Soğanlı Bitkiler

Yılın büyük bir kısmını yeraltında (toprak içinde) soğan, yumru ve rizom şeklinde geçirmelerine rağmen ilkbahar ve sonbahar aylarında albenili çiçekler açan; süsleme ve/veya tıbbî ve aromatik amaçlarla kullanılabilen bitkiler: Nergislerden (Amaryllidaceae) kardelenler (Galanthus), göl soğanı (Leucojum aestivum), karaçiğdem (Stenbergia lutea); zambakgillerden (Liliaceae) beyaz zambak (Lilium candidum), terslâle-ağlayan gelin (Fritillaria imperialis), adıyamanlâlesi (Fritillaria persica); çoban

Soğanlı Bitkiler hakkında ansiklopedik bilgi

Yılın büyük bir kısmını yeraltında (toprak içinde) soğan, yumru ve rizom şeklinde geçirmelerine rağmen ilkbahar ve sonbahar aylarında albenili çiçekler açan; süsleme ve/veya tıbbî ve aromatik amaçlarla kullanılabilen bitkiler: Nergislerden (Amaryllidaceae) kardelenler (Galanthus), göl soğanı (Leucojum aestivum), karaçiğdem (Stenbergia lutea); zambakgillerden (Liliaceae) beyaz zambak (Lilium candidum), terslâle-ağlayan gelin (Fritillaria imperialis), adıyamanlâlesi (Fritillaria persica); çoban lâlesi (Tulipa humilis); düğünçiçeğigillerden (Ranunculaceae) sarıkokulu (Eranthis hyemalis); yoğurtçiçeği (Anemone blanda); çuhaçiçeğigillerden (Primulaceae) siklamen (Cyclamen spp), süsengiller (Iridaceae) soğanlı bitkilerin en çok bilinen örnekleridir.

Anadolu’daki soğanlı bitkilerin, 15. Yüzyıl’dan bu yana yabancı ülkelere gönderilmek amacıyla toplandığı bilinmektedir. Zamanla, toplu kıyıma dönüşen bu sürecin önlenmesi amacıyla yetiştirme çalışmaları başlatılmış; örneğin beyaz zambağın tamamen üretilerek dış ülkelere satılması aşamasına gelinmiş; gölsoğanı, kardelen, terslâle ve adıyaman lâlesinin üretiminde de gelişmeler sağlanmış; konuyla ilgili hukukî düzenlemeler yapılmıştırYorumlar - Lütfen konu (Soğanlı Bitkiler) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.