Avlu

Avlu

Avlu, yapıların orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık ya da kapalı olan geniş bölümdür. Mimarlıkta atriyum olarak da adlandırılır.

AVLU (türkçe) anlamı

1. Bir yapının veya yapı grubunun ortasında kalan üstü açık
2. duvarla çevrili alan
3. hayat (II):
O dar
4. o şekilsiz avluya bir masa
iki sandalye koydu.- M. ޞ. Esendal.

AVLU (türkçe) anlamı

5. bir yapının ya da yapı grubunun ortasında kalan üstü açık
6. duvarla çevrili alan
7. havlu
8. hayat

AVLU (türkçe) ingilizcesi

1. n. courtyard
2. court
3. dooryard
4. forecourt
5. quad
6. quadrangle
7. yard
8. atrium
9. Garth

AVLU (türkçe) fransızcası

1. cour [la]
2. préau [le]
3. vestibule [le]

AVLU (türkçe) almancası

1. n. Hof
2. Innenhof
3. Vorhalle
thumb|Avlulu yapı planı

Avlu, yapıların orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık ya da kapalı olan geniş bölümdür. Mimarlıkta atriyum olarak da adlandırılır. Türk mimarîsinde avlular genelde üstü açık şekilde bırakılır. Eve giriş kapısı avluya açılır. Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu`da görülen avlu geleneği genellikle önemli kişilerin evlerinde görülür. Birçok avluda süs havuzu bulunur. Avlular çocukların oyunlar oynadığı, yaz günlerinde yemeklerin yendiği, eğlencelerin düzenlediği yerlerdir. Törenler avluda düzenlenir, dinî bayramlarda kurban, avluda kesilir. Avrupa mimarlığında avluların üzerinin cam ile kapatıldığı da olur.

Avlu (atriyum) terimi sadece ev için değil, fabrika ve alışveriş merkezlerindeki orta boşluklar için de kullanılır. Bu tür alanlarda merdivenler, asansörler, ana giriş kapısı avluya açılır.

thumb|left|Avlulu yapı thumb|right|Bir alışveriş merkezinin atriyumuKaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Avlu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar