Vadi

Eğime bağlı olarak harekete geçen suların derine aşındırması sonucunda oluşan ve kaynaktan ağza doğru sürekli inişi bulunan, uzun çukurluklara vadi denir. Akarsuların su miktarına, vadinin eğimine, zeminin yapısına ve aşınım süresine bağlı olarak farklı tipte vadiler oluşur.

Vadiİzlanda'nın doğusunda Fljótsdalur vadisi
V adi akarsuyun içinde aktığı, kaynaktan ağıza doğru sürekli inişi bulunan türünü tanımlamak için kullanılan ve birkaç kilometre ya da binlerce kilometre kare genişliğinde olabilen coğrafi alan. Vadiler, akarsuların yaptığı aşındırmayla yanlamasına, derinlemesine gelişir. Diğer yandan da geriye aşındırma sonucu boylarını uzatırlar. Genellikle
Yağmur olarak yeryüzüne su üç yoldan dağılır Bir bölümü güneşin ve rüzgânn etkisiyle buharlaşarak atmosfere geri döner. Bir bölümü birleşerek dereleri ya da çaylan oluşturur Geri kalanı da toprağın altına sızar Sızan sulann büyük bölümü sonradan kaynaklar halinde yeniden toprağın üstüne çıkarak akarsulara karışır yağmur yağmayan mevsimlerde bile akarsuların akmasını sağlayan işte bu kaynak sularıdır. Eriyen kar ve buzullar da (bak Buzul ve Buzullaşma) akarsuların beslenmesinde önemli rol oynar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
dağ ya da
Dağ, çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine verilen addır. Türkçe kökeni Çince'deki "tai" sözcüğüne dayanan sözcük "tağ" olarak Türkçe'ye girmiş zamanla da bugün kullanılan halini almıştır. "Dağlık" sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
tepelerle çevrelenirler. Çok derin vadilere kanyon denir.

Vadiler

 • bir şeyin en üstteki kısmı
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Çentik Vadi


 • ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Boğaz Vadi

 • Boğaz vadi derine doğru aşındırmanın fazla olduğu yerlerdeki vadi şeklidir. Sert kayalardan ve yatay tabakalardan oluşmuş bölgelerde görülür. Yamaç eğimleri fazladır ve tabanları yoktur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Asimetrik Vadi

 • Akarsuyun yatağının dirençli olan kısmının daha fazla, dirençsiz kısmının daha az aşındırılmasıyla oluşan vadilere asimetrik vadi denir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kanyon Vadi

 • Kanyon Vadi, kalker kayalar içinde, akarsuyun derine aşındırmasıyla oluşur. Farklı dirençteki kayaçların farklı aşındırılması sonucu basamaklı bir yapı gösteren vadilere kanyon vadi denir. Vadinin yamaç eğimleri çok diktir. Akdeniz Bölgesi’nde Taşeli platosu içindeki Göksu vadisi ve Antalya’daki Köprülü Kanyon, ülkemizdeki en güzel örneklerdir. Dünya’nın en büyük kanyonu ise Kolaroda kanyonudur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Yatık Yamaçlı Vadi

 • Yatık Yamaçlı Vadi, akarsuların orta ve aşağı çığırlarında görülen yana aşındırmanın fazla olduğu ve yamaçların yatıklaştığı vadilerdir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Tabanlı Vadi
  Tabanlı Vadi, akarsu yataklarında, eğiminin azaldığı yerlerde menderesler çizerek daha çok yana doğru bir aşındırma yaparlar. Yana doğru aşındırmanın artması ile tabanlı vadiler oluşur. Akarsuyun yatağında alüvyonların birikmesi ile verimli tarım alanları oluşur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Vadi Resimleri  • İzlanda'nın doğusunda Fljótsdalur vadisi  Yorumlar - Lütfen konu (Vadi) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.