Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) (ingilizce; International Space Station (ISS)), alçak dünya yörüngesinde dolanan bir araştırma istasyonu ve merkezidir. 1998 yılında yörüngede inşaatı

Uluslararası Uzay İstasyonuİki astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde bakım çalışması esnasında. Arkada Yeni Zelanda'nın Güney (solda) ve Kuzey (sağda) adaları görülüyor

<p>Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) (ingilizce; International Space Station (ISS)), alçak dünya yörüngesinde dolanan bir araştırma istasyonu ve merkezidir. 1998 yılında yörüngede inşaatı başlamış, ve
1998 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
2011 yılı itibariyle tamamlanması planlanmıştır. Görevlerin süresi ise 2015 yılına kadar planlıdır ve
2011 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
2009 yılında yeni eklentilerin de yapılmasıyla, Dünya'nın en büyük yapay uydusu konumuna gelmiştir.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) programı
2009 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
NASA (National Aeronautics and Space Administration - Birleşik Devletler Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi),
NASA, "National Aeronautics and Space Administration"ın kısaltmasıdır. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak tercüme edilebilir. ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
(Russian Federal Space Agency - Rus Federal Uzay Ajansı), JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency - Japon Uzay Ajansı),
Japon Uzay Havacılık Dairesi


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

(Canadian Space Agency - Kanada Uzay Ajansı) ve 10 Avrupa ülkesinin bulunduğu ESA (European Space Agency - Avrupa Uzay Ajansı) birlikteliğinde yürütülmektedir.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
(Brazilian Space Agency - Brezilya Uzay Ajansı), NASA ile yaptığı ayrı bir anlaşma ile bu ortaklığa katkıda bulunmakta, (Italian Space Agency - İtalya Uzay Ajansı) ise ESA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu projelerine tamamen katıldığı gibi, ayrı olarak ta değişik anlaşmalarla katkı sağlamaktadır.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Çin hükümeti ise Rus Uzay Ajansı ile birlikte programa destek sağlamak istediğini belirtmiştir.

Uzay istasyonu, Dünya'dan çıplak gözle de görülebilir şekilde Alçak Dünya Yörüngesinde yerden 350 km kadar yükseklikte, saatte 27700 kilometrelik ortalama bir hızla dolanmaktadır. Bu hızla bir gün içerisinde, yörüngesinde neredeyse 16 turu (15.7 tam olarak) tamamlar. Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk, Keşif 1 görevinden beri
Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülke. Güney Doğu Asya'da yer alır. Yüzölçüm 'dir. Başkenti Pekin olan ülkenin resmi dili Çince, para birimi Yuan'dır. Doğusunda Güney Kore, kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında Rusya, kuzeyde Moğolistan, güneybatıda Afganistan ve Pakistan, güneyde Hindistan, Nepal, Butan, Birmanya Laos ve Kuzey Vietnam, doğusunda ise Büyük Okyanus ile çevrilidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
2 Kasım tarihinden başlayarak insanlı uçuşlar yapılmıştır. 3 kişilik mürettabat kapasitesi, son eklentiler ve gerekli enerjiyi sağlayabilecek yeni güneş hücresi panelleriyle istasyonda, 6 kişiyi çalışabilecek duruma getirmiştir. İstasyon şu ana kadar 16 farklı ülkeden görevli astronotları ve 6 uzay turistini ağırlamış bulunuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu özellikleri

Özellikler

Ağırlık 303,663 KG (28 Mart 2009 tarihi itibariyle)
Boyu 73 Metre
Genişlik 108.5 Metre;
Yaşam alanı 358 M3
Yörünge Hızı 27,743.8 KM/H


Uluslararası Uzay İstasyonu çalışmalarına katılan ülkeler

 • 2 Kasım Gregorian Takvimine göre yılın 306. günüdür. Sonraki sene için 59 (Artık yıllarda 60) gün var.


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Amerika Birleşik Devletleri

 • Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. ABD Amerika kıtasında yer alır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biridir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Rusya

 • Rusya Federasyonu dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi; doğusunda Pasifik Okyanus; batısında Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldavya, Baltık Denizi; güneyinde Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbeycan, Hazar Denizi, Kuzey Kore, Karadeniz yer alır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Japonya

 • Japonya(Japonca'da Nihon veya Nippon, (güneş) (kaynak), kelime anlamı "güneşin kaynağı"), Uzak Doğu'da adalardan oluşan bir ülkedir. Hiçbir ülke ile kara sınırı yoktur. Kuzeyinde Kore Yarımadası (Güney Kore ve Kuzey Kore) ve Rusya ile sınırlanan Japon Denizi bulunur. Batıda deniz ötesinde Tayvan ve Çin ile komşu olan Japonya'nın doğu ve güneyinde ise Büyük Okyanus bulunur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kanada

 • Kanada, eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur. Yüzölçümü 9,984,670 km² (2.), nüfusu 33.426.600 (2010 yılı 36. sırada) kişidir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Çin

 • Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülke. Güney Doğu Asya'da yer alır. Yüzölçüm 'dir. Başkenti Pekin olan ülkenin resmi dili Çince, para birimi Yuan'dır. Doğusunda Güney Kore, kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında Rusya, kuzeyde Moğolistan, güneybatıda Afganistan ve Pakistan, güneyde Hindistan, Nepal, Butan, Birmanya Laos ve Kuzey Vietnam, doğusunda ise Büyük Okyanus ile çevrilidir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Almanya

