Sefaköy, Küçükçekmece

Sefaköy, 1879-1890 yılında Bulgaristan Deliormandan göç eden Karaömeroğlu İbrahim Safra tarafından İstanbul`da kurulmuş olan, günümüzde de göçmenlerin yoğun olarak yerleşik oldukları bir semttir.

S efaköy, 1879-
1879 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1890 yılında
18. yüzyıl | 19. yüzyıl | 20.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Bulgaristan
Bulgaristan (Bulgarca: България, Bılgariya), Güneydoğu Avrupa'da, Balkan Yarımadası'nda ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya Cumhuriyeti, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan ve Türkiye ile çevrilidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Deliormandan göç eden Karaömeroğlu İbrahim Safra tarafından
Deliorman (Ludogorie), Bulgaristan'ın Kuzeydoğusunda bulunan, Türklerin yoğun olarak yaşadığı geniş bir bölgedir.Resmi olarak bir bölge olmamakla birlikte, yerliler tarafından verilmiş bir isimdir. Deli orman denmesinin sebebi bölgedeki sık ormanlardır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İstanbul'da kurulmuş olan, günümüzde de göçmenlerin yoğun olarak yerleşik oldukları bir semttir.

Ayıca içerisinde
İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Belediye ,
BELEDİYE Alm. Stadtverwaltung (f), Fr. Municipalite (f), İng. Municipality. Bir belde halkının ortak, mahalli ihtiyaçlarını karşılayan ve hizmetlerini gören, kamu tüzel kişiliğine sahip mahalli idare birimi, şehremaneti. Belediye kelimesi kökü bakımından Arapça olan ve bir insan topluluğunun yerleşme niyeti ile oturduğu yer anlamını taşıyan belde kelimesinden gelir. Beldeye ilişkin kuruluş veya yönetim anlamındadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
kaymakamlık ,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
emniyet müdürlüğünün vb.bulunması semti
Emniyet, aşağıdaki anlamlara gelebilir:


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Küçükçekmece
Küçükçekmece, İstanbul'un batısında aynı adlı gölün çevresinde kurulmuş bir ilçedir. 1987 yılında, ikisi köy (Kayabaşı ve Şamlar), 25'si mahalle olmak üzere toplam 27 yerleşim yeri Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulmuştur. Bugünkü sınırlarına, Avcılar'ın 1992'de ilçe olmasıyla kavuşmuştur. 2008 itibarıyla 27 mahalle, 1 köy, 1 Askeri Bölge ve 1 Organize Sanayi Bölgesi (İkitelli OSB)'nden oluşmaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
ilçesinin merkezi konumuna taşımaktadır.

Sefaköy Semtine bağlı Mahalleler

İnönü mahallesi, Söğütlüçeşme mahallesi, Fevzi çakmak mahallesi, Sultan murat mahallesi, Kemalpaşa mahallesi, Kartaltepe mahallesi, Tevfikbey mahallesi, Beşyol mahallesi, Gültepe mahallesi ve Kanarya mahallesi

Nüfus

Nüfus, 1900'lerde 2-3 ev var iken, 1920'lerde hiç ev olmaksızın, hiçbir insan olmamıştır. 1940'larda Sefaköy'de tarım arazileri ve çiftlikler kurulmaya başlamıştır. 1960'larda nüfus artışı, balkandaki Türklerin göç etmesi ve gecekondu yapımı başlayınca nüfus 20'ye ulaştı. 1970'lerde metropol şehir olan İstanbul'un hızlı nüfus artışı sebebiyle Sefaköy'ün nüfusu 13000'e ulaşmıştır. Ondan Sonra 1980'deki darbeden sonra birçok insan buralara göç etmiştir. 1990'da tarlalık 1-2 katlı olan evler, 1994'ten sonra apartman olmuştur. 2000'deki nüfus 120.000'e ulaşmıştır ve bundan sonra merkez olmuştur.

# 1970 13.000

# 1990 40.000

# 2000 120.000


Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlçe, idari bakımından mülki taksimatta ilden sonra gelen birimin adıdır,
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Sefaköy, Küçükçekmece) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.