Bergamot

Bergamot (''Citrus bergamia''), turunçgiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan'dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renklidir.

BERGAMOT (inglizce) türkçe anlamı
1. i. bergamot
2. bergamot esansı
BERGAMOT (türkçe) anlamı
3. turunçgillerden bir ağaç (citrus bergamia).
4. bu ağacın
5. kabuklarından reçel yapılan ve esans çıkarılan meyvesi.
1. n. citrus tree
2. fruit from this tree
3. variety of pear
4. any of a number of plants of the mint family
5. n. bergamot
6. citrus tree
7. fruit from this tree
8. variety of pear
9. any of a number of plants of the mint family
10. n. bergamot
11. citrus tree
12. fruit from this tree
13. variety of pear
any of a number of plants of the mint family,
BERGAMOT (türkçe) ingilizcesi
14. n. citrus tree
15. fruit from this tree
16. variety of pear
17. any of a number of plants of the mint family
18. n. bergamot
19. citrus tree
20. fruit from this tree
21. variety of pear
22. any of a number of plants of the mint family
23. n. bergamot
24. citrus tree
25. fruit from this tree
26. variety of pear
27. any of a number of plants of the mint family,
BERGAMOT (türkçe) fransızcası
1. bergamote [le]
BERGAMOT (türkçe) almancası
1. n. Bergamotte
Bergamot (ingilizce) italyancası
1. s. bergamotto (tipo di arancia la cui buccia è usata in profumeria)
Bergamot (ingilizce) ispanyolcası
1. s. bergamota
2. bergamonte
3. bergamoto (tipo de lima o naranja)
Bergamot (ingilizce) portekizcesi
1. s. beergamota (tipo de pêra)
Bergamot (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. bergamot (soort sinaasappel)
Bergamot (Citrus bergamia), turunçgiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan'dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renklidir.

Türkiye'de yetiştiği yer: Mersin bölgesidir. Meyve kabuklarından sıkma usulü ile Bergamut esansı elde edilmektedir. Yeşilimtrak sarı renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır. Parfümeri (ıtriyat) sanayisinde kullanılmaktadır.

Usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir. Koku vermesi için bazen çaylara da karıştırılır. Çay sektöründe kullanılan aromasına Earl Grey aroması ismi de verilir. Ayrıca reçeli de yapılır.


Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Bergamot maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Bergamot Ağacı

  BERGAMOT AĞACI (Citrus aurantium varyete bergamia); Alm. Bergamot Orange, Fr. Bergamote, İng. Bergamot. Familyası: Sedefotugiller (Rutaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Antalya bölgesi. Ortalama 4 m boyunda bir ağaç. Esas vatanı Batı Hindistan’dır. Yaprakları uzun ve koyu ...

  Bergamot

  Bergamot (''Citrus bergamia''), turunçgiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan'dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, ...

  Narenciye

  Narenciye Familyası: Turunçgiller (Rutaceae), Türkiyede yetiştiği yerler: Güney, Güneybatı ve Kuzeydoğu Karadeniz bölgeleri. Vatanı Çin ve Hindistan olan, fakat bugün hemen hemen ılıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen, yaprak dökmeyen, uçucu ...

  Kolonya

  Kolonya Hoş kokulu esansların (eterik yağların) alkolde (ispirtoda) çözünmesiyle elde edilen alkol-esans çözeltisi. Koku verici uçucu madde olarak bergamot, limon, lavanta, biberiye, turunç çiçeği yağı vb esanslar kullanılır. Hemen hemen bütün kolonyalar, kokulu maddelerin ...

  Misket Limonu

  Misket limonu (diğer adıyla: "Lim", diğer bir deyişle “limon”, “misket limonu” ya da “küçük limon”, Arapçadan ليمون laymūn ve Farsçadan ليمو límu) koyu yeşil bir renge sahiptir, citrus ailesinden gelir ve limondan fark edilir oranda küçüktür. Bergamot ...

  Earl Grey (çay)

  Earl Grey çayı, turunçgiller familyasından bergamot meyvesinin kabuğundan çıkarılan rayihalı yağla tat verilen çay harmanı. Çay, adını 19. yüzyıl Britanya başbakanlarından 2. Earl Grey'den almıştır.

  Kamkat

  Doğu Asya ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Biçimi tıpkı limona, rengiyse tıpkı portakala benzer.

  Bergamut

  Bergamot (Citrus bergamia), sedef otugiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan'dır.

  Citrus Bergamia

  Bergamot (Citrus bergamia), sedef otugiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas vatanı Batı Hindistan'dır.

  Majistral İlaç

  Eczanelerde hazır bulunmayan fakat doktor tarafından reçeteye yazılmış formüle göre eczanelerde eczacılar tarafından hazırlanan ilaçlara Majistral İlaç denir. Günümüzde pek çok ilacın Müstahzar formları eczanelerde bulunduklarından giderek yapımı azalmıştır. Majistral ...

  Gıda Katkı Maddeleri Listesi

  Not: Gıda katkıları listesi ile aynı değildir.

  Reggio Calabria Ili

  Reggio Calabria ili ; (İtalyanca: ''Provincia Regionale di Reggio Calabria''; antik adiyla:''Calabria Ulteriore Prima'') guney İtalya'da Calabria Bölgesinde yer alır. Bu ilin merkezi Reggio Calabria'dır.