Türkiye Futbol Federasyonu

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.


<p>Türkiye Futbol Federasyonu Resmi Amblemi

Türkiye Futbol Federasyonu Resmi Amblemi

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.

Tarihçe

Ülkemizde futbolun ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde Selanik'te yakılan ilk ateş, zamanla Bornova çayırlarına kadar yayılmıştır.

İlk futbol kulübü ise yine İzmir'de İngilizler tarafından kurulmuştur. Daha sonra ise İstanbul'a bulaşan bu güzel salgın, Kadıköy ve Moda çayırlarını etkisine almasıyla beraber neredeyse tüm kentin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

1897 yılında İzmir'den gelen karmanın İstanbul karmasıyla karşılaşması, Türk topraklarındaki ilk futbol maçı olarak tarihe not düşülmüştür.

İlk Türk futbol takımı ise Fuad Hüsnü Bey ile Reşat Danyal Bey tarafından devrin hafiyelerinden kaçabilmek adına İngilizce isimle kurulan 'Black Stocking' olmuştur. Bu takımın Rumlarla Papazın çayırında 1901'de oynadığı maç ise bir Türk takımının ilk futbol maçı olarak kayıtlara geçmiştir.

Genelde İstanbul'da yaşayan İngilizlerin başı çektiği, ayrıca Rumların da katılımıyla genişleyen futbol sevgisi, arka arkaya futbol kulüplerinin kurulması sonucunu doğurmuştur.

İngilizlerin ve Rumların ortaklaşa kurduğu Kadıköy Futbol Kulübü bu anlamda İstanbul'un ilk kulübüdür. Fakat çıkan anlaşmazlıklar neticesinde İngilizler Moda Futbol Kulübü'nü kurmuş, ardından Kadıköylü Rumlar, Elpis ve Imogene kulüplerini kurarak İngilizleri takip etmiştir. Bunun ardından aynı takımların katılımıyla 1903 yılında İstanbul Futbol Ligi kurulmuştur. İstanbul'da bir futbol liginin kurulması, bu coğrafyada futbolun daha da yaygınlaşacağının ilk işareti olmuştur. Türk gençlerinin de bu yeni kurulan takımlara olan ilgisi, zamanla 'Biz niye bir futbol takımı kurmuyoruz'' fikrine dönüşünce ilk resmi futbol takımımız da ortaya çıkmıştır. 1905'te Mekteb-i Sultani'nin 10. sınıf öğrencileri, arkadaşları Ali Sami Yen'in önderliğinde Galatasaray'ı kurmuştur. Galatasaray, 1905-1906 sezonunda İstanbul Ligi'ne katılmış, 1907-1908'de ise kazandığı ilk şampiyonlukla Türk futbol tarihi için bambaşka bir başlangıcı müjdelemiştir. Ardından Fenerbahçe ve Beşiktaş onları takip edince Türk futbolu yeni bir boyuta doğru ilerlemeye başlamıştır.

Türkiye'de futbolun tam olarak yeşermeye başladığı periyot 1908-1923 yılları arasıdır.

II. Meşrutiyet sonrası esen özgürlük havasında yeni takımlar kurulmuş, bu arada Türk takımları da varlıklarını ciddi bir şekilde teyit ettirmiştir. İstanbul'un ardından İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Adana ve Trabzon şehirlerinde futbol büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır. Pazar Ligi, Cuma Ligi, İstanbul Türk İdman Birliği Ligi ve İstanbul Şampiyonluğu Ligi bu dönemin önemli organizasyonları olmuştur. Daha sonrasında yaşanan savaşlarla beraber futbol, yaklaşık 11 yıllık bir sekteye uğramıştır.

Erken Cumhuriyet dönemi, Türkiye'de başka birçok alanda oldu gibi futbolda da ilk önemli hamlelerin atıldığı bir dönüşüm süreci olmuştur. Kazanılan zaferin getirdiği rüzgârla yeni bir ulusun temelleri atılırken, modernleşme ve dünyanın ileri medeniyetleri seviyesine erişme emeli bu yeni ulusun ilk hedefidir. Bilim, sanat ve spor olmak üzere her alanda yeni bir yapılanma ve oluşum söz konusudur.

Türk sporunun ilk teşkilatı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda 'Futbol Heyet-i Müttehidesi' adıyla kurulmuştur. Ardından FIFA'ya başvurulmuş ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi olmuştur.

FIFA üyesi Türkiye, ilk milli maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynar. 26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı'nda Romanya'yla oynanan bu maç 2-2 sonuçlanmıştır. Ardından gelen dönemde Milli Takım'ı 1924 Paris Olimpiyatlar'na hazırlaması için İskoçya?dan Billy Hunter getirtilmiştir. Hunter, Türk futbolculara çağdaş futbolu tanıtan ve sistemli bir şekilde çalıştıran ilk teknik adam olmuştur.

Yine 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya'yla oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara Milli Takım'ın yurtdışındaki ilk maçı olarak geçmiştir.

1936'ya kadar süren bu dönemde ilk Türkiye Şampiyonası Ankara'da yapılmış ve şampiyon Harbiye olmuştur. 1924'te FIFA'nın isteğiyle Sovyetler Birliği-Türkiye maçını Hamdi Emin Çap'ın yönetmesi ise bir Türk hakemin ilk kez bir milli maçta görev yapması anlamına gelir. İlk kez hakem ve antrenör kursu açılması da yine bu döneme rastlamış, ilk deplasmanlı lig kapsamındaki Milli Küme maçları da yine bu dönemde tertip edilmiştir.

1938 yılında Türk Spor Kurumu'nun kaldırılması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nün Türk sporuna hâkim olmasıyla beraber futbol da devlet yönetimine geçmiş olur.

UEFA'ya Üye Olunması

1950'lerden 1960'lara uzanan sürecin kilometre taşları, İstanbul, Ankara ve İzmir'de profesyonel futbol liglerinin kurulması, diğer şehirlerde futbol kulüplerinin hızla çoğalması, Avrupa kupalarında Galatasaray, Göztepe ve Beşiktaş'ın elde ettiği başarılı sonuçlar, ayrıca bazı kulüplerde oynamaya başlayan yabancı futbolcular olmuştur. 1962 yılında UEFA, Türkiye'nin tam üye olduğunu duyurur.

Yine 1962-63 sezonundan itibaren Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na katılacak takımları belirlemek üzere Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası organize eder.

Misyon

Eğitim ve tesisleşmeyi sağlayarak, uluslararası düzeyde rekabet edecek altyapıyı oluşturmak, spor kültürünü topluma benimsetmek, futbol ekonomisini büyüten güçlü finansal yapıya sahip bir organizasyon olmak.

Vizyon

Çağdaş ve kurumsal bir yapıda futbola yaygınlık ve katılım kazandırmak, uluslararası organizasyonlarda sürekli var olmak.

TFF Başkanları

 • Yusuf Ziya Öniş (
  1892 yılında İstanbul'da doğan Öniş, Galatasaray ve İsviçre'nin FC Servette takımlarında futbol oynadı.İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulması için büyük çaba harcayan Öniş, 1923'te Futbol Federasyonu Başkanı oldu.1950-52 yıllarında Galatasaray'a başkanlık eden Öniş, yöneticilik yaptığı yıllarda "İmparator" adıyla anıldı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1922-1926)

 • 1922 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Muvaffak Menemencioğlu (
  Muvaffak Menemencioğlu eski spor adamı.


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  1926-1931)

 • 1926 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Hamdi Emin Çap (
  1892 yılında doğan Çap, Altınordu'da futbol oynadı. İlk uluslararası Türk hakemi olan Çap, 1924-25'te Sovyetler Birliği-Türkiye milli maçlarını FIFA'nın izniyle yönetti. Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı ve Futbol Federasyonu'nun kurulması için büyük katkı sağlayan Çap, "Uluslararası Futbol Kuralları" isimli kitabı İngilizce'den dilimize çevirdi.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1931-1937)

 • 1931 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  (1937-1938)

 • Danyal Akbel (
  1901 yılında İstanbul'da doğan Danyal Akbel, Darüşşafaka Kulübü'nde futbola başladı. Darüşşafaka'dan Altay'a transfer olan Akbel, uzun yıllar bu takımda kalecilik yaptı. 1938'de Futbol Federasyonu Başkanı olan Akbel, 5 yıl süreyle bu görevi yürüttü.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1938-1943)

 • 1938 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  (Vekaleten) (1943)

 • ( 1943-1948)

 • 1943 yılında meydana gelen olaylar.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Vildan Aşir Savaşır (Vekaleten) (
  Vildan Aşir Savaşır (d. 1903 - ö. 12 Aralık 1986, İstanbul), Türk sporcu ve yönetici.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1948-1949)

 • 1948 yılında meydana gelen olaylar.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Ulvi Ziya Yenal (
  1908 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Yenal, futbola 15 yaşında Galatasaray Lisesi'nde başladı. 6 kez milli olan Yenal, Galatasaray, Gençlerbirliği ve İsviçre'nin Servette takımında oynadı. Türkiye'de çağdaş kaleciliğin tanınmasında önemli rolü olan Yenal, 1927'de üç adım atlamada İstanbul birinciliğini kazandı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1949-1952)

 • 1949 yılında meydana gelen olaylar.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Mehmet Arkan (Vekaleten) (
  1909’da Gelibolu’da doğdu. 1952’de Beden Terbiyesi Genel Müdürü olan Arkan, vekil olarak birkaç ay Futbol Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü.1952’de gerçekleştirilen Helsinki Olimpiyatları’na katılan ilk Türk Amatör Milli Futbol Takımı’na başkanlık eden Arkan, Almanya’da Beden Eğitimi üzerine araştırmalar yaptı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1952)

 • 1952 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Mümtaz Tarhan (Vekaleten) (1952)

 • Mümtaz Tarhan eski İstanbul Belediye Başkanı. 29 Ekim 1957 - 11 Mayıs 1958 tarihleri arasında belediye başkanlığı yapmıştır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Orhan Şeref Apak (1952-1954)

 • 1906 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Orhan Şeref Apak, Süleymaniye Kulübü'nde futbol oynadı. Gençlerbirliği, Altınordu, Ankaraspor, Güneşspor ve Artanaspor'da yöneticilik ve başkanlık yapan Apak, 1952-54, 1957-58 yılları arasında Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Ülkemizde futbolun gelişmesinde büyük katkıları olan Apak, 1973'te Ankara'da yaşama veda etti.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Ulvi Ziya Yenal (
  1908 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Yenal, futbola 15 yaşında Galatasaray Lisesi'nde başladı. 6 kez milli olan Yenal, Galatasaray, Gençlerbirliği ve İsviçre'nin Servette takımında oynadı. Türkiye'de çağdaş kaleciliğin tanınmasında önemli rolü olan Yenal, 1927'de üç adım atlamada İstanbul birinciliğini kazandı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1954)

 • 1954 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Hasan Polat (1954-1957)

 • 1919'da Trabzon'da doğan Polat, Gençlerbirliği, Beşiktaş ve Harp Okulu takımlarında futbol oynadı, Milli Takım'da görev yaptı. Polat, 1954-57 yılları arasında Futbol Federasyonu Başkanlığı'nı yürüttü. 1957'de milletvekili seçilen Polat, 1970-76 yılları arasında tekrar Federasyon Başkanlığı'na getirildi.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Orhan Şeref Apak (
  1906 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Orhan Şeref Apak, Süleymaniye Kulübü'nde futbol oynadı. Gençlerbirliği, Altınordu, Ankaraspor, Güneşspor ve Artanaspor'da yöneticilik ve başkanlık yapan Apak, 1952-54, 1957-58 yılları arasında Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Ülkemizde futbolun gelişmesinde büyük katkıları olan Apak, 1973'te Ankara'da yaşama veda etti.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1957-1958)

 • 1957 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  ( 1958-1959)

 • 1958 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Faik Gökay (
  1916'da Ankara'da dünyaya gelen Gökay, Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğrenim görürken spora başladı. Uluslararası futbol hakemi olan Gökay, 14 yıl Basketbol Federasyonu, 1 yıl da Futbol Federasyonu Başkanlığı yaptı. Spora idareci olarak büyük hizmetleri bulunan Gökay, bu hizmetlerinin bir bölümünü mezun olduğu üniversitede öğretim üyesi olarak gerçekleştirdi.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1959-1960)

 • 1959 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  (1960-1961)

 • Bekir Silahçılar (Vekaleten) (

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1961)

 • 1961 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Orhan Şeref Apak (1961-1964)

 • 1906 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Orhan Şeref Apak, Süleymaniye Kulübü'nde futbol oynadı. Gençlerbirliği, Altınordu, Ankaraspor, Güneşspor ve Artanaspor'da yöneticilik ve başkanlık yapan Apak, 1952-54, 1957-58 yılları arasında Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Ülkemizde futbolun gelişmesinde büyük katkıları olan Apak, 1973'te Ankara'da yaşama veda etti.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  ( 1964-1965)

 • Orhan Şeref Apak ( 1965-1970)

 • Hasan Polat ( 1970-1976)

 • Füruzan Tekil ( 1976-1977)

 • Sabahattin Erman (1977)

 • (1977-1978)

 • Sahir Gürkan (1978)

 • Güngör Sayarı (1978-1979)

 • Cemal Saltık ( 1979-1980)

 • ( 1980)

 • Mazhar Zorlu (1980)

 • Doğan Andaç (Vekaleten) (1980)

 • (1980-1984)

 • 1984-1985

 • ( 1985-1986)

 • ( 1986)

 • Ali Uras (1986-1987)

 • ( 1987-1989)

  3461 Sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkındaki Kanundan Sonraki dönem

 • Şenes Erzik ( 1989-1997)

 • Özkan Olcay ( 1997)

 • Abdullah Kiğılı (1997)

 • Haluk Ulusoy (1997-2004)

 • Levent Bıçakçı ( 2004-2006)

 • Haluk Ulusoy ( 2006-2008)

 • Hasan Doğan ( 14 Şubat 2008- 5 Temmuz 2008)

 • Mahmut Özgener ( 19 Ağustos 2008-.... )

  TFF'ye bağlı kurumlar

 • Tahkim Kurulu: Disiplin talımatlarını onaylayan,klupler ve oyunculara ceza uygulamasında gerekli onaylamalrı yapan yetkili kurulu.

 • Denetleme Kurulu: Disiplin kararlarını denetleyen,klupler ve oyunculara ceza uygulamasını kontrol eden,kısacası Tff'nin tüm kararlarını denetleyen yetkili kurulu.

 • Uyuşmazlık Çözüm Kurulu: Disiplin talımatlarınında çıkan sorunlar karşısında uyuşmazlığı bitirmek ,klupler ve oyunculara ceza uygulamasında çıkan sorunlarının halledilmesinde yetkili kurulu.

 • Merkez Hakem Kurulu: Hakemlerle ilgili atamaları yapan hakemlere gerekli cezaları veren futbol maçlarına hakem atamakla görevli yetkili kurul.

 • Gözlemciler Ve Temsilciler Kurulu: Türkiye Futbol Federasyonu'nun hakemlerin kararlarını gözlemleyen gerektiğinde takımlara verilecek cezaları gözlemleyen,klupler ve oyunculara ceza gözlenmesinde yetkili kurulu.

 • Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu: Disiplin talımatlarını uygulayan,klupler ve oyunculara ceza uygulamasında yetkili kurulu.

 • Hukuk Kurulu:Futbol Federasyonu'nun tüm sözleşmelerini düzenleyen veya hazırlanmış sözleşmeleri inceler, sözleşmeye dayalı müzakerelerde hukuki danışmanlık yapar ve Futbol Federasyonu tüzel kişiliğini vekalet ilişkisine dayalı olarak temsil eder.

 • Sağlık Kurulu: Futbolcu sağlığını korumak, futbolcu performansını değerlendirmek, geliştirmek ve yüksek tutmak için FIFA ve UEFA normlarda her türlü bilimsel veriye dayalı çalışmalar yaparak, önerilerini Federasyon Başkanı'na ve Yönetim Kurulu'na sunmaktır.

 • Dopingle Mücadele Kurulu: Futbolcuların doping kullanımını kontrol eden,gerektiğinde kluplere ve oyunculara ceza uygulamasında yetkili kurulu

  İlgili

 • Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü

 • Turkcell Süper Lig

 • Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu

 • Türkiye Futbol Federasyonu Denetleme Kurulu

 • Uyuşmazlık Çözüm Kurulu

 • Merkez Hakem Kurulu

 • Gözlemciler Ve Temsilciler Kurulu

 • Futbol Disiplin Kurulu

 • Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu

 • Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu

 • Türkiye Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Kurulu

  Bağlantılar

 • http://www.gsgm.gov.tr/ Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

 • http://www.tff.org Türkiye Futbol Federasyonu Resmi Web Sitesi

  Kaynak:Futbol Federasyonu Resmi Web Sitesi  Yorumlar - Lütfen konu (Türkiye Futbol Federasyonu) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.