Süpürge

``Başlığın diğer anlamları için süpürge (anlam ayrımı) maddesine bakınız``

SüpürgeSüpürge

Süpürge hakkında ansiklopedik bilgi

Başlığın diğer anlamları için süpürge (anlam ayrımı) maddesine bakınız Süpürge, çoğunlukla süpürge otundan elde edilen çalılar ile yapılan, herhangi bir zemindeki istenmeyen maddeleri sürüklemek vasıtasıyla uzaklaştırmaya yarayan temizlik gereci. Günümüzde süpürmek amacıyla kullanılan elektrikli veya elektriksiz bazı diğer araç gereçler için de bu isim yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle süpürge otundan yapılan süpürgeler için, zaman zaman ot süpürge ismi kullanılır.

Kökenbilim

Süpürge, süpürmek kökünden gelen Türkçe bir sözcüktür. Çoğunlukla karamuk çalısından yapılan basit süpürgelere Kayseri yöresinde çalgı denir. Çalmak sözcüğü bazı yörelerde sürmek anlamında kullanılır. Çalgı sözcüğü, çalmak, yani sürmek kökünden türemiştir.

Ayrıca bakınız

 • Elektrikli süpürge
 • Uçan Süpürge
 • Cadı süpürgesi
 • Fırça

  Dış bağlantılar

 • http://vdb.gib.gov.tr/edirnevdb/edirne/edirnetur3.html Edirne aynalı süpürgesi

  Kaynakça

 • TDK Sözlük

  Dipnotlar

  Kaynakça alet-taslak

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Süpürge maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  Süpürge Resimleri


  • Süpürge  Yorumlar - Lütfen konu (Süpürge) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.