Yunanistan Ulusal Marşı

Yunanistan Ulusal Marşı Dionysios Solomos`un 1821`de yazdığı 158 kıtalık özgürlük şiirine dayanır. 1821`de Osmanlı Devleti`ne karşı giriştiği Yunan Ayaklanmasından ilham alınmıştır. Şiirin ilk iki kıtası marşı oluşturur.

Yunanistan Ulusal Marşı hakkında ansiklopedik bilgi

Yunanistan Ulusal Marşı Dionysios Solomos'un 1821'de yazdığı 158 kıtalık özgürlük şiirine dayanır. 1821'de Osmanlı Devleti'ne karşı giriştiği Yunan Ayaklanmasından ilham alınmıştır. Şiirin ilk iki kıtası marşı oluşturur. Bestesi Nikolaos Mantzaros'a aittir. İlk Yunan Kralı Otto, kraliyet marşını kullanmaya devam etmeyi uygun gördüğünden ancak Otto tahttan indirilip I. Yorgo kral olduktan sonra bu marş ulusal marş olarak kabul edilmiştir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde de ulusal marş olarak kullanılmaktadır.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Yunanistan Ulusal Marşı maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Yunanistan Ulusal Marşı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.