UFO

UFO Unidentified Flying Objects (Tanımlanamayan uçan cisim)'in kısaltması. Halk arasında uçan dâire olarak da bilinen, mâhiyeti ve özellikleri tam tespit edilememiş olan uçan gök cisimlerine verilen ad. İngilizcede “kimliği belirlenememiş uçan cisim” anlamına gelen “Unidentified Flying Object” kelimelerinin baş harflerinden meydana geldiği için “UFO” denilmektedir.

UFOM.Ö. 10000 yıllarına tarihlenen, uzaylı ziyaretçileri temsilen yapılmış olabileceği ileri sürülen mağara resimleri, Val Camonica (İtalya). Fakat resimler ilahları veya mitolojik kişileri temsilen de yapılmış olabilir.

UFO hakkında ansiklopedik bilgi

UFO Unidentified Flying Objects (Tanımlanamayan uçan cisim)'in kısaltması. Halk arasında uçan dâire olarak da bilinen, mâhiyeti ve özellikleri tam tespit edilememiş olan uçan gök cisimlerine verilen ad. İngilizcede “kimliği belirlenememiş uçan cisim” anlamına gelen “Unidentified Flying Object” kelimelerinin baş harflerinden meydana geldiği için “UFO” denilmektedir.

Gök yüzünde zaman zaman görülen fakat kimliği henüz tespit edilememiş olan cisimler geniş halk kitlelerini ve ilim adamlarını merak ve araştırmalara sevk etti. ABD’li bilim adamlarının 1950’li yıllarda yaptıkları araştırma ve gözlemler sonunda hazırladıkları raporda; Ufo görüntülerinin yüzde 90’ının parlak gezegenler, gök taşları, iyon bulutları, tan kızıllığı gibi astronomi ve meteoroloji olayları olduğu veya hava taşıtları, kuşlar, balonlar, projektörler ve sıcak gazlardan kaynaklandığı bildirildi. Daha sonraki yıllarda ortaya atılan çeşitli fikirler üzerine araştırma ve incelemeler genişletildi. Değişik zamanlarda yeni raporlar hazırlandı. 1973’te bir grup ABD’li bilim adamı tarafından yeni çalışmaları sürdürmek gâyesiyle Northfield’da Ufo Araştırmaları Merkezi kuruldu. Kanada, İngiltere, İsveç, Danimarka, Avustralya ve Yunanistan’da da Ufo’larla ilgili bâzı çalışmalar yapıldı. Ancak yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde Ufo’larla ilgili yeni ve değişik bilgiler elde edilemedi.

UFO'lar sadece bir yanılsamadan ibaret

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın gizlice yürüttüğü uzay araştırmalarında uzayda hayat olmadığı sonucuna varıldı. Rapora göre UFO'lar sadece bir yanılsamadan ibaret.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye göre İngiltere Savunma Bakanlığı'nın gizli olarak yürüttüğü UFO (Unidentified Flying Objects - tanımlanamayan uçan cisim) araştırması 2000 yılında sona erdi.

Şimdiye kadar sadece bir kişiye sunulan UFO raporu sonunda basına da açıklandı. 400 sayfalık rapora göre uzayda hayat yok, UFO'lar ise sadece bir yanılgıdan ibaret.

Hızlı plazmalar

Raporda UFO diye tabir edilen cisimlerin aslında gökyüzünde oluşan elektromanyetik plazma bulutları olduğu belirtiliyor.

Katı birer cisim gibi algılanabilen bu plazmalar çok hızlı hareket ediyor. Değişik renklere de bürünebildikleri için birçok kişi tarafından UFO sanılıyor.

Araştırmalar devam ediyor

Habere göre İngiltere Savunma Bakanlığı'nın uzay araştırmaları hala devam ediyor. Bilim adamları şimdi de söz konusu plazmaların yüksek teknoloji ürünü bir silah olarak kullanılmasının mümkün olup olmadığı araştırıyor.

CNNturk.com

UFO Resimleri


 • 10.000 galaksiyi içeren bir resim. Hubble Uzay Teleskobu tarafından edinilen uzayın bu “Hubble ultra derin alan” (Hubble Ultra Deep Field) resmi, galaksileri evrenin daha genç, daha yoğun ve daha sıcak olduğu eski bir çağdaki haliyle göstermektedir. Fornax takımyıldızının küçük bir bölgesinden, Hubble Uzay Teleskopu ile 24 Eylül 2003'den 16 Ocak 2004'e kadar olan bir dönemde toplanan verilerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

 • ALH84001 adı verilen Mars meteoru, yaşam belirtisi olabilecek mikroskobik oluşumlar göstermektedir.

 • British Rail’in üzerinde çalıştığı uçandaire benzeri uzay taşıtının şeması

 • Sikorsky Cypher, insansız hava aracı

 • Avrocar-prototip,1959

 • Altocumulus lenticularis, UFO yanılgılarına neden olduğu ileri sürülen bulut türü.

 • GEIPAN’ın UFO gözlemlerini sınıflandırması.

 • Stephen Michalak’ın iddiası üzerine Falcon Lake Olayı’nın Kanada Kraliyet Jandarma Kuvvetleri tarafından arşivlenen raporu.

 • Aynı zamanda astronom olan iki ufolog: 1951 ile 1969 yılları arasında Mavi Kitap Projesi’ne bilimsel danışmanlık yapmış olan Joseph A. Hynek (solda) ve Jacques Vallée


 • Bir meteoroloji balonu.

 • Avcı uçağının patlamasıyla sonuçlanan Mantell Olayı’nın temsilî resmiYorumlar - Lütfen konu (UFO) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

ümit: ufolarla ilgili olarak yorumlarım. gerçekten varlar çok uzun seneler önce yakın temasım oldu hatta gemilerine dahi girdim karşılaştığım yaratıklar bizler gibi fiziksel bedenlere sahip değiller ışığımsı şeffah bir yapıya dönüşmüşler gemilerinin içide aynı şekilde karşılıklı anlaşmalarda konuşmalarında ses çıkartarak irtibat kurmuyorlar zihinsel olarak her istediklerini sonsuz bir hızla birbirlerine aktarabiliyorlar ve evrensel olarak bende onların ne anlatmak istediklerini aynı hızla algılabiliyordum geri döndüğümde iki şeye zor adapte oldum birincisi belli bir müddet konuşma zorluğu çektim çünkü karşımızdaki bir insana bir şeyler anlatmak için o sözlerin karşılığında belirli sesler çıkarmak zorundayız bu sesler bana çok tuhaf ve anlamsız gelmeye başlamıştı ben istiyordum uzaylılarla yaşadığım anlardaki gibi olmasını zaten yıllar sonra bile duyguyu halen yaşıyorum sizlere şöyle izah edeyim milyonlarca kelimenin saliseler içinde size akdarıldığını ve sizinde aynı hızla karşıya akdardığınızı düşünün ve sır diye bir şey yok dolambaçlı sözler yok onlar neyse o siz neyseniz o sunuz çok güzel bir duyguydu ikinci olarak geri döndüğümde yaşamın hızına uzun süre adapte olamadım en korkunç olanda buydu tavuklarımız vardı ilk dikkatimi çeken onların yürüyüşleri oldu yürüyüşleri o kadar ağırdıki hele çıkardıkları sesler çok korkunçtu yoldan arabalar geciyordu o kadar yavaş hareket ediyorlardıki velhasıl insanlar uzaydan gelen canlılarla aralarında teknolojiden çok yaşadıkları hayatları ile bizden daha önde olduklarını bilsinler - 3 yıl, 6 ay önce yazıldı.