Yeni Valide Camii

Yeni Valide Camii İstanbul`da Üsküdar`da İskele caddesi üzerinde III. Ahmet`in annesi Emetullah Rabia Gülnuş Sultan|Gülnüş Emetulah Sultan tarafından yaptırılmış olan camidir. 1708-1710 yılları arasında yapılmıştır. Kare planlıdır. Basık şekilli kubbesi dört kemerle dört yarım kubbenin meydana getirdiği sekiz köşe üzerine oturur. İkişer şerefeli iki minaresi vardır. Yazıları Hezarfen Mehmet Efendi`nin eseridir.

Yeni Valide Camii hakkında ansiklopedik bilgi

Yeni Valide Camii İstanbul'da Üsküdar'da İskele caddesi üzerinde III. Ahmet'in annesi Gülnüş Emetulah Sultan tarafından yaptırılmış olan camidir. 1708- 1710 yılları arasında yapılmıştır. Kare planlıdır. Basık şekilli kubbesi dört kemerle dört yarım kubbenin meydana getirdiği sekiz köşe üzerine oturur. İkişer şerefeli iki minaresi vardır. Yazıları Hezarfen Mehmet Efendi'nin eseridir.

Kaynak

  • <small>Meydan Larousse</small>

    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Yeni Valide Camii maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.    Yorumlar - Lütfen konu (Yeni Valide Camii) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.