Taşköprü, Adana

Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana şehir merkezinde, Doğu ve batı yakalarını birleştiren, tarihi köprü.

Taşköprü, AdanaTaşköprü - Eski Valilik semtinden görüntüsü

Taşköprü, Adana hakkında ansiklopedik bilgi

Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana şehir merkezinde, Doğu ve batı yakalarını birleştiren, tarihi köprü. thumb|right|350px Bir Roma dönemi eseridir. Seyhan Nehri üzerinde bulunan Taşköprü'nün, M.S. 384'de Mimar Auxentus tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. Dünyanın şehiriçi trafikte kullanılan en eski köprüsüdür. Batı ucunda Türkiye'nin en büyük camiisi Sabancı Merkez Camii, doğu ucunda ise HiltonSA oteli bulunmaktadır. Orijinali 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri'nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor. Osmanlı döneminde birkaç kez onarılan Taşköprü, günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. 2006 yılı başında restorasyon çalışmalarına başlanmış ve 2007 başlarında çalışma sona ermiştir. Orijinalinden biraz farklı bir şekilde restore edilmiş olmasına rağmen hala ihtişamını korumaktadır. Çalışma sonrası köprü, araç trafiğine kapatılmış ve sadece yayaların hizmetine sunulmuştur.

Dış bağlantılar

http://www.wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=11747 Taşköprü Fotoğrafları

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Taşköprü, Adana maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Taşköprü, Adana Resimleri


  • Taşköprü'yü inşa ettiren Roma İmparatoru Hadrian

  • Taşköprü - Eski Valilik semtinden görüntüsüYorumlar - Lütfen konu (Taşköprü, Adana) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

misafir: Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana şehir merkezinde, Doğu ve batı yakalarını birleştiren, tarihi köprü. thumb|right|350px Bir Roma dönemi eseridir. Seyhan Nehri üzerinde bulunan Taşköprü'nün, M.S. 384'de Mimar Auxentus tarafından yaptırıldığı belirtiliyor. Dünyanın şehiriçi trafikte kullanılan en eski köprüsüdür. Batı ucunda Türkiye'nin en büyük camiisi Sabancı Merkez Camii, doğu ucunda ise HiltonSA oteli bulunmaktadır. Orijinali 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri'nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor. Osmanlı döneminde birkaç kez onarılan Taşköprü, günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. 2006 yılı başında restorasyon çalışmalarına başlanmış ve 2007 başlarında çalışma sona ermiştir. Orijinalinden biraz farklı bir şekilde restore edilmiş olmasına rağmen hala ihtişamını korumaktadır. Çalışma sonrası köprü, araç trafiğine kapatılmış ve sadece yayaların hizmetine sunulmuştur. - 2 yıl, 7 ay önce yazıldı.