bayram

BAYRAM Dini ve milli bakımdan ehemmiyeti olan, milletçe her sene kutlanan gün veya günler. Bayram kelimesinin çok eskilerde kullanıldığına dair elde bir delil yoktur. Ancak İslamiyetten sonra bayram manasına gelen "iyd" kullanılmıştır. Her yıl Müslümanların sevinçli neşeli günleri tekrar geldiği için böyle günlere iyd, yani bayram denilmiştir. İslamiyetten önce kavimler, devletler kendi inanç, örf ve adetlerine göre belli günleri kendileri için kutsa

BAYRAM (türkçe) anlamı
1. Bir dinde mübarek addolunan gün.
BAYRAM (türkçe) anlamı
2. ulusal ya da dinsel bakımdan önemi olan ve kutlanan gün ya da günler.
3. bir kuruluş yıldönümünü ya da olayı kutlamak amacıyla yapılan gösteri ve eğlencelerin tümü.
4. sevinç
neşe.
BAYRAM (türkçe) anlamı
5. (Türkçe) Erkek ismi 1. Neşe ve sevinç günü. Dini bakımdan hususi değeri olan ve milletçe kutlamalar yapılan gün veya günler.
BAYRAM (türkçe) ingilizcesi
1. [Bayram] adj. holiday
2. festal
3. n. holiday
4. holidays
5. festival
6. feast
7. fete
8. fiesta
9. gala
BAYRAM (türkçe) fransızcası
1. fête [la]
BAYRAM (türkçe) almancası
1. n. Beiram
2. Bairam
3. Feiertag
4. Fest
Kelimenin aslı bazram veya badramdır. Terim olarak yılın belli gününde, günlerinde kutlanan geleneksel ve toplumsal sevinç. Bayramlar iki ana kola ayrılır:

1. Dini bayramlar (Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı vb.)

2. Resmi ulusal bayramlar (Cumhuriyet Bayramı,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı,30 Ağustos Zafer Bayramıvb.).

3. Etnik ve uluslararası bayramlar (1 Mayıs vb.)

Deyimler:

Bayram yeri, bayramlık, eski bayramlar, bayramlaşmak, bayram ayı, bayram etmek, bayram havası, bayram koçu gibi, bayram şekeri, iki bayram arası, bayram tekbirleri, bayramda seyranda, bayramdan bayrama, bayramüstü, bayram değil seyran değil.

Etnik veya mezheplere özgü kutlamalara şenlik denir, bunları bayramdan ayıran ulusal veya toplumsal olmamasıdır. Hıdrellez, Ertuğrul Gazi Şenlikleri gibi.

Dini bayramlar ay takvimine göre kutlanır. Bu nedenle her yıl 10 gün öne gelir ve dolayısıyla bir bayram günü bir insan ömründe yaza, kışa, sonbahara, ilkbahara gelecektir. Dini bayramlarda da resmi yerler kapalıdır, ulusal bayramlarda da.

Bayram öncesi evlerde temizlik yapılır, çocuklara bayramlık alınır. Bayram gezmesi ve ziyaretleriyle, akrabalar ziyaret edilir, dargınlar barışır, yaşlılara genç olanlar ziyarete gider. Bayramda tatlı, şeker ikramı adettendir, Ramazan Bayramı'nın bir adı da Şeker Bayramı olmuştur. Bayramda mezarlık ziyaretleri de adettendir.

Ulusal bayramlar, kurtuluş bayramlarında ise, resmigeçit yapılır. Tarihsel coşku ve anlam konuşmaları kutlamalarla devam eder. Etnik ve uluslararası bayramlarda halk dansları ve festivaller düzenlenir. 1 Mayıs, Nevruz ve Hıdrellez, Mesir bayramları bu tür bayramlardır.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Bayram Günü

  ''Bayram Günü'' (Fransızca özgün adı: ''Jour de fête''), Jacques Tati'nin yönettiği 1949 Fransa yapımı satirik komedi filmidir. Bu film Türkiye'de Mart 1991'de 10. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde yönetmenin diğer filmleriyle birlikte gösterilmiştir. Film İngilizce ...