 • Almanya Orta Avrupa'da Kuzey Denizi ile Alpler arasında uzanan bir devlet. Doğusunda Çekoslovakya ve Polonya; güneyinde Avusturya, İsviçre; batısında Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg; kuzeyinde Danimarka ve Kuzey Denizi yer alır. Almanya, birisi Baltık Denizinde, diğeri Kuzey Denizinde iki adaya sahiptir. Baltık Denizindeki Fehmarn Adası 185 km2, kuzeyinde bulunan Sylt Adası ise 99 kilometrekaredir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Fransa

 • Fransa Cumhuriyeti (Fransızca:République Française) ya da kısaca Fransa, Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, Andorra ve İspanya ile komşu olan, Batı Avrupa'da ülke. Avrupa Birliği'nin kurucu üyesidir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Hollanda

 • Hollanda ya da Hollanda Krallığı (Hollandaca: Nederland), Hollanda, Aruba ve Hollanda Antillerinden oluşur. Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesini oluşturur. Hollanda'nın Rotterdam kenti, Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Belçika

 • Belçika (Hollandaca: België, Fransızca: Belgique, Almanca: Belgien), Kuzey Avrupa'da bulunan, Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkedir. Federal devlet yapısına sahip olup, Hollandaca'nın bir lehçesinin resmi dil olduğu Flaman Bölgesi (Vlaanderen), Fransızca'nın resmi dil olduğu Valon Bölgesi (Wallonie) ve her iki dilin de resmi sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi (Région de Bruxelles-Capitale)'den oluşur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Danimarka

 • Danimarka Krallığı, ya da kısaca Danimarka (Dancada Danmark) Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da başkenti Kopenhag (København) olan bir ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2'inci Margrethe'dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'de dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İsveç

 • İsveç Finlandiya ile Norveç arasında yer alan kuzey Avrupa ülkesidir. Yaklaşık 9 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Yüzölçümü: 449,964 km²'dir. Para Birimi İsveç Kronu'dur. Resmi dili bulunmamasına karşın de facto olarak İsveççe konuşulmaktadır. Fransızca, Almanca ve Fince de okutulmaktadır. Ancak küreselleşmenin etkisiyle İngilizce çok yaygın bir biçimde konuşulmaktadır. Başkenti Stockholm'dür. Toplam nüfusu 9,060,430 (84.)
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İtalya

 • İtalya Cumhuriyeti ya da kısaca İtalya (İtalyanca:Repubblica Italiana) Avrupa'nın güneyinde, çizme biçimli bir yarımadanın ve Akdeniz'de Sicilya ve Sardinya adalarının üzerine kurulmuş bir ülkedir. Kuzeyinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile komşudur. San Marino ve Vatikan şehir-devletleri de bütünüyle İtalyan topraklarıyla çevrilidir. İtalya devleti vatandaşı olanlar ya da soyu İtalya ile bağlantılı olan kişilere İtalyan denir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Norveç

 • Norveç Krallığı İskandinavya Yarımadasının kuzeyini ve batısını ihtivâ eden, Batı Avrupa’nın en kuzeyinde kalan bağımsız bir krallık.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Brezilya

  Uluslararası Uzay İstasyonu'nun modülleri (bölümleri) ve parçaları

  Modüller (Bölümleri)

  Modül adıGörevi adı Gerçekleşme tarihi Fırlatma sistemi Gerçekleştiren Devlet
  Zarya (FGB) 1A/R 20 Kasım 1998 Proton-K Rusya - ROSCOSMOS (İnşa)
  ABD - NASA (Finansör)
  Unity (Node 1) 2A 4 Aralık 1998 Endeavour, STS-88 ABD - NASA
  Zvezda (Service Module) 1R 12 Temmuz 2000 Proton-K Rusya - ROSCOSMOS
  Destiny (US Laboratory) 5A 7 Şubat 2001 Atlantis, STS-98 ABD - NASA
  Quest (Joint Airlock) 7A 12 Temmuz 2001 Atlantis, STS-104 ABD - NASA
  Pirs (Docking Compartment) 4R 14 Eylül 2001 Soyuz-U Rusya - ROSCOSMOS
  Harmony (Node 2) 10A 23 Ekim 2007 Discovery, STS-120 Avrupa - ESA (İnşa)
  ABD - NASA (Finansör)
  Columbus (European Laboratory)1E

  7 Şubat 2008

  Atlantis, STS-122 Avrupa - ESA
  Kibō Experiment Logistics Module (JEM–ELM)1J/A 11 Mart 2008 Endeavour, STS-123 Japonya - JAXA
  Kibō Pressurised Module (JEM–PM) 1J 31 Mayıs 2008 Discovery, STS-124 Japonya - JAXA


  Ayrıca bakınız

 • Resmi adı Brezilya Fedaratif Cumhuriyeti olan devletin başkenti Brasilia'dır. Nüfusu yaklaşık 175 milyon olan ükenin yüzölçümü 8.511.965 km2, dini hıristiyanlık ve resmi dili Portekizce'dir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  NASA

 • NASA, "National Aeronautics and Space Administration"ın kısaltmasıdır. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak tercüme edilebilir. ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Uzay İstasyonu


  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  Uzay istasyonu, uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platform. Şu ana kadar yapılan uzay istasyonları alçak Dünya yörüngesine gönderilmiştir. Uzay istasyonlarının diğer uzay araçlarından başlıca farkı
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Uluslararası Uzay İstasyonu Resimleri


  • Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Discovery Uzay Mekiği'nden çekilmiş bir pozu. Arkada ise Hazar Denizi ve Volga Deltası görünüyor

  • İki astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde bakım çalışması esnasında. Arkada Yeni Zelanda'nın Güney (solda) ve Kuzey (sağda) adaları görülüyor  Yorumlar - Lütfen konu (Uluslararası Uzay İstasyonu) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.