Tornavida

TornavidaDüz uçlu bir tornavida.

Tornavida hakkında ansiklopedik bilgi

right|thumb|300px|Düz uçlu bir tornavida. Vida takma&sökme, sıkma&gevşetme işlemlerinde kullanılan, vida şekline göre ucu değişen alet. Genel olarak uç ve orta kısmı (güçlü olması için) metalden, sap kısmı ise (elle tutulma kolaylığı açısından) genellikle plastikten yapılır. Şarjlı olan türleri, altında bir batarya taşır ve uçları değiştirilebilir olma özelliğine sahiptir. İsmin kökeni İtalyanca torno-vite sözcüğünden gelmektedir. TDK sözlüğüne göre tornavida, ucu düz ya da yıldız biçiminde, vida takıp sökmeye yarayan alettir.</br>

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Tornavida maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Tornavida Resimleri


  • Düz uçlu bir tornavida.Yorumlar - Lütfen konu (Tornavida) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.