Tavşan dudak

Tavşan dudak Dudağın doğuştan yarık olması. Aslında yarık, tavşanlardan farklı olarak orta kısımda değil, sağda veya soldadır. Her iki tarafta birden de olabilir. Nadiren ortada olur. Bu sebeple tavşan dudak deyimi yanlış olmaktadır. “Yarık Dudak” daha doğru bir ifadedir. Bazan yarık, damağa da uzanabilir. O zaman normal yutma olayı bozulacağından bebekte beslenme zorluğu ortaya çıkar.Hastalığın sebepleri arasında irsiyet ve annenin gebelikte kullandığı ilaçlar, hastalıklar, psişik ve

Tavşan dudak6 aylık bir kız bebeğin düzeltme operasyonunundan önceki durumu.

Tavşan dudak hakkında ansiklopedik bilgi

Tavşan dudak Dudağın doğuştan yarık olması. Aslında yarık, tavşanlardan farklı olarak orta kısımda değil, sağda veya soldadır. Her iki tarafta birden de olabilir. Nadiren ortada olur. Bu sebeple tavşan dudak deyimi yanlış olmaktadır. “Yarık Dudak” daha doğru bir ifadedir. Bazan yarık, damağa da uzanabilir. O zaman normal yutma olayı bozulacağından bebekte beslenme zorluğu ortaya çıkar.

Hastalığın sebepleri arasında irsiyet ve annenin gebelikte kullandığı ilaçlar, hastalıklar, psişik ve fizik travmalar sorumlu tutulmaktadır. Tedavisi plastik cerrahi müdahaleleridir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Tavşan dudak Resimleri


  • Aynı kızın 4,5 yaşındaki durumu. Operasyondan sonra yara izinin yaş ilerledikçe belirginliğini kaybettiği gözlemleniyor.

  • Aynı kızın operasyondan bir ay sonraki durumu

  • 6 aylık bir kız bebeğin düzeltme operasyonunundan önceki durumu.Yorumlar - Lütfen konu (Tavşan dudak) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.