Balta

Balta

Balta, on binlerce yıldır odunu kesmek, şekillendirmek ve parçalamak için; savaşlarda silah olarak veya seramonilerde gösterişli bir sembol olarak kullanılan bir alettir. Baltaların birçok formu vardır; ama hemen hepsi temel olarak bir baş ve bir saptan oluşurlar.

BALTA (türkçe) anlamı

1. kesmek
2. yarmak
3. yontmak gibi işlerde kullanılan ağaç saplı
4. demir araç
5. nacak

BALTA (türkçe) ingilizcesi

1. [Balta]n. overturn
2. thrust
3. pushn. axe
4. ax
5. broad axe
6. chopper
7. hatchet
8. cleaver

BALTA (türkçe) fransızcası

1. hache [la]

BALTA (türkçe) almancası

1. n. Axt
2. Beil
Balta, on binlerce yıldır odunu kesmek, şekillendirmek ve parçalamak için; savaşlarda silah olarak veya seramonilerde gösterişli bir sembol olarak kullanılan bir alettir. Baltaların birçok formu vardır; ama hemen hepsi temel olarak bir baş ve bir saptan oluşurlar. Baltaların en erken dönemdeki örnekleri, tahtadan bir sapa tutturulmuş taşlarla yapılmıştır. Daha sonraları işleme teknikleri geliştikçe bakır, tunç, demir ve çelik baltalar da yapılmıştır. Balta aslında eğik düzlem kullanılarak oluşturulmuş basit bir makinedir. Balta başının eğimli yüzeyleri sayesinde odunu kesmek için gereken kuvvet azaltılmış olur. }

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Balta maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

balta balta
2008-09-09T00:00:00+03:00 · Balta
Balta haritadaki konumu.
Balta haritası
Balta
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı balta haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar