Arp

Arp

== ARP nedir ? ==RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce'' Address Resolution Protocol'', yani ''Adres Çözümleme Protokolü''), bir TCP/IP ağında IP adresleri ile MAC adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir. > arp -a Interface: 192.

ARP (türkçe) anlamı

1. Dik tutularak parmakla çalınan
2. üç köşeli ve telli
3. büyük çalgı.
4.

ARP (türkçe) ingilizcesi

1. protocol that translates IP addresses into the Ethernet addresses used by local area networks (Computers),

ARP (türkçe) almancası

1. Harfe
}

ARP nedir ?RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce 'Address Resolution P'rotocol, yani Adres Çözümleme Protokolü), bir TCP/IP ağında IP adres ile MAC adres arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir.

 > arp -a


 Interface: 192.168.1.17 --- 0x20005
  Internet Address   Physical Address   Type
  192.168.1.1      00-07-3a-b3-22-3c   dynamic


ARP mesajlarıARP'da iki mesaj kullanılır:

  • ARP isteği: bu mesaj, "şu IP adresinin sahibi kim ise şu IP adresine bildirsin" içeriğine sahiptir. Mesajı gönderen MAC adresi olarak gönderen makinenin MAC adresi, mesajın alıcı olan MAC adresi olarak ise tüm cihazlara yayın (broadcast) adresi olan FF:FF:FF:FF:FF:FF yazılır.


  • ARP yanıtı: deminki mesajı alan makine, gönderene "o IP adresinin sahibi benim" cevabı yollar.


Mutlaka bakınızRARP (İngilizce 'Reverse ARP''', yani Ters ARP) ise ARP'ın yaptığının tersini yapar, yani hangi MAC adresinin hangi IP adresine tekabül ettiğini bulur.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Arp maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

arp arp
2008-09-09T00:00:00+03:00 · Arp
Arp haritadaki konumu.
Arp haritası
Arp
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı arp haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar