlarına gelir. Hamsigiller ailesinden, boyu 30 cm kadar olan bir balık türü. Vücudu yandan basık - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.