Bebek, İstanbul Beşiktaş'ta bir semt. Osmanlı döneminde Bebek'e ve Bebek adının kökenine ait ilk bilgiler İstanbul'un fethinin hemen öncesine gider. II.

BEBEK (türkçe) anlamı

1. meme ya da kucak çocuğu.
2. plastik
3. tahta
4. bez vb. den yapılan bebek biçiminde oyuncak.
sevgi seslenişi olarak kullanılır.

BEBEK (türkçe) anlamı

5. 1 . Meme veya kucak çocuğu.
6. 2 . Plastik
7. tahta
8. bez vb.nden yapılan insan biçiminde oyuncak:
9. Yarın seni bonmarşeye götüreceğim
10. beğendiğin bebeği alacağım.- H. E. Adıvar.
11. 3 . Göz bebeği:
12. Uzun kirpikli gözleri sık sık açılıp kapanıyor
13. bebekleri daima hareket ediyordu.- P. Safa.
14. 4 . ünlemSevgi bildiren bir seslenme sözü.
15. Atasözü
16. deyim ve birleşik fiiller
17. bebek beklemek
18. bebek gibi

BEBEK (türkçe) ingilizcesi

1. [Bebek] adj. baby
2. infant
3. infantile
4. n. baby
5. infant
6. babe
7. doll
8. cookie
9. cooky

BEBEK (türkçe) fransızcası

1. bébé [le]
2. poupon [le]
3. (oyuncak) poupée [la]

BEBEK (türkçe) almancası

1. n. Hampelmann
2. Kleine
Bebek, İstanbul Beşiktaş'ta bir semt. Osmanlı döneminde Bebek'e ve Bebek adının kökenine ait ilk bilgiler İstanbul'un fethinin hemen öncesine gider. II. Mehmed'in (Fatih) Rumeli Hisarı'nın yapımı ve kuşatma sırasında asayişi sağlamak üzere buraya Bebek Çelebi adlı veya lakaplı bir bölükbaşı tayin ettiğini; Bebek Çelebi'nin semtte bir köşk ve bir bahçe kurduğunu, ölümünden sonra semtin onun adıyla anıldığını yazmaktadır. 18. yüzyıl sonundan 19. yüzyıl ortalarına kadar olan dönemi kapsayan Bostancıbaşı Defterleri'nden, Arnavutköy iskelesinden Rumelihisarı'na uzanan bu sahilde, şeyhülislam, Rumeli kazaskeri, reisülküttab, hekimbaşı gibi devlet ricalinin, birkaç nesil aynı ailenin elinde kalmış ya da kalacak olan 40 kadar sahilsaray ile bahçelerinin bulunduğu anlaşılmaktadır.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Bez Bebek

  Bez Bebek, Eylül 2007'de FOX'da yayına başlayan Türk yapımı fantastik komedi çocuk dizisi. Dizinin yapımcısı Nilgün Sağyaşar, yönetmeni ise Serpil Kurtça'dır.

  Oyuncak Bebek

  Bebek, ufak çocuk (bebek) ya da herhangi bir yaştaki insan model alınarak bez, kil, tahta ya da plastikten yapılan çocuk oyuncağı. Vudu gibi kimi inançlarda büyü amaçlı olarak da kullanılır. Örneklerine bütün dünya halklarında rastlanır.

  Ani Bebek Ölümü Sendromu

  Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) Hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin beklenmedik bir şekilde ve nedeni otopsi ile de açıklanamayan ölümüdür.İki hafta ila 12 ay arası çocuklarda; sıklıkla 2.-4. aylarda görülür. 6. aydan sonra görülme sıklığı azalır.İlk yaştaki ...

  Bebek Nasıl Beslenmeli

  Bebek nasıl beslenmeli?Tüm bebekler ilk 4-6 ayda sadece anne sütü ile beslenmelidirler. Anne sütü ile bebeğin tüm besin gereksinimleri karşılanır. Bu dönemde su dâhil hiç bir ek besin verilmemelidir.

  Bebek (çocuk)

  Bebek, bir insanın en küçük hali olan doğum anından itibaren yürüme dönemine kadar olan zaman diliminde aldığı isimdir. Yeni doğmuş olan bir bebek her açıdan anne ve babasına muhtaçtır.

  Bebek Dostu Hastane

  Anne sütünü teşvik programları çerçevesinde temel amaç hastane doğumlarını kapsayacak şekilde anneleri doğum öncesi dönemde hazırlamak, doğumdan hemen sonra (ilk yarım saat içinde) emzirmeye başlaması ve hastaneden taburcu olduktan sonra da sağlık personeli tarafından ...

  Pilli Bebek

  Pilli Bebek, özellikle 1990`lı yıllarda popüler olan Türk rock grubudur.

  Bebek, Beşiktaş

  Bebek, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde, Boğaziçi'nin Avrupa yakasında semt.

  Bebek, İstanbul

  Bebek, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde, Boğaziçi'nin Avrupa yakasında semt.

  Kara Delikler Ve Bebek Evrenler (kitap)

  Kara Delikler ve Bebek Evrenler ya da özgün adıyla Black Holes and Baby Universes and Other Essays, Profesör Stephen W. Hawking'in bir popüler bilim kitabıdır.

  Mavi Bebek

  Mavi bebek sendromu (ve ya basitçe mavi bebek) siyanotik (kandaki oksijenin az olması durumu) durumdaki bir yenidoğan için halk arasında kullanılan terimdir.

  Mavi Bebek Ameliyatı

  Mavi bebek sendromu (ve ya basitçe mavi bebek) siyanotik (kandaki oksijenin az olması durumu) durumdaki bir yenidoğan için halk arasında kullanılan terimdir.

  Bebek, Adıyaman

  Bebek, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.