arp

== ARP nedir ? ==RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce'' Address Resolution Protocol'', yani ''Adres Çözümleme Protokolü''), bir TCP/IP ağında IP adresleri ile MAC adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir. > arp -a Interface: 192.

ARP (türkçe) anlamı
1. Dik tutularak parmakla çalınan
2. üç köşeli ve telli
3. büyük çalgı.
ARP (türkçe) ingilizcesi
1. protocol that translates IP addresses into the Ethernet addresses used by local area networks (Computers),
ARP (türkçe) almancası
1. Harfe
}

ARP nedir ?RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce 'Address Resolution P'rotocol, yani Adres Çözümleme Protokolü), bir TCP/IP ağında IP adres ile MAC adres arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini öğrendiğinde bunu daha sonra sorma ihtiyacı duymamak için ARP önbelleğine koyar, Windows, Linux ve MacOS'ta bu liste arp -a komutu ile görülebilir.

 > arp -a


 Interface: 192.168.1.17 --- 0x20005
 Internet Address  Physical Address  Type
 192.168.1.1   00-07-3a-b3-22-3c  dynamic


ARP mesajlarıARP'da iki mesaj kullanılır:

 • ARP isteği: bu mesaj, "şu IP adresinin sahibi kim ise şu IP adresine bildirsin" içeriğine sahiptir. Mesajı gönderen MAC adresi olarak gönderen makinenin MAC adresi, mesajın alıcı olan MAC adresi olarak ise tüm cihazlara yayın (broadcast) adresi olan FF:FF:FF:FF:FF:FF yazılır.


 • ARP yanıtı: deminki mesajı alan makine, gönderene "o IP adresinin sahibi benim" cevabı yollar.


Mutlaka bakınızRARP (İngilizce 'Reverse ARP''', yani Ters ARP) ise ARP'ın yaptığının tersini yapar, yani hangi MAC adresinin hangi IP adresine tekabül ettiğini bulur.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki arp maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

arp nerede?

arp haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Apoptygma Berzerk tarafından söylenen arp adlı şarkının sözleri.drag me through the vaporous void,
prevent this misery
stay until the end inside of me
drag me through the vaporous void,
prevent this misery
take me to the place where i can see you

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Arp

  == ARP nedir ? ==RFC 826 dosyasında tanımlanmış olan ARP (İngilizce'' Address Resolution Protocol'', yani ''Adres Çözümleme Protokolü''), bir TCP/IP ağında IP adresleri ile MAC adresleri arasındaki bağı yapmak için kullanılır. Bir makine diğer bir makinenin MAC adresini ...

  ARP 2600

  1970 ile 1980 arasında sadece 3000 adet üretilmis bir sentezleyici(synthesizer).

  Jean Arp

  Hans Arp olarak da bilinir. (d. 16 Eylül 1887, Strasburg, Almanya - ö. 7 Haziran 1966, Basel, İsviçre)

  Arp 276

  Arp 276, Koç takımyıldızı yönünde NGC 935 ve IC 1801 etkileşen gökada çifti.

  Arp 299

  Arp 299 (ayrıca IC 694 ve NGC 3690 olarak da bilinir), Büyük Ayı takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 134 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir gökada çifti.

  Arp 107

  Arp 107, Küçük Aslan takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 450 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan etkileşen bir gökada çifti. Gökadalar, çarpışma ve birleşme sürecindedirler.

  Arp 21

  Arp 21, Küçük Aslan takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak uzaklıkta bulunan üç kollu bir sarmal gökadadır. Arp 21, oldukça nadir bulunan üç sarmal kola sahip alışılmadık ve karmaşık bir gökadadır.

  Arp 240

  Arp 240, Başak takımyıldızı bölgesinde yaklaşık 300 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan, benzer kütle ve büyüklüğe sahip NGC 5257 ile NGC 5258'den oluşan bir gökada çiftidir. Her iki gökada da William Herschel tarafından 13 Mayıs 1793 tarihinde keşfedilmiştir. ...

  Arp 256

  Arp 256 Balina takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 340 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan ve etkileşim halinde olan bir gökada çifti. Her iki gökadanın da şekilleri etkileşim sonucunda çok bozulmuştur.

  Arp 261

  Arp 261 Terazi takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 79 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan etkileşim halindeki bir gökada çifti. Arp 261'in sıradışı kaotik yapısı, iki gökadanın yavaş hareket eden ama son derece yıkıcı, yakın karşılaşmasının etkileri sonucu ...

  Arp 272

  NGC 6050A (sol) ve NGC 6050B (sağ) Hubble Uzay Teleskobu fotoğrafı.

  Arp 273

  Arp 273, Andromeda takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 300 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan etkileşen gökada çifti. Birbirlerinden 100,000 ışık yılı uzakta bulunan çift, ilk defa Halton Arp tarafından 1966 yılında derlenen Tuhaf Gökadalar Atlası'nda ...