Yarı-metal

Yarı metal kristaller, üzerinden taşınan elektronları spin özelliklerine göre geçirir ya da geçirmezler. Mesela taşınan elektron ``spin yukarı`` durumdaysa geçirmezken, ``spin aşağı`` durumdaysa geçirebilir. Bunun tam tersi de olabilir. Kristal geçirmediği spin durumlarına yarıiletken gibi davranabilir. Bazı grafin şeritleri, bazı organometalik teller yarı metal özelliği gösterirler. Örneğin Vanadyum Benzen`in sonsuz uzunluktaki organometalik tel yapısı yarı metal özelliğine sahiptir.<

Yarı-metalYarı metal bir kristalin bant diyagramı.

Yarı-metal hakkında ansiklopedik bilgi

Yarı metal kristaller, üzerinden taşınan elektronları spin özelliklerine göre geçirir ya da geçirmezler. Mesela taşınan elektron spin yukarı durumdaysa geçirmezken, spin aşağı durumdaysa geçirebilir. Bunun tam tersi de olabilir. Kristal geçirmediği spin durumlarına yarıiletken gibi davranabilir. Bazı grafin şeritleri, bazı organometalik teller yarı metal özelliği gösterirler. Örneğin Vanadyum Benzen'in sonsuz uzunluktaki organometalik tel yapısı yarı metal özelliğine sahiptir.<ref>Maslyuk V., et al., Phys. Rev. Lett. 97, 097201 (2006)</ref> Bir kristalin yarı metal olup olmadığına bant yapısı incelenerek karar verilir. Eğer Fermi seviyesini kesen bir bant varsa kristal o durumdaki elektronlara karşı iletkendir. Örneğin yandaki şekildeki kristal spin aşağı durumdaki elektronlara karşı iletken gibi davranır, çünkü Fermi seviyesini (<math>E_f</math>) en az bir bant kesmektedir. Fakat spin yukarı durumdaki elektronlara karşı yarıiletken gibi davranır çünkü Fermi seviyesini kesen bir bant bulunmamaktadır. right|340px|thumb|Yarı metal bir kristalin bant diyagramı.

Kaynaklar

<references/>

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Yarı-metal maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Yarı-metal Resimleri


  • Yarı metal bir kristalin bant diyagramı.Yorumlar - Lütfen konu (Yarı-metal) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.