Termos

termos Vakumla sarılmış sıcak veya soğuk suların sıcaklığını korumak için kullanılan kap. 1892'de bir İngiliz kimyacısı tarafından ortaya çıkarılan bu kap, ısı akışını önlemek için çift duvarlıdır. Kabı saran havasız, vakum olan kısım ısının kondüksiyon ve konveksiyonla ısı kaybını önler. Dış cidarın ve şişe iç kısmının gümüş kaplanmasıyla radyasyon yoluyla kayıp da önlenir. Isı, ancak iç ve dış cidarı birbirine bağlayan köprü kısımlarından çok az kaybolur.Sıvı hidrojenin, sıvı azotun

Termos hakkında ansiklopedik bilgi

termos Vakumla sarılmış sıcak veya soğuk suların sıcaklığını korumak için kullanılan kap. 1892'de bir İngiliz kimyacısı tarafından ortaya çıkarılan bu kap, ısı akışını önlemek için çift duvarlıdır. Kabı saran havasız, vakum olan kısım ısının kondüksiyon ve konveksiyonla ısı kaybını önler. Dış cidarın ve şişe iç kısmının gümüş kaplanmasıyla radyasyon yoluyla kayıp da önlenir. Isı, ancak iç ve dış cidarı birbirine bağlayan köprü kısımlarından çok az kaybolur.

Sıvı hidrojenin, sıvı azotun ve diğer düşük sıcaklıktaki maddelerin kullanımının artmasıyla bunların muhafaza problemi ortaya çıkmıştır. Seyahatlarda ve evlerde gıda maddelerinin sıcaklıklarının veya soğukluklarının muhafazası için de termos kullanılır. Günümüzde kullanılan depolama tankları termosun büyük şekli biçimindedir. İlaveten vakum olan yerde bir yalıtım maddesi de mevcuttur.

Kaynak: Rehber AnsiklopedisiYorumlar - Lütfen konu (Termos) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.