Arabanın Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Arabaların yada otomobillerin yararları ve zararları nelerdir?

arabanın yararları ve zararları nelerdir? arabanın yararları ve zararları
2010-01-07T15:26:10+02:00
arabanın en büyük zararı egzozundan çıkan duman nedeniyle hava kirliliği meydana geliyor ayrıca arabanın bir diğer zararıda yılda yüzbinlerce insanın trafik kazalarından ölmesine neden oluyor
0 Yorum Yap
arabanın yararları ve zararları nelerdir? arabanın yararları ve zararları
2010-01-06T23:27:23+02:00
Arabalar insanlara büyük ulaşım kolaylığı getirmişlerdir. Ulaşım demek bir yerden bir yere gidebilmek demektir. Arabalardan daha doğrusu motorlu taşıtlardan önce at arabaları vardı. Ancak bu at arabaları hayvan gücüyle hareket ettiği için bu taşıtlar sınırlı şekilde insanları taşıyabiliyorlardı.

Arabaların insanları bir mesafeden bir mesafeye taşımada büyük bir önem kazanmıştır. Arabalar ile insanlar günler, haftalar süren mesafeleri bir kaç saatte alabiliyorlar. Sadece insanların taşınmasında değil insanların ihtiyaçlarının yani mektupların, eşyaların, gıda maddelerinin ve diğer maddelerin taşınarak ulaşımlarının gerçekleştirilmeside çok önemlidir.

Arabaların sağladığı bu kolaylık ve yararların peşi sıra zararlarıda vardır. Arabalar hareket etmek için bir motora ihtiyaç duyarlar. Bu motorların icadından günümüze mazot (benzin) ile çalışmaktadırlar. Bu benzini yakarak motorlar içerisinde bulunan silindirler hareket ederler. Bu silindirler tekerleklerin dönmesini sağlayarak arabanın hareket etmesini sağlar. Yakılan benzin açığa karbon dioksit CO2 gazının açığa çıkmasına ve havaya karışmasına neden olur. Karbon dioksit gazı hava kirliliğinin ve ozon tabakasının delinmesinde önemli role sahip olan zararlı bir gazdır. Günümüzde dünya üzerinde yüz milyonlarca araç bulunuyor ve bu araçların neredeyse hepsi ya mazot yada gaz ile hareket etmekte ve havaya her gün milyonlarca metreküp karbon dioksit gazı karışmakta. Böylece hava kirlenmekte kalmıyor, bunun yanı sıra ozon tabakası inceliyor ve deliniyor. Bunun sonucunda ise güneş ışınları dünyayı daha çok ısıtıyor dünyanın ısı dengesi bozularak, küresel ısmanın oluşmasına sebep oluyor.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar