Voxel

Voxel, bir pikselin 3 boyutlu karşılığıdır. Piksel, bir noktayı 2 boyutlu olarak tanımlarken voxel bir noktayı 3 boyutlu uzamda tanımlayan grafik bilgisini ifade etmektedir. Sözlük, hacim elemanının veya hacim pikselinin kısaltmasıdır.

Voxel hakkında ansiklopedik bilgi

Voxel, bir pikselin 3 boyutlu karşılığıdır. Piksel, bir noktayı 2 boyutlu olarak tanımlarken voxel bir noktayı 3 boyutlu uzamda tanımlayan grafik bilgisini ifade etmektedir. Sözlük, hacim elemanının veya hacim pikselinin kısaltmasıdır. Medikal fizikte radyasyon simülasyonlarında oldukça sık kullanılmaktadır. İçinde radyasyon dozunun hesaplandığı analitik noktayı barındıran optimum boyuttaki fantom metaryeli hacim elemanıdır. Çoğunlukla kübik formda seçilse de, küresel kabukların ve konilerin sınırlandırılması ile ya da silindirik kabuklar ve dik düzlemlerin sınırlandırması ile de voxeller elde edilebilmektedir

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Voxel maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Voxel) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.