Selimiye Camii

Selimiye Camii (Edirne) II. Selim'in emri üzerine Mimar Sinan tarafından Kıbrıs'ın fethiyle elde edilen ganimetlerle eski sarayın baltacılar koğuşunun bulunduğu yerde yapılmıştır. 1568 - 1574 yıllarında tamamlanan Selimiye Camii Osmanlı-Türk mimarisinin en büyük eseridir.

Selimiye Camii1913 tarihli bir Osmanlı posta pulunda Selimiye Camii
Selimiye Camii
<p>Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği camii Osmanlı-Türk sanatının en önemli eserlerinden biridir.
Selimiye Camii

Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği camii Osmanlı-Türk sanatının en önemli eserlerinden biridir.

Selimiye Camii (Edirne) Sultan II. Selim'in emri üzerine
Sultan İkinci Selim (1524 - 1574) 28 Mayıs 1524'de İstanbul'da doğdu. Babası Kanuni Sultan Süleyman, annesi Hürrem Sultan'dır. Hürrem Sultan Slav kökenlidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Mimar Sinan tarafından
Mimar Sinan 1489 - 1588 yılları arasında yaşamış olan dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biridir. Kayseri'nin Ağırnas köyünde doğdu, 17 Temmuz 1588'de İstanbul'da öldü. Doğum tarihi kesin değildir. Ailesine ve yaşamına ilişkin kimi zaman yetersiz ve çelişkili bilgiler, çağdaşı Sâi Mustafa Çelebi'nin onun ağzından yazdıklarına, mimarbaşı olduğu dönemden kalan yazışmalara, kendi vakfiyesine ve yazarı bilinmeyen belge ve kitaplara dayanmaktadır. Kaynaklara göre Sinan, I. Selim (Yavuz) pa
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kıbrıs'ın fethiyle elde edilen ganimetlerle eski sarayın baltacılar koğuşunun bulunduğu yerde yapılmıştır.
Sicilya ve Sardunya'dan sonra Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs; Toroslar'ın çevrelediği Çukurova bölgesi ile Amanoslar'ın kuşattığı bugünkü Hatay bölgesi arasında bir ada olması dolayısıyla bu kara parçaları ile bir bütünlük arz eder. Aynı zamanda Hatay ile Anadolu kıyılarının teşkil ettiği İskenderun Körfezi'ne hakim bir noktada bulunduğundan bu toprakları kontrol eder durumdadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1568 -
1568 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1574 yıllarında tamamlanan Selimiye Camii Osmanlı-Türk mimarisinin en büyük eseridir. Üçer şerefeli dört minaresi vardır. Her minarenin yüksekliği 70,89 m.'dir. Kubbesi 31,28 m. çapında olan Selimiye Camii'nin Harim tarafındaki minarelerin şerefelerine ayrı ayrı yollardan çıkılabilmektedir.

Osmanlı hükümdarı II. Selim tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Selimiye Camii, zamanın başkenti olan Edirne'de, şehrin en yüksek noktasında Yıldırım Beyazıt'ın yaptırdığı Baltacılar Koğuşunun kalıntıları üzerine yapılmıştır. Yapımına
1574 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1569'da başlanmış ve
1569 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1575'de tamamlanmıştır. Osmanlı-Türk sanatının en muhteşem eseridir. Mimar Sinan, Selimiye için "ustalığımın eseri" demiştir. Açık havalarda
1575 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Rodop Dağları'ndan ve Uzunköprü'nün Süleymaniye Köyü'nden görülebilmektedir.

Selimiye'de daha önceki hiç bir camide,
Rodop Dağları (Bulgarca Родопи, Yunanca Ροδόπη), kısaca Rodoplar, Güneydoğu Avrupa'da Balkan Yarımadası'nda bulunan sıra dağlardır. Dağların uzandığı arazinin %83'ü Bulgaristan'ın güney sınırları içerisinde; kalan %17'si Yunanistan sınırları içerisindedir. 2.191 metrelik tepe noktasıyla Bulgaristan'ın yedinci büyük dağıdır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Ayasofya ve Bizans eserinde ve antik çağ mabetlerinde görülmemiş bir teknik kullanılmıştır. Daha önceki kubbeli yapılarda, asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmesine rağmen, Selimiye Camii tek bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbe, 8 filayağına dayanan bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Kasnak, filayaklarına kemerlerle bağlıdır. Kubbenin çapı 31,28 metre, yüksekliği de 15,86 metredir. Bu şekilde örttüğü iç mekana verdiği genişlik ve ferahlıkla birlikte mekanın bir kerede kolayca anlaşılmasını sağlar. Kubbe aynı zamanda camiinin dış görünüşünün ana hatlarını da belirler.

