Rozet

Rozet Genelde okul, dernek vb. müesseselerin sembolü olarak yakaya takılan değişik şekillerde yapılmış metal veya plastik işaretler. Su boruları ile ucuna takılan musluk arasındaki çirkin görünüşü kapamak için krom veya nikelden yapılan ortası delik daire şeklinde sac parçalarına da rozet ismi verilir. Kapı kolu ve anahtar yerlerini örten kol aynasının kullanılmadığı durumlarda kullanılan maden parçalarına, merkezde bulunan bir yıldızın etrafında değişik şekiller meydana getiren yıldız kü

Rozet hakkında ansiklopedik bilgi

Rozet Genelde okul, dernek vb. müesseselerin sembolü olarak yakaya takılan değişik şekillerde yapılmış metal veya plastik işaretler. Su boruları ile ucuna takılan musluk arasındaki çirkin görünüşü kapamak için krom veya nikelden yapılan ortası delik daire şeklinde sac parçalarına da rozet ismi verilir. Kapı kolu ve anahtar yerlerini örten kol aynasının kullanılmadığı durumlarda kullanılan maden parçalarına, merkezde bulunan bir yıldızın etrafında değişik şekiller meydana getiren yıldız kümelerine de rozet denmektedir.

Rozet; Almanca, İngilizce ve Fransızcada aynı manaya gelen beynelmilel bir kelimedir. Reklam aracı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle batıda bu durumu çok yaygındır.

Rozet, okul, parti, dernek vb. müesseselerin kendilerine mensup kişiler arasında bir tanışma ve tanıtma vasıtası olmaktadır. Böyle müesseselerin kendilerine mahsus “amblem”leri vardır. Bu amblemlerin küçültülmüş şekilleri “rozet” halinde kendi üyelerinin yakalarına takılmaktadır. Üye olmayanlar takamazlar.

Rozetin değişik şekilleri vardır. Bunlar, kağıttan, renkli kurdaleden, kartondan, madenden yapılmaktadır. Bu maddelerden yapılan rozetleri erkekler ceket veya buna benzer giydikleri eşyaların sol yakasına; kadınlar ise rozeti, çengelle sol göğüs kısımlarına takarlar. Genelde rozet takma usulü budur.

Yardım toplama işleriyle uğraşan dernek ve müesseseler de bazı günlerde kendilerini tanıtan rozetlerini yardım karşılığı halka takarlar.Yorumlar - Lütfen konu (Rozet) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.