Soru işareti

Soru işareti, soru cümlelerinin sonuna nokta yerine konan noktalama işaretidir. Soru işareti|frame|left== Kökeni ==Sembolün kökeninin Latince ``quaestio``, "soru", sözcüğünün kısaltması ``Qodan türediği düşünülmektedir.

Soru işareti, soru cümlelerinin sonuna nokta yerine konan noktalama işaretidir.

Kökeni

Sembolün kökeninin Latince quaestio, "soru", sözcüğünün kısaltması Qodan türediği düşünülmektedir. Büyük Q, küçük o'' harfinin üzerine yazılır ve zaman içinde bugünkü haline gelir. Yine de bu sadece bir hipotezden ibarettir. Soru işaretinin kökenine dair bir başka hipotez ise işaretin 9. yüzyılda ortaya çıkan,
Latin Dili ve Edebiyatı ile Yunan Dili ve Edebiyatı iç içe iki ana bilim dalıdır ve Klasik filoloji olarak bilinmektedir. Latince'nin günümüzdeki önemi bilim dalı olmasıdır; bu nedenle batı dillerinin ve yazınlarının yanı sıra Eskiçağ ve Ortaçağ Tarihi, felsefe tarihi, epigrafi, tiyatro tarihi, Roma Hukuku gibi bir çok alanda, ayrıca Osmanlı arşivlerinde bulunan Latince yazılmış belgeler üzerinde bilimsel araştırma yapmak için gereklidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
tilda ve noktadan oluşan bir sembolden türediğidir. Nokta zaten her zaman cümlenin sonunun geldiğini temsil etmekteydi.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Farklı Dillerdeki ve Tarihteki Çeşitleri

Bazı dillerde, örneğin İspanyolcada, 18. yüzyıldan beri tipografide açılış ve kapanış soru işaretlerine ihtiyaç duyulmuştur. Soru cümlesi veya ifadesi bir ters soru işareti (¿) ile başlar ve bir soru işareti (?) ile son bulur.
İspanyolca, Hint-Avrupa dil ailesine bağlı Romans dillerinden biridir. Dünyada en çok konuşulan üç dilden biridir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Yunanca ve
Yunan dili. 3000 yıllık bir geçmişi olan Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. Antik Yunanca Klasik Yunan uygarlığının dili olarak kullanılmıştır. Modern Yunanca Antik Yunancadan oldukça farklı olmakla beraber köken olarak ona dayanır. Yunanca, Yunan alfabesi kullanılarak yazılır. Modern Yunanca dünyada, çoğu Yunanistan'da yaşayan yaklaşık 12 milyon kişinin anadilidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kilise Slavcasında
Kilise Slavcası, Bulgar, Sırp, Makedon, Rus, Çek, Hırvat Ortodoks kiliselerinin ayinlerde kullandığı yazı ve konuşma dilidir. Telafuuz ve yazımın kökeni Eski Doğu Slavca'dan kelimeler ve ifadler uygun şekilde uyarlanmıştır. Yazı dillerinde Erken Kiril Dönemi ve eskiden kalma Glagolitik etkiler kaldı. 1491 yılında kitapları ilk kez Krakow'da basıldı.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
noktalı virgül soru işareti yerine kullanılır. Arapçada, soru işaretinin yansıma şekli "ØŸ" kullanılmaktadır. Modern yazımda
Noktalı virgül , bir noktalama işaretidir. Bunun dışında çeşitli bilgisayar programlama dillerinde farklı işlevler gören bir işaret olarak da kullanılır.

Kullanım Biçimi

1.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Çince,
Çince (Çince: 汉语 / 漢語, pinyin: hàn yǔ, diğer adları: 中文, 國文, 华文, 华语), Çin'de ve çevresinde yaşayan 1 milyardan fazla kişi tarafından konuşulan binlerce ufak dilin tümüne birden verilen addır ve bunlar tek bir dil sayılırsa, dünyada en çok kullanıcısı olan dildir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Korece ve
Korece, Kore yarım adasında ve komşu Yanbian özerk bölgesinde (Çin) yaygın olarak kullanılan bir dildir ve hem Kuzey Kore hem de Güney Kore'nin resmi dilidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Japonca'da soru işareti kullanılabilse de, gerekli değildir. Soru cümlelerinin sonuna konur. Bilinmeyen bir sözcüğün yanına konur. Bilinmeyen yer,tarih v.b.konur.

Örnekler

Ertaç ne zaman test çözdü? Can niye test çözdü?

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
Bugün tek biçimli bir dil olan modern Japonca eski klasik yazı diliyle modern konuşma dilinin uzlaşması sonucunda ortaya çıktı. Çince telaffuzunun Japonca'nınkine benzemesi yüzünden, önceleri yazı dilinde Çin harfleri kullanıldı ve yazı dili konuşma dilinden farklı bir evrim geçirdi; Çin üslubunun etkisinde kalan bu yazı, daha sonra hece işaretleri (kana) biçiminde sadeleştirildi. Bugün Japonca, düşey sütunlar halinde sağdan sola doğru yazılır ve bu yazı Çin harfleriyle kana'nın bir karış
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Soru işareti) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.