Avogadro Kanunu

Belli sıcaklıkta bir gazın, sabit basınç altında mol sayısı-hacim ve sabit hacimde iken mol sayısı-basınç ilişkisini açıklar

Aynı sıcaklık ve basınça bulunan gazların hacimleri eşitse mol sayılarıda eşittir. Sabit basınç ve sıcaklık altında, gazın hacmi ve hazın mol sayısı doğru orantılı ise buna Avogadro kanunu denir. Sıcaklık sabit iken, sabit basınç altında mol sayısı-hacim ve sabit hacimde mol sayısı-basınç verilerini içeren çizelgelerden, V=k(TP).n ve V=k’(TV).n bağıntıları türetilir. Normal şartlarda 1 mol ideal gazın hacmini veren formu ile Avogadro Kanunu ifade edilir. Gerçek gazların normal şartlardaki mol hacimlerini içeren çizelgelerden her gazın ideal gaza ne kadar yakın/uzak olduğu irdelenir. Avogadro Kanununun hacimler ve basınçlar ile ilgili genel ifadeleri irdelenir.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Avogadro Kanunu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar