Toplama

Dosya:Addition01.svg|thumb|120px|3+2=5 Elmalar ders kitaplarındaki popüler örneklerdir.Toplama, matematikte iki veya daha fazla çokluğun nicel değerlerinin bir arada ifade edilmesidir.

Toplama3+2=5 Elmalar ders kitaplarındaki popüler örneklerdir.

Toplama hakkında ansiklopedik bilgi

Toplama, matematikte iki veya daha fazla çokluğun nicel değerlerinin bir arada ifade edilmesidir. Temel matematik işlemlerinden biridir. Artma veya çoğalma anlamı taşır.

Özellikler

#Değişme Özelliği: İki sayı toplanırken sayıların yer değiştirmesi sonucu etkilemez. #Etkisiz Eleman: Toplama işleminde etkisiz eleman 0'dır. #Birleşme Özelliği: Üç sayı toplanırken bu sayılardan ikisinin toplamıyla sonuncusunun toplamı sonucu değiştirmez. #Kapalılık Özelliği: İki doğal sayının toplamı yine bir doğal sayı,iki tam sayının toplamı yine bir tamsayıdır.

Aritmetik'te toplama işlemi

Aritmetik'te "+" işaretiyle gösterilir. Yapılan toplama işaretinin sonucu da eşittir işareti ile gösterilir. Örneğin: 3+3 = 6 (sözlü olarak "üç artı üç eşittir altı") 5 + 4 = 4 + 5 = 9 (değişme özeliğine bakınız) 3 + 3 + 3 + 3 = 12

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Toplama maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Toplama Resimleri


  • 3+2=5 Elmalar ders kitaplarındaki popüler örneklerdir.Yorumlar - Lütfen konu (Toplama) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.