Bora

Bora, Kaideye Monteli Stinger projesi kapsamında deniz taşıtları için alçak irtifa hava savunma sistemi olarak geliştirilen, ısıya güdümlü stinger füzesini ana silah olarak kullanan öz savunması için 12,7 mm Makinalı tüfek kullanan 4 adet stinger füzesi taşıyan sistem.

BORA (almanca) türkçe anlamı

1. bora

BORA (fransızca) türkçe anlamı

2. [la] bora

BORA (türkçe) anlamı

genellikle arkasından yağmur getiren sert ve geçici yel.

BORA (türkçe) anlamı

Genellikle arkasından yağmur getiren sert rüzgâr:
Müthiş bir bora atlatmışlardı.- S. F. Abasıyanık.

BORA (türkçe) anlamı

3. (İtalyanca) Erkek ismi - Araziden çıkan şiddetli rüzgar.

Bora (almanca) ingilizcesi

n. northeastern cold wind,

Bora (fransızca) ingilizcesi

n. bora,

BORA (türkçe) ingilizcesi

1. n. northeastern cold wind
2. n. bora
3. n. bora,

BORA (türkçe) fransızcası

1. [la] bora

BORA (türkçe) almancası

1. n. Gewitter
2. Orkan
3. Windstoß

Bora (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. wind : koude wind
Bora, Kaideye Monteli Stinger projesi kapsamında deniz taşıtları için alçak irtifa hava savunma sistemi olarak geliştirilen, ısıya güdümlü stinger füzesini ana silah olarak kullanan öz savunması için 12,7 mm Makinalı tüfek kullanan 4 adet stinger füzesi taşıyan sistem. == Genel Bilgiler == Atılgan ve Zıpkın Kaideye Monteli Stinger (KMS) sistemleri ile kara konuşlu hava savunmasındaki kabiliyetlerini tüm dünyaya kabul ettiren Türkiye'nin en büyük savunma sanayi firmalarından ASELSAN, bu alandaki tecrübesini bir adım daha ileri götürerek KMS sistemini bu sefer Bora adıyla deniz platformları uyarladı. Yüksek hassasiyette nişan ve atış hattı stabilizasyonuna sahip olan Bora, konuşlandırıldığı geminin manevralarından kaynaklanan titreşim ya da bozuntuları aldırmadan hedef takibi ve ateşleme işlevlerini gerçekleştirebiliyor. Hedef bilgilerini üzerine monte edildiği gemi dışında herangi bir gemiden ya da harekât merkezinden de alabilen sistem, ayrıca termal ve gün ışığı TV kameralardan oluşan pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları ile bilgisayarına sahip Bora, 4 veya 8 adet atışa hazır IR güdümlü Stinger füzesine mevcuttur. == Görevi == Fırkateyn, Hücumbot gibi su üstü platformlarının alçak irtifa hava savunmalarını sağlamaktır. == Teknik Veriler == * Üretici Firma: ASELSAN * Üretici Ülke: * Tipi:Kisa Menzilli Hava Savunma Füzesi * Güdüm Sistemi: IR Güdümlü * Harp Başlığı: 3 kg Parça Tesirli Yüksek İnfakli * Azami Etkili Menzili: 6 km * Hızı: 1 Mach * İtki Tipi: Katı Yakıtlı rocket Motoru * Uzunluk: 1,5 m * Çap: 70 mm * Ağırlık: 10,1 * Füze kapasitesi: 4 ila 8 Stinger Füzesi * Öz savunma: 12,7 mm Makinalı tüfek * Hedef Belirleme: Günışığı ve Termal Kameralar ile pasif hedef arama, izleme, Lazer Mesafe Bulucu, Otomatik Hedef İzleme.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Bora maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar