Yelken

YelkenÇeşme, İzmir'de bir yelkenci.(Optimist sınıfı yelkenli)
Yelken, rüzgâr gücünden yararlanarak geniş yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş veya şeritlerin tümü.

Rüzgâr prensibi


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'nin prensibine göre rüzgâr açısının yelkenin yüzeyindeki yüküne bağlı olarak, yelkenin bir tarafında diğerinden daha fazla hava basıncı oluşur. Bu

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
basınç farkı kaldırma gücü yaratarak yelkeni düşük basıncın olduğu tarafa iter.
BASINÇ Alm. Druck, Fr. Pression, İng. Pressure. Birim alana dik olarak etki eden kuvvet miktarı. Bu kuvvet, ağırlık, zorlama veya gaz moleküllerinin (hareketli olmalarından dolayı) yüzeye çarpmaları neticesi meydana gelen darbelerin toplamı olabilir. Basınç, yüzeye tesir eden toplam kuvvet miktarının yüzey alanına bölünmesiyle bulunur. (P= F/S) basıncın ölçüsünü ifade etmek için pekçok birim kullanılır. MKS (metre, kilogram, saniye) birim sisteminde bas
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Omurga (veya
Omurga, yani kolumna vertebralis, omurlardan oluşmuş, içinde omuriliği barındıran kemik yapıdır. Kolumna Vertebralis 70 cm uzunluğundadır, içindeki omurilik ise 43-45 cm arasında değişir; yani omurilik kolumna vertebralisten daha kısadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
merkezi) yelken üzerindeki bu yanal gücü yelkenlinin yana yatarak ileri doğru hareketine dönüştürür.
Yelkenli Rüzgar gücünden faydalanıp yol almak üzere direklerine kalın bez gerilen su aracı, gemi. Gerilen beze yelken adı verilir. İnsanlar binlerce yıldır çeşitli vasıtalar yaparak denizlerden, göllerden akarsulardan istifade etmişlerdir. Nuh aleyhisselamın tufanda, kendisine inananlarla gemiye binerek kurtulduğu ve bu geminin buharla işlediği Kur'an-ı kerimde zikredilmektedir.

İnsan kuvvetiyle yürüyen deniz araçlarına daha fazla sürat kazandırabilmek için rüzgardan istifade çareleri
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
denklemi kullanılarak bulunan basınç farkı, tekneye aktarılan itkinin az bir kısmını oluşturmaktadır. Asıl itki momentumun korunumu sayesinde oluşur. Rüzgâr hareket halindeki hava moleküllerinden oluşmaktadır. Bu moleküller sahip oldukları hız ve kütle sayesinde belli bir momentum ile yelkene çarparlar. Yelkenin önünden giren rüzgâr, arka tarafından çıkarken momentumunun bir kısmını tekneye yelken vasıtasıyla iletir ve hızı yavaşlar. Tekne kendi ağırlığı oranında kazandığı bu momentumu harekete çevirir. Bu hareketin yan bileşenleri salma ile dengelenir, ileri yönlü bileşeni ise teknenin hız kazanmasıyla dengelenir. m<sub>rüzgar</sub>·V<sub>rüz_giren</sub>=m<sub>tekne</sub>·V<sub>tekne</sub>+m<sub>rüzgar</sub>·V<sub>rüz_çıkan</sub>

Yelkenli tekne tarihi

Yelkenli tekne MÖ 2400'lerde Mısırlılar tarafından icat edilmiştir. İlk yelkenin malzemesi papirüstür.
Eski Mısırlıların yazı kağıdı yapmak için özünden yararlandıkları papirüs, sürüngen köksaplı, boyu 2,5-3 metreyi bulabilen bir bitkidir. Günümüzde yalnızca İtalya'nın bazı yerlerinde ve Gabon'da yetişir. Kuzey Afrika'da yetişen yumrulu papirüsün köksapından, yenebilen yumrular elde edilebilir. Eski Mısırlılar tarafından elde edilen papirüsten yazı yaprakları, Roma İmparatorluğu'nun son dönemlerine kadar kullanılmış, o dönemden başlayarak yerini, daha ucuz olan parşömen almıştır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Mısırlıların ardından,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
kanolarında ni kullanmışlardır. Yelkenli tekneler daha sonra Roma,
İtalya’nın başşehri. Tiren Denizi’nden 24 km içeride yer alır. Tarihi zenginlikleriyle meşhur olmasının yanı sıra, Katolik Kilisesinin idarî ve ruhanî merkezidir. Yüzölçümü 1508 km2 ve belediye olarak nüfûsu da üç milyon civarındadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Yunan,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Çin,
Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülke. Güney Doğu Asya'da yer alır. Yüzölçüm 'dir. Başkenti Pekin olan ülkenin resmi dili Çince, para birimi Yuan'dır. Doğusunda Güney Kore, kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında Rusya, kuzeyde Moğolistan, güneybatıda Afganistan ve Pakistan, güneyde Hindistan, Nepal, Butan, Birmanya Laos ve Kuzey Vietnam, doğusunda ise Büyük Okyanus ile çevrilidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İspanyol,
İspanyol güney doğu Avrupa'nın İber Yarımadası'nda yer alan İspanya'nın yerli halk|halkına verilen isimdir. Bunun yanı sıra, en büyük kısmı Latin Amerika'da olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde İspanyol kolonicilerinin soyundan gelen önemli sayıda İspanyol yaşamaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Portekiz,
Portekiz Avrupa’nın güneybatı ucundaki İber Yarımadasında yer alan ve etrafı İspanya ve Atlas Okyanusu ile çevrili bir ülke. 36°58’ ve 42°09’ kuzey enlemleriyle 6°11’ ve 9°30’ batı boylamları arasında kalan Portekiz’in kuzeyden güneye uzunluğu 560 km, genişliği de 215 km’dir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Fransız ve

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İngilizler tarafından benimsenmiştir. İlk yat yarışları 1660 yılında İngiltere'de organize edilmiş, yarış o zamanın

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
York Dükü ve
York Şehri, Kuzey İngiltere'de Ouse ve Foss nehirlerinin birleştiği noktada bulunan bir şehirdir. 137,505 olan şehir merkezi nüfusu, kırsal alanla birlikte 184,900'dür. 53°57′N 1°05′W koordinatlarındadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'ın sahip oldukları yelkenli tekneler arasında geçmiştir. 1749 yılında Galler prensi tarafından ilk yelken trofisi ( ) düzenlenmiştir. İlk kez 1851 yılında yapılan yarışlarını ABD takımı birincilikle bitirmiştir. Bu kupanın ismi daha sonra
ABD Amerika Birleşik Devletleri'nin kısaltması.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
(Amerika Kupası) olarak değiştirilmiştir. 20. yüzyılda ünlü araştırmacılar ve gezginler (örneğin Slocum,
,
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Chichester,
İngiltere'nin şehirlerinden birisidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
ve ) yelken sporunun popülerliğini artırdılar. Bugün yelken hem hobi hem de spor olarak pek çok kişi tarafından benimsenmektedir. Yelken sporu 1896 yılında
1896 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Olimpiyatlardaki yerini almıştır. Yelken yarışları ve uluslararası müsabakalar
"Dünya'nın En Büyük Spor Olayı" olarak kabul edilen olimpiyatların tarihi karanlık çağlarına dayalı olup, gerçeklerle efsanelerin birleşimi ve duygularla abartıların karışımından oluşan bir sis tabakası ardında gizlenmiş gibidir. MÖ XIV. yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilen ve Yunanistan'ın Olympia yöresinde başlayan bu olay (MÖ 776 yılından itibaren tarihi kesin olarak tutulmaya başlandı) 12 asır, hiç ara verilmeden, her dört yılda bir yapılarak, bir süre Yunan yarımadasının, daha sonra
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
tarafından düzenlenmektedir. Türkiye'de yelkenin özerk örgütü Türkiye Yelken Federasyonu'dur
Türkiye Yelken Federasyonu. Kuruluş tarihi, 25 Mayıs 1957 dir. Amacı, Türkiye'de Yelken|yelken sporunu tanıtmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmaktır. 2006 yılında özerkleşmiştir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
.

Seyir şekilleri

 • Orsa
 • Dar Apaz
 • Apaz
 • Geniş Apaz
 • Pupa

  Yelken Yarışları

  :Yelken yarışları üç ayrı kategoride toplanmaktadır. :1 - Regatta olimpik yarışları :2 - Okyanus yarışları :3 - Maç (ya da kafa kafaya yarış) Yarışma kuralları tüm yelkenli tekne kategorilerinde aynı şekilde uygulanır. Yarışmalara erkekler ve kadınlar (özel yarışlar dışında) katılabilirler. Yarışmaların olimpik seyri üçgen şeklindedir ve seyir denize atılan şamandıralar ile belirlenir. Yarışmanın yönü rüzgârın estiği yöne göre belirlenir. Yarışma mesafesi yarışılan yelkenli tekne kategorisine göre değişir. Olimpik yarışlarda 9 ayrı yelkenli tekne kategorisi vardır: 1- : Olimpiyatlara bugüne kadar katılmış olan en geniş yelkenli teknedir. 1972 senesinden beri olimpiyatlarda kullanılmaktadır. :Uzunluğu: 8.2 m :Ana yelken alanı: 13.6 m2 : Flok alanı: 8.1 m2 : Tayfa sayısı: 3 erkek, 3 kadın veya karışık :Dümenci ağırlığı: 75 - 100 kg : Flokçu ağırlığı: 85 - 110 kg 2- Star: Olimpiyatlarda 1932 senesinden beri kullanılmaktadır. :Uzunluğu: 6.92 m :Ana yelken alanı: 22.35 m2 :Flok alanı: 6.5 m2 :Tayfa sayısı: 2 erkek, 2 kadın veya karışık :Dümenci ağırlığı: 75 - 100 kg :Flokçu ağırlığı: 95 - 135 kg 3- Tornado: Bu tekne katamaran sınıfında olup, olimpiyat sınıfları arasındakı en hızlı yelkenli teknedir. Olimpiyatlarda 1976 senesinden beri kullanılmaktadır. :Uzunluğu: 6.09 m :Ana yelken alanı: 16.87 m2 :Flok alanı: 5.2 m2 :Tayfa sayısı: 2 erkek, 2 kadın veya karışık :Dümenci ağırlığı: 60 - 70 kg :Flokçu ağırlığı: 60 - 70 kg 4- : İlk kez 2000 senesinde olimpiyatlarda kullanılması dolayisıyla, olimpiyatlara en son kabul edilen yelkenli tekne olarak bilinmektedir. :Uzunluğu: 8.2 m :Ana yelken alanı: 13.6 m2 :Flok alanı: 8.1 m2 :Tayfa sayısı: 3 erkek, 3 kadın veya karışık :Dümenci agirligi: 75 - 100 kg :Flokçu agirligi: 85 - 110 kg 5- Finn: Olimpiyatlarda 1952 senesinden beri kullanılmaktadır. :Uzunluğu: 4.5 m :Yelken alanı: 10 m2 :Tayfa sayısı: 1 erkek :Dümenci ağırlığı: 70 - 100 kg 6- Laser: Dünyada en çok kullanılan olimpik yelkenli tekne olup, 1996 senesinden beri olimpiyatlarda kullanılmaktadır. :Uzunluğu: 4.23 m :Yelken alanı: 7.06 m2 :Tayfa sayısı: 1 erkek :Dümenci ağırlığı: 70 - 90 kg 7- Mistral: Olimpiyatlarda 1984 senesinden beri kullanılmaktadır. :Uzunluğu: 3.7 m :Yelken alanı: 7.4 m2 :Tayfa sayısı: 1 erkek veya 1 kadın :Dümenci ağırlığı: 50 - 70 kg 8- Europe: Diğer kategorilere göre daha geniş gövdesi olan bu yelkenli tekne kadınlar için özel tasarlanmıştır. Olimpiyatlarda 1992 senesinden beri kullanılmaktadır. :Uzunluğu: 3.35 m :Yelken alanı: 7 m2 :Tayfa sayısı: 1 kadın :Dümenci ağırlığı: 45 - 63 kg 9- 470: Bu yelkenli teknenin adı uzunluğundan (4.7 m) gelmektedir. İlk kez 1988 senesinde olimpiyatlarda kadınlar dalında kullanılmıştır. :Uzunluğu: 4.7 m :Ana yelken alanı: 9.88 m2 :Flok alanı: 3.76 m2 :Tayfa sayısı: 2 erkek veya 2 kadın :Dümenci ağırlığı: 50 - 70 kg :Flokçu ağırlığı: 50 - 70 kg Olimpik yarışlardan çıkarılmış yelkenli tekne kategorileri: Dragon

  Yelken kısımları

  :1 Direk :2 Gırcala :3 Matafiyon :4 Açavela Gönderi :5 Alt Yaka :6 Ön Yaka :7 Üst Yaka :8 Arka Yaka :9 Bağlantı Köşesi :10 Mandar Köşesi :11 Pik Köşesi :12 Iskota Köşesi :13 Dikiş :14 Çıta Cebi :15 Çıta :16 IYRU Kodu :17 Sicil Numarası :18 Bumba Çekeri :19 Koç Boynuzu ya da Kıstırmaç :20 Bumba :21 Bumba Ayı

  İlgili bağlantılar

 • Denizcilik terimleri http://www.adf.org.tr Amator Denizcilik Federasyonu

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  Yelken Resimleri


  • Dört köşeli yelkenin yakaları:1)Bumba yakası2)Direk yakası3)Güngörmez yakası4)Gönder yakası

  • San Francisco, ABD'de SAP 505 (505 adı 5-oh-5, yani 5.05 m. olan yelkenli uzunluklarını ifade eder) Dünya Kupası öncesi iki direkli (schooner) yelkenler yarış öncesi hazırlanmakta. Sol tarafta Golden Gate Köprüsü, sağ tarafta ise Alcatraz Adası yer almaktadır.

  • A: Köre kalmış bir tekne, B: Orsa, C: Apaz, D: Geniş apaz, E: Pupa

  • Çeşme, İzmir'de bir yelkenci.(Optimist sınıfı yelkenli)  Yorumlar - Lütfen konu (Yelken) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.