Vologda

Vologda (Rusça: Вологда), Rusya Federasyonu'nun kuzeybatısında, Vologda Oblastı'nın merkezi kent. Vologda Nehri boyunda, bu nehrin Suhona'yla kesiştiği noktanın yukarısında, Moskova'nın yaklaşık 400 km kuzey-kuzeydoğusunda yer alır.

V ologda ( Rusça: Вологда),
Rusça okunuşu: ruskiy yazık), Slav Dilleri'nden, Avrasya'da yaygın olarak konuşulan bir dil. Rusça, Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile birlikte Hint-Avrupa dil ailesi'nin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer. 20.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Rusya Federasyonu'nun kuzeybatısında,
Rusya Federasyonu (Rusça: Росси́йская Федера́ция, Rossiyskaya Federatsiya), kısaca Rusya (Rusça: Росси́я, Rossiya). Doğu Avrupa ile kuzey Asya'ya yayılmış, ve 17,075,400 km²'lik1 yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir.2 Nüfus olarak ise sıralamada sekizincidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Vologda Oblastı'nın merkezi kent.
Vologda Oblastı (Rusça: Волого́дская о́бласть, Vologodskaya oblast), Rusya Federasyonu'na bağlı bir federal bölge, ya da daha belirgin olarak bir oblast. Merkezi Vologda, fakat en büyük şehri ise Çerepovets.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
boyunda, bu nehrin 'yla kesiştiği noktanın yukarısında, Moskova'nın yaklaşık 400km kuzey-kuzeydoğusunda yer alır.

Tarihçe

Moskova Rusya Federasyonu’nun başşehri. Rusya’nın batı kesiminde yer alır. Dış sınırlarını kabaca Moskova Çevreyolu’nun çizdiği yaklaşık 1000 km2lik bir alanı kaplar. Siyâsal konumuyla târih boyunca önemli bir rol oynayan Moskova halen ülkenin en büyük şehri ve önde gelen sanâyi, kültür, bilim ve eğitim merkezidir. Nüfûsu 9 milyon civârındadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Volga ve
Rusya ve Avrupa'nın en uzun ırmağı. Uzunluğu 3.694 kilometredir. Valday yaylasından çıkar, uzun bir yol ...
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
nehirleri arasındaki önemli iskelelerin denetlenebileceği bir noktada Novgorod tüccarları tarafından kurulan kentte 1147'de bir manastır inşa edildi. 14. yüzyılda
Novgorod Feodal Cumhuriyeti(Rusça: Новгородская феодальная республика / Novgorodskaya feodal'naya respublika) , 12. yy ile 15. yy arasında dünya sahnesine çıkmış olan bir Ortaçağ Rus devletidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Moskova ve Novgorod arasındaki iktidar mücadelesi sırasında birkaç kez el değiştirdi, 1478'de Moskova'nın denetimine girdi. Kuzey ve kuzeydoğudan gelen kürklerin ana pazarı ve Moskova ile Orta Rusya arasında taşınan malların ticaret merkezi olarak hızla gelişti. 18. yüzyıl başlarında
Bilgi kutusu tarihi ülke
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Petersburg'un kurulması Vologda'nın zayıflamasına yol açtı. 19. yüzyılda bölgede kereste sanayisinin gelişmesi ve 1872'de Moskova'dan demiryolunun gelmesiyle kent yeniden canlandı. 1898'de demiryolu
PETERSBURG, Leningrad’ın eski adı. (L) PETERSBURG, A.B.D.’de (Virginia’da) şehir, James River’ın kolu olan Appomatox ırmağı kıyısında; 36 750 nüf. Irmak limanı ve tarım pazarı. Tütüncülük. Dokumacı­lık. Optik âletler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Arhangelsk'e kadar uzandı. Vologda 1906'da demiryoluyla batıda Petersburg'a, doğuda

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'ya (bugün Kirov) bağlandı.

Ekonomi

Kuzey-güney ve doğu-batı demiryollarının kavşağında bulunması ve Dvina nehir sistemi üzerindeki ulaşımın başlangıç noktasını oluşturması, Vologda'yı Kuzey Rusya'nın başlıca kavşak noktalarından ve yükleme merkezlerinden biri durumuna getirmiştir. Önemli kerestecilik merkezlerinden biri olan kentte kağıt, kağıt hamuru ve mobilya fabrikaları bulunur. Ayrıca bir lokomotif onarım atölyesi, kereste işleme donanımı üreten bir tesis, keten, dantel ve başka tüketim malları üreten hafif sanayi tesisleri vardır.

Dış bağlantılar

  • http://vologda-portal.ru/en/ Vologda Belediyesi

    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.    Yorumlar - Lütfen konu (Vologda) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.