Astronom

Astronom

→"Yıldız bilimci" sözcükleri bu sayfaya yönlendirilmiştir. İncil'deki Yıldız bilimciler için, Müneccim Krallar sayfasına bakınız.

ASTRONOM (almanca) türkçe anlamı

1. i. gök bilimci (m)

ASTRONOM (türkçe) anlamı

Gök bilimci.

ASTRONOM (türkçe) anlamı

2. astronomi bilgini
3. gökbilimci

Astronom (almanca) ingilizcesi

1. (der) n. astronomer
one who studies celestial bodies,

ASTRONOM (türkçe) ingilizcesi

2. [Astronom (der) ]n. astronomer
3. one who studies celestial bodiesn. astronomer
4. one who studies celestial bodies,

Astronom (almanca) fransızcası

1. n. astronome (mf)

ASTRONOM (türkçe) almancası

1. Astronom
thumb|right| Galilei, teleskobik astro­nominin kurucularından olan İtalyan astronom.] Bir astronom ya da astrofizikçi, astronomi ya da astrofizik üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapan biliminsanıdır.

Tarih öncesi çağlardan bu yana gökyüzü, dünyanın her yerindeki kültürlerden insanların ilgisini çekmiştir. Bu kültürlerden bazıları, birbirinden bağımsız olarak, gökyüzündeki cisimlerin gözlemlenmesine kendini adamış olan katip veya rahiplere destek vermeye başlamışlardır. Gezegenlerin hareketlerinin gözlemlenmesi ve gelecekteki hareketlerinin tahmini antik astronominin başlıca uğraşı olmuştur. Batıda, astronominin antik Mezopotamya`da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Babil kayıtları üzerine yakın zamanda yapılan araştırmalar, bunların kusursuz olduğunu olduğunu göstermektedir.

Yaklaşık 1750`lerden önce, astroloji ile astronominin birbirine çok yakın kabul edildiğinin anlaşılması önemlidir. Kimi yer ve zamanlarda, bu ikisine aynı gözüyle bakılmıştır.

Diğer pek çok bilim alanında çalışan kimselerden farklı olarak astronomlar, üzerinde çalıştıkları cisimlerle temas kuramaz. Bunun yerine, keşif yapmak için detaylı gözlemlere başvururlar. Genel olarak astronomlar, gözlem yapmak için teleskop ya da diğer görüntüleme ekipmanları kullanırlar.

KaynakçaAyrıca bakınız} }Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Astronom maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar