Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1921)

1921 Anayasası, TBMM`nin kabul ettiği ilk anayasadır. Birkaç önemli değişiklikle (1923`te birinci maddeye devlet biçiminin cumhuriyet olduğu ibaresinin konulması gibi) 1924`e kadar yürürlükte kalmış, bu yıl içerisinde 1924 Anayasası`nın yürürlüğe girmesi ile yürürlüğü son bulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1921) hakkında ansiklopedik bilgi

1921 Anayasası, TBMM'nin kabul ettiği ilk anayasadır. Birkaç önemli değişiklikle ( 1923'te birinci maddeye devlet biçiminin cumhuriyet olduğu ibaresinin konulması gibi) 1924'e kadar yürürlükte kalmış, bu yıl içerisinde 1924 Anayasası'nın yürürlüğe girmesi ile yürürlüğü son bulmuştur.

Kaynaklar

  • http://www.anayasa.gov.tr

    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1921) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.    Yorumlar - Lütfen konu (Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1921)) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

    asen: 1921 anayasası Türkiye nin ilk anayasası mıdır? - 3 yıl, 6 ay önce yazıldı.