</p><p>Selimiye Camii

Selimiye Camii
Selimiye'nin herbiri 70,89 metre yüksekliğinde, kalem gibi incecik 4 minaresi vardır. Minareler üçer şerefelidir. İki minaresinde şerefelerin üçüne giden yol ayrıdır. Bu minarelerden aynı anda üç şerefeye de birbirini görmeden üç kişi çıkabilir. Öndeki iki minarenin taş oymaları çukur, ortadaki minarelerin oymaları ise kabarıktır. Minarelerin kubbeye yakın olması, camiyi göğe doğru uzanıyormuş gibi gösteren bir görünüş güzelliği sağlar. Diğer camilerde ise minareler açığa yapılmış ve yapı genişlemiştir. Selimiye

Selimiye'nin mermer, çini ve hat işçilikleri de önemlidir. Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür. Büyük kubbenin tam altındaki hünkar mahfili, 12 mermer sütunludur ve 2 metre yüksekliktedir. Çinilerin bir kısmı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında, Rus generali Mihail Skobelev tarafından sökülerek Moskova'ya götürülmüştür. Caminin mimarisinde olduğu kadar, mermer, çini ve hat işçiliklerinde de kusursuzluğa varılmıştır. Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür. Büyük kubbenin tam altındaki Hünkar mahfili, 12 mermer sütunlu ve 2 metre yüksekliktedir. Çinilerin bir kısmı 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında, Rus generali Skobelef tarafından sökülerek Moskova'ya götürülmüştür.

Yapının, kuzeye, güneye ve avluya açılan 3 kapısı vardır. İç avlu, revaklar ve kubbelerle süslüdür. Avlunun ortasında mermerden özenle işlenmiş bir şadırvan vardır. Dış avluda ise Sıbyan Mektebi, Darül Kurra, Darül Hadis, medrese, imaret bulunmaktadır. Sıbyan Mektebi günümüzde Çocuk Kütüphanesi, medrese ise müze olarak kullanılmaktadır.
Ayasofya, 916 yıl boyunca kilise, 481 yıl da cami olarak hem Hıristiyanlığın, hem de Müslümanlığın hizmetinde bulundu. İlk yapıldığında Büyük Kilise (Megale Ekklesia) denilen bu muhteşem yapıt, Kutsal Bilgelik’e (Sofia) adandığından Ayia Sofia olarak tanınır, Fetih’ten sonra ise Ayasofya olarak anılmaya başlanır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Selimiye Camii Resimleri


  • İç avlu

  • Selimiye Camii

  • Minber

  • Kubbesinin iç görünüşü

  • Kubbesinin dış görünüşü

  • 1913 tarihli bir Osmanlı posta pulunda Selimiye CamiiYorumlar - Lütfen konu (Selimiye Camii) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

mehmet fidan: selimiye camiinde cami icinde yanan samdanlardan cikan is cami duvarlarina degmeden sanki bir borunun icinden gecer gibibir yerde toplanarakcamii yanin da bulunan is o dasin da bulun maktadir isler is odasın da tavana yapistiktan sonra dün yanin en ünlü mürekkebi haline gelmektedir - 2 yıl, 7 ay önce yazıldı.
ziyaretçi: Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür. Büyük kubbenin tam altındaki Hünkar mahfili, 12 mermer sütunlu ve 2 metre yüksekliktedir. Çinilerin bir kısmı 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında, Rus generali Skobelef tarafından sökülerek Moskova'ya götürülmüştür.

bölümü 2 defa yazılmıştır.Düzeltilmesinde fayda var. - 2 yıl, 9 ay önce yazıldı.
zeka küpü: selimiye camisinin 3 şerefesi ,4miinaresi vardır. ünlü türk mimarı mimar sinan tarafından yapılmıştır. - 2 yıl, 10 ay önce yazıldı.
Misafir: SELİMİYE CAMİİ MİMAR SİNAN YAPMIŞTIR.KENDİSİ USTALIK ESERİM DEDİĞİ CAMİİ BUDUR.CAMİNİN ŞADIRVAN,4 MİNARESİ VE GÜZEL DESENLERİ VAR.YAKINLARINDA İÇİŞLERİ BAKANIMIZ OTURUR - 3 yıl, 11 ay önce yazıldı.
Misafir: selimiye camii çok önemlidir ünlü mimar olan mimar sinan yapmıştır bu camiyi içi ve dışı çok güzeldir mutlaka görüp fotoğrafını çekmeniz lazım - 3 yıl, 11 ay önce yazıldı.
Archİst: Selimiye Camii suultan II. Selim'in emriyle yaptırılmıştır Yavuz Sultan Selim I.Selim'dir yanlış olan bilgiyi düzeltiniz lütfen... - 3 yıl, 6 ay önce yazıldı.
Remzi Ece: Camiyi yaptıran Yavuz değil 2.Selim dir. Yavuz 2. Selim'im dedesi olan 1.Selim'dir - 3 yıl, 10 ay önce yazıldı.