Bayram

Bayram

BAYRAM Dini ve milli bakımdan ehemmiyeti olan, milletçe her sene kutlanan gün veya günler. Bayram kelimesinin çok eskilerde kullanıldığına dair elde bir delil yoktur. Ancak İslamiyetten sonra bayram manasına gelen "iyd" kullanılmıştır. Her yıl Müslümanların sevinçli neşeli günleri tekrar geldiği için böyle günlere iyd, yani bayram denilmiştir. İslamiyetten önce kavimler, devletler kendi inanç, örf ve adetlerine göre belli günleri kendileri için kutsa

BAYRAM (türkçe) anlamı

1. Bir dinde mübarek addolunan gün.

BAYRAM (türkçe) anlamı

2. ulusal ya da dinsel bakımdan önemi olan ve kutlanan gün ya da günler.
3. bir kuruluş yıldönümünü ya da olayı kutlamak amacıyla yapılan gösteri ve eğlencelerin tümü.
4. sevinç
neşe.

BAYRAM (türkçe) anlamı

5. (Türkçe) Erkek ismi 1. Neşe ve sevinç günü. Dini bakımdan hususi değeri olan ve milletçe kutlamalar yapılan gün veya günler.

BAYRAM (türkçe) ingilizcesi

1. [Bayram] adj. holiday
2. festal
3. n. holiday
4. holidays
5. festival
6. feast
7. fete
8. fiesta
9. gala

BAYRAM (türkçe) fransızcası

1. fête [la]

BAYRAM (türkçe) almancası

1. n. Beiram
2. Bairam
3. Feiertag
4. Fest
Kelimenin aslı bazram veya badramdır. Terim olarak yılın belli gününde, günlerinde kutlanan geleneksel ve toplumsal sevinç. Bayramlar iki ana kola ayrılır:

1. Dini bayramlar (Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı vb.)

2. Resmi ulusal bayramlar (Cumhuriyet Bayramı,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı,30 Ağustos Zafer Bayramıvb.).

3. Etnik ve uluslararası bayramlar (1 Mayıs vb.)

Deyimler:

Bayram yeri, bayramlık, eski bayramlar, bayramlaşmak, bayram ayı, bayram etmek, bayram havası, bayram koçu gibi, bayram şekeri, iki bayram arası, bayram tekbirleri, bayramda seyranda, bayramdan bayrama, bayramüstü, bayram değil seyran değil.

Etnik veya mezheplere özgü kutlamalara şenlik denir, bunları bayramdan ayıran ulusal veya toplumsal olmamasıdır. Hıdrellez, Ertuğrul Gazi Şenlikleri gibi.

Dini bayramlar ay takvimine göre kutlanır. Bu nedenle her yıl 10 gün öne gelir ve dolayısıyla bir bayram günü bir insan ömründe yaza, kışa, sonbahara, ilkbahara gelecektir. Dini bayramlarda da resmi yerler kapalıdır, ulusal bayramlarda da.

Bayram öncesi evlerde temizlik yapılır, çocuklara bayramlık alınır. Bayram gezmesi ve ziyaretleriyle, akrabalar ziyaret edilir, dargınlar barışır, yaşlılara genç olanlar ziyarete gider. Bayramda tatlı, şeker ikramı adettendir, Ramazan Bayramı'nın bir adı da Şeker Bayramı olmuştur. Bayramda mezarlık ziyaretleri de adettendir.

Ulusal bayramlar, kurtuluş bayramlarında ise, resmigeçit yapılır. Tarihsel coşku ve anlam konuşmaları kutlamalarla devam eder. Etnik ve uluslararası bayramlarda halk dansları ve festivaller düzenlenir. 1 Mayıs, Nevruz ve Hıdrellez, Mesir bayramları bu tür bayramlardır.
bayram bayram
2010-11-22T20:22:36+02:00
Bayramlar birlik ve beraberliğimizi arttırır.Küsler barışır,küçükler büyüklere el öpmeye giderler.Tıpkı ramazan bayramına benzemektedir.bir tek özelliği kurban kesmektir kurban etleri yoksullara,akrabalara,ve komşulara dağıtılır bu sırada hem sevap hem de kurban bayramının tadını çıkarmış oluruz.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar