Tepecik, İzmir

Tepecik İzmir'in Konak metropol ilçesi sınırları içindeki Yenişehir mahallesinin eski adıdır. Tepecik ismi günümüzde resmi olarak sadece bu mahalledeki küçük tren istasyonunun ve başta sağlık merkezleri olmak üzere bazı özel veya özerk kuruluşların tabelalarında mevcut olmakla birlikte, halk arasında bu ismin mahalle için (kesin sınırlarla belirli olmaksızın) kullanımı sürmektedir.

T epecik İzmir'in
İzmir, Türkiye'nin nüfus, sanayi, ticaret, turizm ve kültür yönlerinden üçüncü büyük şehridir.

Tarihi ve tabii güzellikleri ile de Türkiye'nin en güzel llerinden biridir.. 37° 45' ve 39° 15' kuzey enlemleri ile 26° 15' ve 28° 20' doğu boylamları arasında yer alır. Balıkesir, Manisa, Aydın ve Ege Denizi ile çevrilidir. İzmir, renkli bir tabiata, zengin bir tarihi mirasa ve bol ürün veren topraklara sahip bir ildir. Trafik plaka numarası 35'tir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Konak metropol ilçesi sınırları içindeki

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
mahallesinin eski adıdır. Tepecik ismi günümüzde resmi olarak sadece bu mahalledeki küçük tren istasyonunun ve başta sağlık merkezleri olmak üzere bazı özel veya özerk kuruluşların tabelalarında mevcut olmakla birlikte, halk arasında bu ismin mahalle için (kesin sınırlarla belirli olmaksızın) kullanımı sürmektedir. Eski adını bilenler herhalde günümüzdeki adını bilenlerden çok daha fazladır. Nitekim, bu mahallede bir adres belirtilirken çoğu kez Tepecik (Yenişehir) şeklinde yazılır veya söylenir. Semtin tarihi bir diğer adı 'dır.

Tepecik ismi, İzmirliler için, öncelikle bu semtteki hastaneleri ve İzmir damak tadının özgün ürünlerinden boyoz'u akla getirirse de, Türkiye çapında meşhur olan Tepecik, her nedense, öncelikle genelev sokakları ile özdeşleşmiştir. Tepecik genelev sokağı ayrıca, bazı kesimlere hitap etme amaçlı ve sahil şeridine kadar uzanan irili ufaklı pek çok bar pavyon türü işletmenin başlangıç noktası sayılabilir.

Nail Moralı'nın hatıralarında İzmir genelevleri"İzmir genelevlerini
Boyoz, İzmir'e özgü ve İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, Türkiye'nin başka yerlerinde, çoğu kez, ya sadece ismi bilinen ya da ismi bile bilinmeyen,yağlı un da denen özgün bir hamurişidir. Başka yerde bulunmadığı veya hakikisi yapılmadığı için, boyozun gurbetteki İzmirliler için özel bir anlamı vardır.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Rum çaçalar işletirdi. En meşhurları Maison Doree ve Madam Eme idi. İkinci Kordon'da Postane karşısındaki Cafe Costi'ye çıkan sokak baştanbaşa genelev mahallesi idi. İngiliz İskelesi'nin az ilerisindeki Madame Julia'nın lüks randevu evi ise herkese açık olmazdı. Julia iyi mal bulur, fakat cenabet bir karı idi.

Demiryolu (aşağı yukarı bügunkü yerlerindeki) genelevler mahallesinde Rum patronların işletmeleri 3. sınıf kârhanelerdi. Harp içinde Vali Rahmi Bey (
Rum, Arapça, Osmanlıca ve Türkçede, Hıristiyan Ortodoks mezhebinden olan ve Yunanca konuşan kimselere denir. Romeos (Romalı) sözcüğünden bozularak günümüze ulaşmış bir terimdir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Evrenosoğlu Rahmi Arslan) bu semtte yeni bir genelevler mahallesi kurulmasına ve ötede beride kontrolsüz dolaşan fahişelerin oraya yerleşmesine önayak oldu. Bu evlerin patronları Türktü. Yeni mahalle rağbet bulunca Rum sermayeler de oraya taşındı. Yeni mahallenin kurulmasını sağladığı için Rahmi Bey'e "büyük patron" diyenler vardı.

Randevu evleri hemen hemen kamilen Rumların tekelinde idi. Rue de Rose'da,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'nın ( Alsancak) arka sokaklarında,
Alsancak, İzmir ilinin Konak, İzmir|Konak ilçesinin bir semtlerinden biridir.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
ve Bayraklı'da bu ticaretin toplu yerleri vardı. Harp yoksulluğu bu işletmelerin sayısını daha da arttırdı.

Ancak İzmir'in zenginleri çoğu kez
Diğer anlamı|Bayraklı (anlam ayrım)
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İstanbul'a gidip, eş dosttan uzak yerde eğlenmeyi ve hovardalık yapmayı daha uygun görürlerdi. İstanbul'dan gelen eğlence kadınları bu nedenle İzmir'de pek dikiş tutturamazlardı. Mesela, İstanbul'un namdar eğlence kadınlarından,
İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
II. Abdülhamid'in yaveri olan ağabeyi
Sultan İkinci Abdülhamid, 21 Eylül 1842 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Birinci Abdülmecid, annesi Tir-i Müjgan Kadın Efendi'dir. Annesi Çerkezdir. Sultan İkinci Abdülhamid çok küçük yaşta iken annesini kaybettiği için öksüz büyüdü ve onu üvey annesi Piristu Kadın yetiştirdi. Çocukluğunda çok zayıf bir bünyeye sahip olan Sultan İkinci Abdülhamid sık sık hasta olurdu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'nın Meşrutiyet'in ilanında
Meşrutiyet veya Anayasal Monarşi, hükümdarın yetkilerinin anayasa ve halkoyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlandığı yönetim biçimine denir.Meşrutiyet,bir hükümdarın başkanlığı altında parlamento yönetimine dayanan hükümet biçimidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Bursa'da linç edilmesinden sonra bu yollara düşmüş bulunan Refia çok durmadan İzmir'i terketti."

Mütarekede İzmir (
Bursa Osmanlı Devletinin bir ara başkentliğini yapan, evliyalar diyarı, tarihî abideler şehri, tabiî güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan il.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
)

Kaynaklar

  • Vikipedi    Yorumlar - Lütfen konu (Tepecik, İzmir) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

    oktilyos: tepeciğe fazla haksızlık etmiyormusunuz acaba?sanki o mahallede yaşadınızda atıp tutuyorsunuz.millet hıdırellez için alsancaklardan geliyor eğlenmeye.buna ne demeli? - 3 yıl, 9 ay önce yazıldı.