Sarı taçlı gece balıkçılı

Sarı taçlı gece balıkçılı (''Nyctanassa violacea'') balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Küçük yapılı olan bu kuş gece balıkçılına benzer. Önceleri ''Nycticorax'' cinsinde sınıflandırılmaktaydı. Özellikle sıcak kıyı bölgeleri olmak üzere Amerika'da yaşar.

S arı taçlı gece balıkçılı (Nyctanassa violacea) balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Küçük yapılı olan bu kuş
Taksokutu
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
gece balıkçılına benzer. Önceleri ''
Taksokuş
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Nycticorax cinsinde sınıflandırılmaktaydı. Özellikle sıcak kıyı bölgeleri olmak üzere
Nycticorax'' balıkçılgiller familyasında yer alan bir kuş cinsidir. Cinsin adı Antik Yunanca "gece kuzgunu" sözcüklerinden gelir ve bu cinste yer alan kuşların geceleri avlanma özellikleri ile cinsin en iyi bilinen türü olan gece balıkçılının kargaya benzer çıkardıkları sese ithafen verilmiştir. Orta boylu balıkçıllar olan bu cins içindeki türlerin kuzeyde yaşayanları göç eder.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Amerika'da yaşar.

Fiziksel özellikleri

Erişkin kuşların boyu 61 cm, ağırlığı da 625 g. civarındadır. Tepeleri ve sırtları beyaz renklidir, diğer tüyler genel olarak gridir. Gözleri kırmızı ve kısa bacakları sarı renklidir. Gözün altında beyaz bir çizgi bulunur. Beyaz ve gri benekli kahverengi tüylere sahip olan genç kuşlar genç gece balıkçılına benzer.

Davranış

Sıcak bölgelerde yaşayanlar dışındaki popülasyon göçmendir. Kışları
Amerika ile ilgili bilgi başlıkları.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Orta Amerika ve
Amerika Kıtası'nın kuzeyi ile güneyi arasında yer alan orta bölümü.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Karayiplere göçederler. Üreme döneminden sonra kuzeyde
Karayip Denizi, Meksika Körfezi'nin güneydoğusunda Atlas Okyanusu'nın uzantısı olan bir denizdir. 2.754.000 km²lik yüzölçümüyle Karayip Denizi dünyanın en geniş tuzlu su denizlerinden biridir. Denizin en derin noktası Küba ile Jamaika arasında olup derinlik 7.686 metredir. Karayip kıyıları birçok koy ve körfeze sahiptir. Honduras, Venezuela ve Darien Körfezi bunlardan en önemlileridir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Büyük Göller ve

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Ontario'da da görülebilirler. Geceleri su kenarında pusuda bekleyerek avlanırlar. Küçük
Ontario Kanada'nin en kalabalık ve ikinci en büyük eyaletidir. Kanada'nın doğu-orta kısmında yer alır. Başkenti, aynı zamanda ülkenin en kalabalık kenti olan Toronto'dur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
balıklar,
Balıklar (Pisces) poikloterm olan, neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır. Bazı türler canlı doğurarak ürer (lepistes, kılıçkuyruk, moly, endlers vs.). Örneğin tatlı su balıklarından Lepistes'in (Poecilia reticulata) yumurtaları anne karnında çatlar ve canlı doğum gerçekleşir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
kabuklular,
Kabuklular Eklembacaklılar şubesinin zengin bir sınıfı. 25.000 kadar türü bilinmektedir. Çoğu deniz ve tatlı sularda, az bir miktarı ise karaların nemli bölgelerinde yaşar. Hepsi kanatsızdır. Kabuklu dış iskeletleri, yarık ayak şekilli bacakları, iki çift antenleri ve solungaç solunumları karakteristiktir. (Böceklerde bir çift anten bulunur. Akrep ve örümcekler ise antensizdir.)

Vücutları baş, göğüs ve karın bölmelerinden meydana gelir. Bazılarında baş ve göğüs kaynaşmıştır. Bunlara, b
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
yumuşakçalar,
Yumuşakçalar'ın (Mollusca) sistematikteki yeri henüz tam belli değildir. Bu nedenle çeşitli yazarlar bu hayvanları farklı kategorilere koyarlar. Bazıları Arthropod'lardan sonra, bazıları ise trochospher denilen larva tipinin Annelid'lerin larvalarına benzemesi nedeniyle Annelid'lerden sonra geldiğini kabul ederler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
kurbağalar ve sucul
 • Kurbağalar (film)|Kurbağalar - başrolünde Hülya Koçyiğit'in rol aldığı 1985 yapımı Şerif Gören filmi.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • böceklerle beslenirler.
  Böcekler (İnsecta), eklembacaklılar (Arthropoda) şubesinin bir sınıfı. Böceklerin dış yapısını, anatomisini, fizyolojisini, çevre ile olan ilişkilerini, üreme ve gelişmelerini ve bunlara karşı mücadele metodunu inceleyen ilme Entomoloji denir. Yeryüzünde bulunan hayvan türlerinin yaklaşık olarak dörtte üçünü
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  ABD'nin doğu kıyılarından
  ABD Amerika Birleşik Devletleri'nin kısaltması.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Güney Amerika'nın kuzeydoğusuna kadar olan bölgede bataklıklarda ürerler. Koloniler hâlinde, ağaç ya da çalılıkların üzerine çalı çırpıdan yapılmış platformlarda yuvalanırlar. Dişi bir kerede soluk mavi-yeşil üç ila beş yumurta yumurtlar.

  Notlar


  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  Amerika'nın güney yarısını oluşturan kıta. Pasifik Okyanusu'nun doğusunda, Atlantik Okyanusu'nun batısında, Kuzey Amerika'nın güneyinde ve Antarktika'nın kuzeyinde bulunur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.  Yorumlar - Lütfen konu (Sarı taçlı gece balıkçılı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.