  Milli Bayram

  Milli bayram, bir ülkede kutlanan ulusal içerikli bayramlara verilen addır. Amerikan Bağımsızlık Günü, Cumhuriyet Bayramı, Kanada Günü ve Dominyon Günü buna örnek verilebilir. Genelde milliyetçi bir içeriğe sahip olan bu bayramlar; o ülkenin ulusal bağımsızlık savaşını ...

  Ulusal Bayram

  Millî bayram, bir ülkede kutlanan ulusal içerikli bayramlara verilen addır. 30 Ağustos Zafer Bayramı, Amerikan Bağımsızlık Günü, Cumhuriyet Bayramı, Kanada Günü buna örnek verilebilir.

  Bayram Recepi

  Bayram Recepi (1954 - .... ) Bayram Recepi, 17 Kasım 2001�de gerçekleştirilen seçimlerin ardından, 4 Mart 2002�de Kosova�nın ilk başbakanı oldu. Kosova Demokratik Partisi�nin (KDP�nin) üst düzey bir yetkilisi olan Recepi, partisinin seçimde ikinci ...

  Haşim Bayram

  Haşim Bayram (1951 - .... ) 1951 yılında Karaman'da doğan Haşim Bayram, ilk ve orta öğrenimini Kazım Karabekir'de, lise öğrenimini de Akşehir İlköğretim Okulu ve Ankara Yüksek Öğretmen Hazırlık sınıflarında tamamladı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya ...

  Bayram Mecit

  Bayram MECİT (1961 - .... ) 1961 yılında Ankara’da doğan Bayram Mecit, 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Metalurji Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1988 yılında Körfez Dökümcülük’de, 1988-1993 yıllarında TALTUR-AŞ’de çalışan Mecit, 1993-1995 yılları ...

  Bayram Paşa

  İstanbul’un Davutpaşa semtinde doğan ama doğum tarihi bilinmeyen Bayram Paşa’nın babasının adı Kurd Ağa, ailenin menşei ise Amasya’nın Ladik kasabası olarak geçiyor.

  Hacı Bayram Veli

  Hacı Bayram Veli 1352 - 1429 tarihleri arasında yaşamış olan Türk, mutasavvıf. Bayramilik Tarikatını kurmuş, Tanrı'nın insan gönlünde görünüş alanına çıktığı inancını savunmuştur. Gerçek adı Numan olan Hacı Bayram Veli, Ankara yakınlarında Solfasol köyünde ...

  Bayram Meral

  Bayram Meral Türk-İş eski Genel başkanı.1941'de Erzurum'da doğdu. Lise öğreniminin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı İşletmeleri ve Devlet Demiryolları'nda çalıştı.

  Hacı Bayram Veli Camii

  Hacı Bayram Veli Camii, Ankara'nın Ulus semtinde Augustus Tapınağı'nın bitişiğindedir. İlk yapılış tarihi 831 H. (1427/28) olan cami bugünkü haliyle 17. ve 18. asır camilerinin karakterlerini taşır.

  Hacı Bayram Türbesi

  Hacı Bayram Türbesi 1429 yılına tarihlenen türbe, caminin mihrap duvarına bitişiktir.Kare planlı, sekizgen tamburlu ve üzeri kurşun kubbe ile örtülü bir yapıdır. Ön cephe mermerdir.

  Hacı Bayram-ı Veli

  Hacı Bayram-ı Velî On dördüncü ve on beşinci yüzyıllarda Anadolu’da yetişmiş olup, Fatih Sultan Mehmed Hanın İstanbul’u fethedeceğini müjdeleyen büyük velî. İsmi, Nûmân bin Ahmed, lakabı Hacı Bayram’dır. 1352 (H.