Bot

Bot, bilişim dünyasında "robot" anlamında kullanılan yaygın bir terimdir. Pekçok bilgisayar işlemini yarı-otomatik olarak yapabilen robotlar bilişimin tüm alanlarında kullanılır. En ünlü oldukları alan, arama motorları tarafından kullanıldıkları endeksleme teknolojisidir.

BOT (fransızca) türkçe anlamı

1. sakat

BOT (türkçe) anlamı

2. küçük tekne.ağaç
3. plastik ya da kauçuktan yapılmış küçük sandal.uzun konçlu
4. kapalı ayakkabı.

Bot (fransızca) ingilizcesi

1. (m) n. bot
2. robot
program that simulates a user in a MUD game or in a group chat on the Internet (Computers),

BOT (türkçe) ingilizcesi

3. n. robot
4. program that simulates a user in a MUD game or in a group chat on the Internet (Computers)
5. parasitic larva of a botflyn. bot
6. robot
7. program which simulates a user in a MUD game or in a group chat on the Internet (Computers)v. offer
8. bid
9. propose
10. offer a price
11. present
12. put forward
13. submit
14. present or sacrifice as an act of worship,

BOT (türkçe) fransızcası

1. sakat

Bot (ingilizce) almancası

1. n. Bot
2. Roboter (ein Programm
3. das einen User in einem MUD-Spiel oder einem Chat simuliert)

Bot (ingilizce) italyancası

1. s. robot
2. file d'immaginazione usato nell'interfaccia MUD o nelle conversazioni su Internet

Bot (ingilizce) ispanyolcası

1. s. (inform.) abreviatura de robot
2. programa que corre automáticamente
3. sin intervención humana
4. hay dos tipos de robots los agentes y los spiders (buscadores en el Internet)

Bot (ingilizce) portekizcesi

1. s. robô
2. programa virtual usado no jogo MUD ou em conversas na Internet
}

Bot, bilişim dünyasında "robot" anlamında kullanılan yaygın bir terimdir. Pekçok bilgisayar işlemini yarı-otomatik olarak yapabilen robotlar bilişimin tüm alanlarında kullanılır. En ünlü oldukları alan, arama motorları tarafından kullanıldıkları endeksleme teknolojisidir.

Akıllı ajan teknolojilerinin İnternet ile birlikte hızla yaygınlaşması, ``İnternet robotu`` ya da kısaca bot olarak adlandırılan ve özel olarak Internet üzerinde hareket göstermek üzere geliştirilen bir ajan yazılımı grubunu ortaya çıkarmıştır. Bu grupta esasen web tabanlı arama motorlarının çekirdeklerinde yer alan ``örümcek`` yazılımları ve özel amaçlı tarayıcı yazılımlar gibi değişik türler de yer alır. Kesin bir çizgi olmamakla birlikte, Çek dilinde ``iş`` anlamına gelen ``robota`` kelimesinden türeyen robot kelimesinin kısaltılmışı olan bot kavramı, akıllı ajan yazılımlarının Internet üzerinde etkinlik gösterenlerine verilen bir ad olmuştur. Belki de bu adlandırmada, gerçek dünyada robot davranışı olarak adlandırılabilecek türden davranışların sanal dünyadaki karşılığı olmaları beklentisi etkili olmuştur.

Günümüzde pek çok değişik bot türünden söz edilmektedir. Ticari, veri madenciliği, e-posta, oyun, kamusal, haber grubu, sohbet, alışveriş, hisse senedi, yazılım vb. gibi, hedeflenen bilgi türüne göre adlandırılan pek çok bot tür mevcuttur. Bu türlerin hemen hepsi karakteristik olarak otonom bilgi ajanları/arabirimleri olarak ve özellikle Internet üzerinde faaliyet göstermek üzere tasarlanmış ve geliştirilmiş yazılım türleridir.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Bot maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar