Yuri Gagarin

yok|right|200px|Yuri Gagarin]Aleksiyeviç Yuri Gagarin SSCB'li hava subayı ve kozmonot. Moskova'da madencilikle ilgili bir okulu bitirdi.

Yuri Gagarin1961, Çekoslovakya posteri: "Komünizm yıldızlara giden yolu açtı.".

Yuri Gagarin hakkında ansiklopedik bilgi

Aleksiyeviç Yuri Gagarin SSCB'li hava subayı ve kozmonot. Moskova'da madencilikle ilgili bir okulu bitirdi.Havacılığa duyduğu ilgi ile Hava Kuvvetleri okulu'nu tamamladı. Deneme plotu olarak çalıştıktan sonra 1960 ta sovyet kozmonotlar ekibine katıldı. 12 Nisan 1961'de 4,7 ton ağırlığında Vostok l adlı uzay aracı ile uzaya çıkan ilk insan sanını aldı. 1 saat 48 dakikalık bu ilk uçuşla insanlı uzay uçuşlarının başlamasına büyük öncülük eden Gagarin, albaylığa yükseltildi. Lenin nişanıyla ödüllendirildi. SSCB kahramanı olarak duyuruldu. Kozmonotların eğitiminde yer aldıktan sonra Yüksek Sovyet'e Milletvekili oldu. Hava Kuvvetleri Mühendislik akademisine üye seçildi. Uzay pilotluğunu da sürdüren Gagarin Mart 1968'de bir eğitim uçuşu sırasında uçağının Moskova yakınlarında düşmesiyle yaşamını yitirdi.

Ölümünden sonra Ayın görünmeyen yüzünde bir kratere ve doğduğu kente adı verildi. Anısına saygı olarak, Uluslararası Havacılık Federasyonu 1968'den başlamak üzere her yıl bir uzay adamına adını ve resmini taşıyan özel bir madalya vermektedir.

Yuri Gagarin Resimleri


  • Graffiti, 2010

  • 1961, Çekoslovakya posteri: "Komünizm yıldızlara giden yolu açtı.".Yorumlar - Lütfen konu (Yuri Gagarin) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.